Warunki leasingu maszyn i urządzeń

Warunki, jakie musi spełnić leasingobiorca maszyn są znacznie mniej rygorystyczne niż ma to miejsce w przypadku kredytu lub długoterminowego najmu maszyn.

Zazwyczaj jedynym warunkiem, niezbędnym do uzyskania leasingu jest zarejestrowana działalność gospodarcza (forma nie ma większego znaczenia). Leasing na maszyny jest więc formą dostępną zarówno dla nowych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność jak i dla dużych spółek. Kluczowym aspektem, na jaki leasingodawca zwraca uwagę podejmując decyzję o zawarciu umowy leasingu jest zbywalność środka trwałego, czyli innymi słowy to, jak łatwo będzie zbyć dany przedmiot na rynku wtórnym. W ten sposób można oszacować ryzyko związane z zawarciem umowy leasingowej, co z kolei przekłada się na atrakcyjność oferty przedstawianej klientom.

Jakie są korzyści?

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Leasing maszyn i urządzeń daje przedsiębiorcom liczne korzyści, głównie finansowe. Warto wymienić te najczęściej spotykane i stosowane, przede wszystkim są to ulgi finansowe. Korzyści wynikające z leasingu maszyn i urządzeń:

- możliwość zaliczenia opłaty wstępnej oraz rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów,

- mniej rygorystyczne wymagania dotyczące warunków finansowych leasingobiorcy w porównaniu do procedury kredytowej,

- elastyczny harmonogram rat – dopasowany do możliwości leasingobiorcy,

- stosunkowo szybki czas załatwiania formalności,

- niski koszt usług i zakupów w porównaniu do ogólnodostępnych, osiągany dzięki grupowym umowom (dotyczy ceny, ubezpieczenia, konserwacji przedmiotów trwałych, warunków płatności),

- nieskomplikowane zasady kalkulowania wydatków,

- uproszczona procedura i ewidencja księgowa,

Co może być przedmiotem leasingu?

Leasing jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania zewnętrznego, preferowaną nie tylko przez młodych przedsiębiorców, ale również przez firmy o długiej historii i stabilnej pozycji rynkowej. Leasing maszyn i urządzeń przekonuje przedsiębiorców między innymi atrakcyjnymi i elastycznymi ratami oraz możliwością wykupu po atrakcyjnej cenie. Do najczęściej leasingowanych maszyn i urządzeń zalicza się:

  • maszyny budowalne (nowe i używane) – koparki, ładowarki, wywrotki, skoczki, walce, spychacze, kruszarki itp.
  • maszyny drogowe (nowe i używane)
  • maszyny drukarskie i poligraficzne – drukarki offsetowe, drukarki wielkoformatowe, maszyny do sitodruku, plotery, grawerki, facetki, oklejarki, laminatory, bigówki itp.
  • maszyny do obróbki metalu – tokarki, frezarki, centra obróbcze,
  • maszyny do obróbki drewna – frezarki, tokarki, formatyzerki, kołczarki, grubościówki, okleiniarki, dłutownice, pilarki, pracy, brykieciarki itp.
  • maszyny piekarskie,
  • urządzenia spożywcze i gastronomiczne,
  • urządzenia do obróbki termicznej,
  • urządzenia do obróbki i produkcji tworzyw sztucznych,
  • sprzęt elektroniczny i komputerowy, komputery, serwery, TV,
  • wtryskarki

prasa hydrauliczna

Co firmy leasingowe oferują w zakresie leasingu maszyn?

Najczęściej spotykane warunki, jakie firmy leasingowe oferują leasingobiorcom to:

  • leasing maszyn i urządzeń (zarówno finansowy jak i operacyjny),
  • okres trwania umowy leasingowej od 24 do nawet 84 miesięcy,
  • możliwość wyboru rat,
  • możliwość leasingu w wybranej walucie (najczęściej PLN, USD, EURO, ale także inne),
  • wysokość opłaty wstępnej w granicach od 0% do około 40%,
  • atrakcyjne warunki ubezpieczenia,
  • profesjonalna wycena rzeczoznawcy (często biegłego sądowego w zakresie wyceny maszyn i urządzeń),
  • możliwość finansowania maszyn i urządzeń kupionych za granicą,
  • uproszczone procedury (również bez wymogu dostarczenia dokumentów finansowych) i szybki proces finansowania,
  • możliwość rozłożenie spłaty wartości końcowej na raty,
  • harmonogram spłat dopasowany do potrzeb Klienta,

Jakie maszyny najłatwiej leasingować?

Jak pokazuje praktyka, najprościej jest uzyskać leasing na maszyny nowe i charakterystyczne dla swojej branży ze względu na obecność rynku wtórnego i łatwą identyfikację sprzętu. Nowe maszyny najmniej tracą na wartości w czasie obowiązywania umowy leasingowej. Nie jest jednak powiedziane, że nie ma szans na leasing maszyn używanych czy nietypowych – szanse są, ponieważ firmy leasingują praktycznie wszystko, co jest przydatne dla biznesu, natomiast im bardziej nietypowa maszyna, tym bardziej bacznie analitycy będą oceniać wniosek leasingowy. Warto również pamiętać, że niektóre firmy leasingowe działają z podziałem na konkretne branże – zdecydowanie łatwiej jest uzyskać leasing od firmy specjalizującej się w interesującym nas sektorze biznesu.

Leasing na maszyny używane

Leasing na maszyny używane z pewnością należy do trudniejszych, ale jest możliwy. Największe znacznie ma w tym przypadku wiek maszyny – standardowo firmy leasingują maszyny, których wiek po zakończeniu umowy nie przekroczy od 8 do 10 lat.

Leasing maszyn dla nowych firm – czy to możliwe?

W przypadku nowych działalności leasing maszyn z pewnością jest zagadnieniem bardziej skomplikowanym. Niektóre firmy podejmują się leasingowania maszyn od początku działalności firmy, ale przy założeniu, że pierwsza wpłata będzie dostatecznie wysoka lub w sytuacji, gdy leasingobiorca ma poręczyciela. Standardowo jednak leasing maszyn jest realny po minimum 6 do 12 miesięcy prowadzenia działalności, a bywa, że niekiedy nawet dopiero po 2 latach.

Komentarze

Dodaj komentarz