Samochody poleasingowe i poflotowe - dlaczego warto?

Obecnie coraz bardziej nieaktualne jest stwierdzenie, jakoby samochody osobowe używane przez firmy były bardzo mocno wyeksploatowane i mówiąc wprost, charakteryzowały się fatalnym stanem technicznym. Tak samo, rzadko już pojawiają się takie głosy, że posiadanie samochodu służbowego to prawdziwy skarb, bowiem można go zajeździć bez żadnych konsekwencji, a za wszystko i tak zapłaci pracodawca. Dlaczego następują takie zmiany?

W dużej mierze dlatego, że użytkownicy aut są coraz dojrzalsi w podejściu do tematu, a tym samym są dojrzalsi jako kierowcy, niekoniecznie tylko i wyłącznie swoich aut. Pracodawcy także coraz częściej zwracają uwagę na to, jak traktujemy samochody służbowe, bo przecież złe ich traktowanie oznacza większe koszty eksploatacji i większe straty dla firmy.
Czasem więc zdarza się natrafić jeszcze na prawdziwie zajeżdżony i zaniedbany samochód firmowy, który jest już mocno wysłużony, ale generalnie samochody osobowe poleasingowe i poflotowe utrzymywane są w coraz lepszym stanie.

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

 

Czy stać Cię na utrzymanie samochodu poflotowego?

Kalkulator rat Poproś o oferty od firm leasingowych

 

Auta po firmach - na co warto zwrócić uwagę?

Pośród samochodów poflotowych i poleasingowych wyróżnia się pojazdy pochodzące z wynajmu długoterminowego oraz z windykacji. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że te z windykacji są zazwyczaj młodsze (średnio około dwóch lat), tańsze, ale ich zakup wiąże się z większym ryzykiem. Auta z wynajmu długoterminowego są natomiast droższe i używane przez większy okres czasu. 

Zalety samochodów poleasingowych i poflotowych

Samochody po firmach najczęściej spotykamy w komisach i ofertach autoryzowanych dealerów. Popularność tego typu aut wynika przede wszystkim ze stosunkowo dobrego stanu pojazdów przy jednoczesnej atrakcyjnej cenie. Inne atuty aut kupowanych po firmach to:

  • wiarygodny sprzedawca
  • ocena rzeczoznawcy
  • młody wiek samochodu
  • udokumentowana historia pojazdu
  • dość dobry stan techniczny
  • potwierdzona historia ewentualnych szkód
  • możliwość kupna na fakturę VAT (a nie umowy kupna-sprzedaży)

Wiarygodny sprzedawca

Bardzo ważną sprawą jest także uczciwość sprzedawcy. O ile na standardowym rynku wtórnym często można spotkać się z tym, że wyeksploatowany samochód jest specjalnie "zrobiony" na okoliczność sprzedaży, o tyle tutaj firmy leasingowe sprzedają samochody dokładnie w takim stanie, w jakim je otrzymują. Nie ma więc mowy o przekręcaniu liczników, maskowaniu wgnieceń czy zarysowań, kasowaniu błędów komputera pokładowego i tak dalej.

Ocena rzeczoznawcy

Te samochody, które są przeznaczone do sprzedaży, przechodzą także przez ocenę rzeczoznawców, którzy starannie wyceniają każdy pojazd. Zwracają przy tym uwagę na najdrobniejsze szczegóły, takie jak choćby najmniejsze odpryski lakieru. Wszystko, co zauważą zawarte jest w treści wyceny, z którą bez problemu możemy zapoznać się przed zakupem, albo i nawet przed oględzinami.

Młody wiek samochodu

Jeżeli chodzi o firmy leasingowe i flotowe, to najczęściej finansują one pojazdy albo całkowicie nowe albo stosunkowo młode - co najwyżej kilkuletnie. Co więcej, takie auta nierzadko są nawet jeszcze objęte gwarancją.

Dobry stan techniczny, czasem gwarancja

Wymienione wyżej czynniki składa się na fakt, że już od jakiegoś czasu oferowane przez firmy leasingowe i flotowe pojazdy są w nienagannym stanie, tak technicznym i wizualnym, a często nawet posiadają też jeszcze gwarancję.

Faktura z pełnym VAT

Kolejnym plusem zakupu pojazdu poleasingowego lub poflotowego jest faktura VAT. Jeżeli ktoś chciał zakupić do swojej firmy używany pojazd, to z pewnością spotkał się ze sporym problemem w uzyskaniu takiego dokumentu we wszelkich komisach czy też kupując z ogłoszenia. Zamiast tego najczęściej oferowano mu zwykłą umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT-marża, które to powodowały spore kłopoty przy rozliczeniach podatkowych, a nawet całkowicie wykluczały wzięcie takiego pojazdu w leasing. Faktura z pełnym VAT daje możliwości oszczędności przedstawicielom sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Dlaczego lepsze?

samochody poleasingowe marek premium

Typową praktyką w Polsce jest, że mniejsi przedsiębiorcy, którzy użytkują auta służbowe w leasingu, wykorzystują je również jako samochody prywatne, a wiadomo, że o pojazdy prywatne dba się najbardziej. Takie pojazdy nie tylko stanowią wizytówkę przedsiębiorstwa, ale i są po prostu sporą satysfakcją dla swoich właścicieli, oczywiście tym bardziej, w im lepszym stanie się znajdują.

Gdy mówimy o firmach leasingujących pojazdy, to rzadko kiedy jest tak, że oddają pojazd w użytkowanie i nie interesują się już flotą. Wprost przeciwnie - często wprowadzają specjalne systemy kar i nagród, które mają na celu kontrolować ich kierowców, a konkretnie to, w jaki sposób korzystają oni z auta i czy czynią to w sposób oszczędny i eko. Dla firmy oznacza to bowiem zmniejszenie kosztów i wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach poprzez eliminację tzw. piratów drogowych.

Efektem aspektów opisanych powyżej jest fakt, że osobowe auta poleasingowe i poflotowe, które oferowane są w bezpośredniej sprzedaży przez finansujących, są coraz bardziej łakomym i poszukiwanym kąskiem dla właścicieli przedsiębiorstw.

Komentarze

Dodaj komentarz