Leasing samochodu ciężarowego

Leasing samochodów ciężarowych cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć podejmując decyzję o leasingu tego typu pojazdu?

Samochód ciężarowy – dlaczego opłaca się w firmie?

Przedsiębiorca, który decyduje się na korzystanie z prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej ma możliwość odliczenia 50% VAT od wydatków związanych z zakupem i eksploatacją pojazdu (koszty paliwa, serwisu, części zamiennych i inne). By móc odliczyć 100% VAT samochód musi być przeznaczony wyłącznie do użytku firmowego. W przypadku czynnych podatników VAT, czyli firm niekorzystających z podmiotowego lub przedmiotowego zwolnienia z VAT, ta różnica ma kolosalne znaczenie. Pełne odliczenie VAT-u  wymaga jednak udowodnienia, że samochód używany jest wyłącznie w celach firmowych. Wiąże się to z dodatkowymi, uciążliwymi formalnościami, takimi jak:

  • leasing auto dostawcze​informowanie urzędu skarbowego o wykorzystywaniu pojazdu tylko w działalności (formularz VAT-26),
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (tak zwana kilometrówka),
  • wprowadzenie regulaminu korzystania z auta i zaznajomienie z nim pracowników 

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Jak widać, są to dość czasochłonne obowiązki. Każdy przedsiębiorca znajdzie na pewno lepsze zastosowanie dla zagospodarowania swojego czasu... Dlatego też leasing samochodu ciężarowego będzie lepszym rozwiązaniem, które pozwoli oszczędzić jakże cenny czas oraz pieniądze.

 

Oblicz ratę leasingu z pomocą naszego kalkulatora

 

Samochód używany w firmie a odliczenie VAT

Od zakupionego lub leasingowanego samochodu ciężarowego używanego w firmie mamy prawo odliczyć 100% VAT-u. Nie wiąże się to ze zbędnymi formalnościami tak jak w przypadku korzystania z auta osobowego jako firmowego. Nie wolno jednak zapominać o tym, że przedsiębiorcę nadal obowiązują pewne warunki, a odliczenie VAT-u od kosztów nabycia i użytkowania pojazdu w pełnej wysokości wymaga spełnienia wymogów ujętych w odpowiedniej ustawie. 

 Samochód ciężarowy a ustawa o VAT

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie o VAT przywilej pełnego odliczenie podatku przysługuje pojazdom wykorzystywanym wyłącznie do celów firmowych. Muszą one spełniać pewne wymogi, a mianowicie: konstrukcyjne przystosowanie do działalności gospodarczej podatnika, które wyklucza lub czyni nieistotnym użytkowanie w celach prywatnych. Do takich pojazdów zaliczamy:

  • Samochody ciężarowe o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
  • Samochody inne niż auta osobowe, posiadające pojedynczy rząd siedzeń, oddzielony od części ładunkowej trwałą ścianką lub przegrodą (na przykład vany)
  • Samochody inne niż auta osobowe, w których zarówno kabina kierowcy z pojedynczym rzędem siedzeń, jak i część załadunkowa stanowią konstrukcyjnie oddzielne części pojazdu
  • Pojazdy specjalne, takie jak agregaty elektryczne lub spawalnicze, koparki, spycharki, ładowarki, żurawie samochodowe, podnośniki do prac montażowych i konserwacyjnych, a także pojazdy przeznaczone do prac wiertniczych 

Ponadto, przedsiębiorca chcący skorzystać z odliczenia 100% VAT będzie potrzebował dokumentów potwierdzających wypełnianie przez używany samochód ciężarowy warunków zawartych w ustawie o VAT. Spełnienie wymogów stwierdza się na podstawie:

  • zaświadczenia wydawanego przez okręgową stację kontroli pojazdów po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego,
  • dowodu rejestracyjnego samochodu posiadającego właściwą adnotację

Leasing samochodu ciężarowego – dlaczego warto?

leasing auto ciężaroweDobrze zorganizowany leasing samochodu ciężarowego oznacza niebagatelną oszczędność czasu, pieniędzy oraz nerwów przedsiębiorcy. W związku z tym należy dobrze prześledzić oferty leasingu dostępne na rynku i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Decydując się na konkretny pojazd, który pragniemy wziąć w leasing, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy spełnia on wszystkie wymienione wyżej warunki, które pozwolą uznać go za samochód ciężarowy z punktu widzenia ustawy o VAT. Jeśli dany pojazd spełnia przewidziane przez ustawodawcę wymogi, wówczas przedsiębiorcy (osobie prowadzącej działalność gospodarczą) przysługuje przywilej odliczenia 100% VAT-u od wydatków na samochód: rat leasingowych, opłaty wstępnej, kosztów eksploatacyjnych, a także paliwa. Czyni to ofertę leasingu niezwykle atrakcyjną i korzystną z punktu widzenia właściciela firmy.

Leasing samochodu ciężarowego – finansowy czy operacyjny?

Decydując się na finansowanie samochodu ciężarowego w postaci leasingu mamy do wyboru dwie opcje:

  • leasing operacyjny
  • leasing finansowy

Więcej o Leasingu operacyjnym i finansowym

W przypadku leasingu operacyjnego samochód ciężarowy pozostaje elementem majątku leasingodawcy, czyli instytucji oferującej leasing. W kosztach uzyskania przychodów leasingobiorcy (korzystającego) zostanie zawarta początkowa wpłata inicjacyjna, a także uiszczane co miesiąc raty leasingowe. Jeśli zdecydujemy się na leasing operacyjny, pojazd może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych i stać się własnością leasingobiorcy dopiero w chwili wykupu pojazdu (o ile wyrazi on zainteresowanie) - po zakończeniu umowy leasingowej.

leasing samochodów dostawczychNatomiast jeśli chodzi o leasing finansowy, to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych. Samochód zostanie od początku ujęty w ewidencji środków trwałych, a po zakończeniu trwania umowy automatycznie stanie się własnością leasingobiorcy. Ponadto, przedsiębiorca może wliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od rat leasingowych.

 

Symuluj ratę i warunki leasingu za darmo

 

Zarówno leasing finansowy jak i operacyjny samochodu ciężarowego mają swoje wady i zalety. Ostatecznie, wybór finansowania pojazdu powinniśmy skonsultować z firmą leasingową. Wykwalifikowani pracownicy pomogą nam podjąć decyzję najlepszą dla naszego przedsiębiorstwa.

Komentarze

Dodaj komentarz