Raiffeisen Leasing kupiony przez PKO Leasing

PKO Leasing połączyło się ostatecznie z Raiffeisen-Leasing Polska w celu zwiększenia finansowania dla małych oraz średnich firm.

Fuzja Raiffeisen Leasing i PKO leasing

Transakcja doszła do skutku 1 grudnia 2016, chociaż do podpisania umowy kupna od Raiffeisen Bank International jego spółki leasingowej przez PKO Leasing i PKO Bank Polski doszło już w listopadzie 2016 roku. W tym celu przeniesiono majątek Raiffeisen-Leasing Polska na rzecz podmiotu przejmującego. Całość operacji szacuje się na kwotę 850 mln zł. Z dniem fuzji marka Raiffeisen-Leasing Polska przestaje istnieć.

Raiffeisen Leasing – żegnamy, PKO Leasing – witamy

Nowy model biznesu leasingowego w PKO Banku Polskim przedstawia Jakub Papierski, przewodniczący rady nadzorczej PKO Leasing oraz wiceprezes PKO BP. Podkreśla on umiejętne wykorzystanie potencjału grupy kapitałowej. Oferta PKO BP będzie skierowana także do małych i średnich przedsiębiorstw, przez co stanie się o wiele bardziej kompleksowa a także konkurencyjna. Za cel spółki określono utrzymanie pozycji lidera w branży leasingu a także konsekwentne utrzymywanie efektywności biznesu. Zwiększyć ma się również skala finansowania polskich podmiotów na rynku.

PKO Leasing i Raiffeisen Leasing razem

Fuzja obu podmiotów zakłada funkcjonowanie czterech kanałów w modelu dystrybucji – dwóch bankowych obsługujących Klientów banku a także korporacje oraz dwóch pozabankowych współpracujących z producentami, dystrybutorami oraz dealerami.

Oba podmioty posiadały aktywa rzędu około 4 mld rocznie (co stanowi ponad 13 procent udziału w rynku). Fuzja prawna ma się przyczynić do utrzymania dynamiki sprzedaży przynajmniej na poziomie rynku.

Raiffeisen Leasing i PKO Leasing w duecie – nowa oferta

Fuzja prawna to oferta dla klientów nowych oraz dużych korporacji. Będą oni mogli liczyć na liczne dofinansowania z budżetu unijnego. Oprócz najbardziej popularnego leasingu samochodów, wśród dostępnych opcji pojawi się leasing komputerów, tabletów, nowoczesnych telefonów czy też innego rodzaju urządzeń IT.

Oprócz standardowych propozycji, do nowości należeć będzie wynajem długoterminowy dla osób fizycznych. Po uiszczaniu stałej opłaty miesięcznej, umożliwia on korzystanie z nowych samochodów. Szczegóły pełnej oferty przestaną być tajemnicą na przełomie 2017 i 2018 roku, gdy nastąpi fuzja operacyjna.

Fuzja Raiffeisen Leasing i PKO leasing – co oznacza dla klientów

PKO Leasing prowadzi wyłączną działalność leasingową od 28 kwietnia 2017, kiedy to po połączeniu pod względem formalnym Raiffeisen Leasing przestał istnieć.

Rzeczywiste połączenie obu firm nastąpi jednak dopiero pod koniec listopada 2017 roku. Jest to szacowany termin.

Firmy leasingowe – polski rynek

Rynek leasingowy należy do prężnie i dynamicznie rozwijających się. O tempie wzrostu świadczyć może chociażby roczna sprzedaż (opiewająca na 60 mld zł).

Intensywne tempo wzrostu to przede wszystkim efekt poprawy finansowej przedsiębiorstw oraz aktywów unijnych. Szacuje się, że tempo przyrostu wyleasingowanych aktywów na 2017 rok wyniesie około 16,5 procenta.

Komentarze

Dodaj komentarz