Co warto wiedzieć na temat wykupu samochodu po leasingu?

Rozważasz taką opcję? Nie wiesz, z jakimi plusami związane jest nabycie pojazdu na tej drodze? Zadbaliśmy o poszerzenie twojej wiedzy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka swoich pytań. Skorzystaj z nich, zanim podpiszesz umowę z leasingodawcą.

Dlaczego warto?

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Pożyczka leasingowa stanowi spore udogodnienie dla właścicieli firm. Jedną z jej wielu zalet jest to, że daje przedsiębiorcy możliwość wykupu auta po zakończeniu okresu leasingu takiego pojazdu. Właśnie wtedy można nabyć samochód po koszcie znacznie niższym niż jego wartość rynkowa. Dodatkowo osoba, która skorzystała z pożyczki leasingowej, zna historię użytkowania auta. Może mieć pewność, że jego dokumentacja techniczna jest prawdziwa.

Wybierz jedną z dwóch opcji

Na firmę lub na osobę prywatną, mamy do wyboru jedną z dwóch form transakcji. Kiedy auto wykupuje przedsiębiorca, może sklasyfikować to w kosztach poprzez opisy amortyzacyjne. Ogromnym plusem jest cena takiego samochodu, często nie przekracza ona 10 000 zł. W efekcie przedsiębiorca może wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych. Równocześnie dokonać jednorazowej amortyzacji ze względu na niską wartość pojazdu. Można też skorzystać z częściowego odliczenia VAT. Prawo takie ma przedsiębiorca, który będzie używał samochodu w działalności gospodarczej i prywatnie. Stan ten określony został w przepisach jako przeznaczenie mieszane. Powinien o tym wiedzieć każdy, kto decyduje się na pożyczki leasingowe.

Wykup auta po leasingu – inne ważne kwestie!

Ważna uwaga: sprzedaż samochodu jest traktowana jak odpłatna dostawa towarów. Powinno to być opodatkowane stawką 23 proc. Należy wykazać taki przychód z działalności gospodarczej. Plusem jest, że przedsiębiorca może być uprawniony do odliczenia pozostałej kwoty VAT z faktury w drodze korekty podatku naliczonego. Pod warunkiem, że wartość auta nie przekracza 15 000 zł. Co ważne, okres korekty to jeden rok. Warto pamiętać o tej dacie, ponieważ po przekroczeniu takiego czasu nie będzie już można wykonać poprawki. Jak powszechnie wiadomo, w przypadku przepisów podatkowych terminy są bardzo ważne.

Komentarze

Dodaj komentarz