Na czym polega leasing?

Leasing w dzisiejszych czasach jest produktem, który zyskuje coraz większą popularność jako odmiana finansowania działalności wielu przedsiębiorstw. Jednak, biorąc pod uwagę to jak rozwija się z roku na rok, można pokusić się o tezę, iż ciągle będzie dynamicznie poszerzał swój zakres oddziaływania na kolejne obszary. Warto zatem dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest leasing, jakie są jego rodzaje a także jak wygląda rynek leasingowy w Polsce.

Co to jest leasing?

Najprościej ujmując, leasing to umowa zawierana przez dwa podmioty, gdzie jedną ze stron jest leasingodawca lub finansujący, a drugą leasingobiorca lub korzystający. Zadanie tego pierwszego polega na przekazaniu drugiej stronie prawa do użytkowania konkretnej rzeczy na ściśle określony czas (jasno zapisany w umowie). Ponadto leasingobiorca zobowiązuje się do płacenia za możliwość korzystania z tej rzeczy opłat ratalnych, zwanych ratami leasingowymi.

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

leasing definicjaPolski system prawny reguluje ten sposób finansowania w Kodeksie Cywilnym w art. 7091-70918. Można tam znaleźć wytyczne, co do warunków, jakie muszą być spełnione, aby doszło do zawarcia tego rodzaju umowy. Jest to też jedyny akt prawny, który zajmuje się normalizacją leasingu, dlatego każda ze stron, bez względu na to, czy jest leasingodawcą czy leasingobiorcą, musi stosować się do zasad tam zawartych. Szukając gdziekolwiek informacji o leasingu można napotkać częste jego porównania do kredytów, gdyż jest on w zasadzie dla niego alternatywną formą finansowania działalności firmy. Zarówno kredytów, jak i leasingu najczęściej udzielają albo banki albo firmy leasingowe, które nie tylko specjalizują się w tym, ale i często proponują porównanie wielu ofert, co sprawia, że przedsiębiorca może wybrać dla siebie najkorzystniejszy wariant. Zdarza się bowiem, że czasem to kredyt jest bardziej się opłacalny, a czasem leasing. Jest to silnie uzależnione między innymi od tego, która forma finansowania pomoże w uzyskaniu właściwych wskaźników bilansu finansowego.

 

Czy stać Cię na leasing? Sprawdź za darmo

Kalkulator rat Poproś o oferty od firm leasingowych

 

Rodzaje leasingu

Można wyróżnić różne kategorie, na jakie dzieli się leasing. Dwie są jednak zdecydowanie najpopularniejsze i zalicza się do nich: leasing operacyjny oraz finansowy (kapitałowy). Wiele jest aspektów, które różnią pojedyncze formy leasingu, ale to leasing finansowy cechuje się zdecydowanie największą liczbą podobieństw z kredytem. Jednak jest też jedna właściwość, która bardzo odróżnia kredyt od leasingu: ten drugi zawsze będzie dotyczył tylko i wyłącznie aktywów, a nigdy gotówki. Tym, co najbardziej interesuje leasingobiorcę są oczywiście odsetki. Najczęściej są one określane na podstawie zmiennej stopy procentowej (np. WIBOR 1M, 3M). Przeczytaj więcej o Rodzajach Leasingu.

 

Symuluj ratę leasingu (za darmo) - kalkulator leasingowy

 

Leasing finansowy

Ten typ finansowania jest zupełnie inny niż operacyjny i to pod najważniejszymi względami: podatkowym i księgowym. Po podpisaniu umowy leasingowej leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu w niej określonego, co skutkuje w zapisywaniu go po stronie środków trwałych (aktywów) w protokole finansowym. W związku z tym korzystający ma prawo dokonać odpisu, a co za tym idzie amortyzacji przedmiotu, co prowadzi do zwiększenia kosztów. Ponadto, w tej odmianie leasingu, to tylko odsetki można uznać za kwalifikowalne koszty uzyskania przychodu obniżające podstawę opodatkowania.

leasing finansowy

Termin zakończenia tego typu leasingu najczęściej nie jest ściśle określany, jednak zazwyczaj umowę leasingu kapitałowego zawiera się na czas, który w przybliżeniu traktowany jest jako ten potrzebny na całkowite zużycie danego przedmiotu (głównie od sześciu do sześćdziesięciu miesięcy). Przy tym leasingu czynsz inicjalny nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów (a z reguły to od 10 do nawet 40% wartości, którą określa umowa). Generalnie stosuje się go względem środków, których opodatkowanie wynosi od 0 do 7% albo są z niego zupełnie zwolnione. Gdy umowa się skończy, leasingobiorca może nabyć dany produkt jedynie na zasadach, które zostały ustalone wcześniej.

Leasing operacyjny

Najczęstszy okres zawierania leasingu operacyjnego wynosi od 24 miesięcy do nawet 60. Trzeba jednak zauważyć, iż niemożliwe jest zawarcie umowy przy tej formie finansowania, jeśli okres jej trwania miałby być krótszy niż wynosi 40% czasu, który został normatywnie określony jako potrzebny na amortyzację danego aktywu. Ma on tę podstawową zaletę, iż pozwala nie tylko na włączenie do kwalifikowalnych kosztów uzyskiwania przychodów wszystkich leasingowych rat, ale i również czynszu inicjalnego (często wysokiego). Sprawia to, że ta forma leasingu jest bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorców. Z drugiej strony, korzystający nie staje się właścicielem środka trwałego umowy, przez co nie można zaliczyć go do aktywów. Kiedy jednak umowa dobiegnie końca, leasingobiorca staje przed możliwością zakupu danej rzeczy za kwotę, na którą składa się nie tylko wartość końcowa, ale i jej powiększenie o podatek VAT.

Polecamy również: Porównanie leasingu operacyjnego i finansowego

Leasing w Polsce

Jak zostało wcześniej wspomniane, leasing nigdy nie wiąże się z gotówką, a ze środkami trwałymi, do których można zaliczyć samochody, przyczepy i naczepy, wózki widłowe, maszyny budowlane lub sprzęt komputerowy. Nie zmienia to jednak faktu, że z każdym rokiem staje się popularniejszy i bardziej pożądany przez przedsiębiorców. Ze statystyk, które prowadzi Związek Polskiego Leasingu wynika, że rynek leasingowy nie tylko rozwija się w dynamicznym tempie, ale i przynosi coraz więcej zysków.

leasing operacyjny

Zawarcie umowy leasingowej nie jest tak problematyczne jak w przypadku kredytowej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej biurokratyczną część, a i wymagania nie są tak wygórowane. Ponadto kuszące jest to, że na zaakceptowanie umowy leasingowej nie czeka się tak długo jak na kredyt. Dodatkowo prowizje, które trzeba uiścić przy leasingu są często dużo niższe niż przy wzięciu kredytu, a co ważne opłata wstępna to kwalifikowalny koszt uzyskania przychodu. Istotne jest też to, że za ubezpieczenie środka trwałego, który jest przedmiotem umowy, zazwyczaj opłaty ponosi leasingodawca. Dzieje się tak, gdyż leasing to przedmiot jego działalności i dzięki temu ma on większą możliwość uzyskania atrakcyjnej oferty aniżeli osoba, która dokonuje jednorazowego wzięcia danej rzeczy w leasing. Gdyby u korzystającego pojawił się brak płynności finansowej, to leasingodawca ma zawsze prawo przenieść umowę na kogoś innego.

Komentarze

Dodaj komentarz