Samochody powindykacyjne

Wiele osób decyduje się na zakup samochodu używanego, który z punktu widzenia ekonomii wychodzi znacznie taniej niż nowy model z salonu. Gdzie jednak znaleźć auto używane w dobrym stanie i przy tym w atrakcyjnej cenie? Warto rozważyć samochód powindykacyjny i zgłębić temat licytacji komorniczych. Czy warto kupić taki samochód i gdzie go szukać?

Co to jest samochód powindykacyjny?

To auto odebrane właścicielowi z powodu różnego rodzaju długów – zarówno tych firmowych jak i prywatnych. Takie pojazdy są wystawiane na aukcje z ramienia kancelarii komorniczych, banków, firm ubezpieczeniowych, urzędów skarbowych i innych firm zajmujących się odzyskiwaniem należności.

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Samochody powindykacyjne sprzedawane są poprzez licytacje bądź po określonej wcześniej stałej cenie. To dość nietypowy rodzaj sprzedaży, gdyż wystawca nie jest w tej sytuacji szczególnie przywiązany do oferowanego pojazdu – auta są kolejnymi przedmiotami, które należy możliwie jak najszybciej spieniężyć w celu uregulowania długu. W efekcie samochody są dość często sprzedawane po cenach znacznie niższych od stawek rynkowych, mimo że sam pojazd ma o wiele wyższą wartość. O ile tańsze są takie auta? Zależy to od kilku czynników – między innymi od metody sprzedaży (cena określona z góry i niezmienna lub samochód bierze udział w aukcji), profilu działalności wystawcy (czy np. mamy do czynienia z firmą windykacyjną czy bankiem). Nie mniej jednak takie okazje to gratka dla poszukujących nowego lub prawie nowego samochodu, w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie.

Czy stać Cię na utrzymanie samochodu powindykacyjnego?

Kalkulator rat Poproś o oferty od firm leasingowych

Jakie samochody powindykacyjne można kupić?

Na liście ofert komornika znaleźć można nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy będące własnością bankrutujących firm. Wybór jest więc dość szeroki – pojazdy dostawcze, busy, ciężarówki, ciągniki siodłowe, koparki, pojazdy budowlane i inne sprzęty specjalistyczne. Tym samym można wyposażyć swój park maszynowy po zdecydowanie atrakcyjnych cenach.

licytacja komornicza starego samochodu

Jakość samochodów powindykacyjnych

Wiele osób obawia się wylicytowania przysłowiowego kota w worku, czyli np. starego 15-letniego auta o wartości maksymalnie 2000 zł. i w fatalnym stanie technicznym. Uspokajamy – żadna firma windykacyjna nie przyjmie na poczet długu bezwartościowego i starego samochodu. Auta powindykacyjne, zanim zostaną wystawione na sprzedaż, są dokładnie sprawdzane pod względem technicznym. Warto zaznaczyć, że na licytacjach komorniczych mogą pojawić się auta, które wymagają naprawy – zawsze jednak przed licytacją wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć samochody i uważnie przeczytać zgłoszenie, które poza zdjęciami musi zawierać szczegółowy opis stanu technicznego i przeprowadzonych dotychczas napraw. Mamy jednak gwarancję, że nikt nie „podrasowywał” auta przed sprzedażą ani np. nie cofał licznika. Dodatkowo, jako że w Polsce licytacje komornicze nie cieszą się jeszcze szczególnym powodzeniem, to jest szansa, że będziemy jedynymi zainteresowanymi, chcącymi złożyć ofertę zakupu.

Jak kupić samochód powindykacyjny?

Wyłowienie perełki z morza ofert wymaga pewnego nakładu czasu. Należy śledzić oferty pojawiające się na stronach urzędów skarbowych, kancelarii komorniczych, Krajowej Izby Komorniczej, firm windykacyjnych, banków czy towarzystw ubezpieczeniowych. Są również portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, dedykowane właśnie pojazdom powindykacyjnym.

Ogłoszenia tego typu zazwyczaj cechuje krótki termin ważności – wystawcom zależy na jak najszybszym spieniężeniu oferowanego przedmiotu. Należy również mieć świadomość tego, że w sytuacji, gdy dłużnik wykupi pojazd, wówczas może on szybko zniknąć z oferty. Warto również zawczasu przygotować się finansowo. Zainteresowani wzięciem udziału w licytacji samochodów powindykacyjnych muszą najpierw wpłacić wadium (około 10% wartości samochodu), a gdy wygrają licytację, najczęściej całość kwoty trzeba uregulować do następnego dnia.

jak kupić samochód powindykacyjny

Komentarze

Dodaj komentarz