Samochody powindykacyjne
Wiele osób decyduje się na zakup samochodu używanego, który z punktu widzenia ekonomii wychodzi znacznie taniej niż nowy model z salonu. Gdzie jednak znaleźć auto używane w dobrym stanie i przy tym w atrakcyjnej cenie? Warto rozważyć samochód powindykacyjny i zgłębić temat licytacji komorniczych. Czy warto kupić taki samochód i gdzie go szukać?

Co to jest samochód powindykacyjny?
To auto odebrane właścicielowi z powodu różnego rodzaju długów – zarówno tych firmowych jak i prywatnych. Takie pojazdy są wystawiane na aukcje z ramienia kancelarii komorniczych, banków, firm ubezpieczeniowych, urzędów skarbowych i innych firm zajmujących się odzyskiwaniem należności.
Samochody powindykacyjne sprzedawane są poprzez licytacje bądź po określonej wcześniej stałej cenie. To dość nietypowy rodzaj sprzedaży, gdyż wystawca nie jest w tej sytuacji szczególnie przywiązany do oferowanego pojazdu – auta są kolejnymi przedmiotami, które należy możliwie jak najszybciej spieniężyć w celu uregulowania długu. W efekcie samochody są dość często sprzedawane po cenach znacznie niższych od stawek rynkowych, mimo że sam pojazd ma o wiele wyższą wartość. O ile tańsze są takie auta? Zależy to od kilku czynników – między innymi od metody sprzedaży (cena określona z góry i niezmienna lub samochód bierze udział w aukcji), profilu działalności wystawcy (czy np. mamy do czynienia z firmą windykacyjną czy bankiem). Nie mniej jednak takie okazje to gratka dla poszukujących nowego lub prawie nowego samochodu, w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie.
Czy stać Cię na utrzymanie samochodu powindykacyjnego?
Kalkulator rat Poproś o oferty od firm leasingowychJakie samochody powindykacyjne można kupić?
Na liście ofert komornika znaleźć można nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy będące własnością bankrutujących firm. Wybór jest więc dość szeroki – pojazdy dostawcze, busy, ciężarówki, ciągniki siodłowe, koparki, pojazdy budowlane i inne sprzęty specjalistyczne. Tym samym można wyposażyć swój park maszynowy po zdecydowanie atrakcyjnych cenach.
Jakość samochodów powindykacyjnych
Wiele osób obawia się wylicytowania przysłowiowego kota w worku, czyli np. starego 15-letniego auta o wartości maksymalnie 2000 zł. i w fatalnym stanie technicznym. Uspokajamy – żadna firma windykacyjna nie przyjmie na poczet długu bezwartościowego i starego samochodu. Auta powindykacyjne, zanim zostaną wystawione na sprzedaż, są dokładnie sprawdzane pod względem technicznym. Warto zaznaczyć, że na licytacjach komorniczych mogą pojawić się auta, które wymagają naprawy – zawsze jednak przed licytacją wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć samochody i uważnie przeczytać zgłoszenie, które poza zdjęciami musi zawierać szczegółowy opis stanu technicznego i przeprowadzonych dotychczas napraw. Mamy jednak gwarancję, że nikt nie „podrasowywał” auta przed sprzedażą ani np. nie cofał licznika. Dodatkowo, jako że w Polsce licytacje komornicze nie cieszą się jeszcze szczególnym powodzeniem, to jest szansa, że będziemy jedynymi zainteresowanymi, chcącymi złożyć ofertę zakupu.
Jak kupić samochód powindykacyjny?
Wyłowienie perełki z morza ofert wymaga pewnego nakładu czasu. Należy śledzić oferty pojawiające się na stronach urzędów skarbowych, kancelarii komorniczych, Krajowej Izby Komorniczej, firm windykacyjnych, banków czy towarzystw ubezpieczeniowych. Są również portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, dedykowane właśnie pojazdom powindykacyjnym.
Ogłoszenia tego typu zazwyczaj cechuje krótki termin ważności – wystawcom zależy na jak najszybszym spieniężeniu oferowanego przedmiotu. Należy również mieć świadomość tego, że w sytuacji, gdy dłużnik wykupi pojazd, wówczas może on szybko zniknąć z oferty. Warto również zawczasu przygotować się finansowo. Zainteresowani wzięciem udziału w licytacji samochodów powindykacyjnych muszą najpierw wpłacić wadium (około 10% wartości samochodu), a gdy wygrają licytację, najczęściej całość kwoty trzeba uregulować do następnego dnia.