Leasing – kiedy nie dostaniesz?

Leasing wydaje się o wiele bardziej atrakcyjny niż standardowy kredyt czy pożyczka. Dlaczego leasing teoretycznie łatwiej jest uzyskać?

Ponieważ to firma leasingująca pozostaje właścicielem danego przedmiotu - do czasu kiedy nie skończy się umowa. Z drugiej strony tego typu firmy nie będą chciały leasingować produktów, na które nie ma popytu. Związane jest to z faktem, iż leasingowany przedmiot zwykle jest wart znacznie mniej niż gotówka. Jeśli na dany przedmiot jest popyt, leasingodawca szybko go sprzeda. W przypadku rzeczy nietypowych firma zazwyczaj odmawia, ponieważ stanowi to dla niej zbyt duże ryzyko w przypadku, gdy druga strona będzie musiała lub chciała się wycofać. Dlatego też przed podpisaniem umowy konieczne jest często rozpatrzenie za i przeciw.

Leasing – na co najczęściej?

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

W tak zwany leasing brane są zazwyczaj standardowe pojazdy oraz samochody osobowe. Zwykle samochody te są produkowane przez znanych producentów. W takich przypadkach zwykle nie ma problemów z podpisaniem umowy. Firmy korzystają wtedy z uproszczonych formularzy, często nie sprawdzając nawet historii kredytowej. Umowa może być dzięki temu podpisana znacznie szybciej. Jednak nie zawsze jest to takie proste. W przypadku niektórych pojazdów uzyskanie leasingu może okazać się znacznie trudniejsze. Zazwyczaj dotyczy to pojazdów nietypowych lub takich, które szybko nie znajdą nowego właściciela. W jakich sytuacjach tak właśnie się zdarza i o czym trzeba pamiętać chcąc podpisać umowę leasingową w takiej sytuacji?

Leasing – co trudno jest sfinansować?

Nietypowe środki trwałe

Pojazdy specjalistyczne, które nie znajdą nowego właściciela. Także maszyny specjalnie wykonane, których nie można przystosować do innych sposobów produkcji. Istnieją także pojazdy lub maszyny zmienione w sposób uniemożliwiający ich sprzedaż. Dotyczy do zwykle samodzielnych zmian, które nie zostały dopuszczone lub nie zostały zrobione seryjnie. Tego typu modyfikacje zazwyczaj obniżają wartość produktu i utrudniają jego sprzedaż na tak zwanym rynku wtórnym. To stanowi spore ryzyko, dlatego do podpisania umowy leasingowej zazwyczaj nie dochodzi, ponieważ trudno jest przekonać daną firmę, że tego typu przedmioty szybko znajdą nowego właściciela.

Przedmioty importowane spoza UE

Pojazdy i przedmioty importowane z UE lub po prostu pochodzące z Polski zazwyczaj mogą być leasingowane bez problemów. Jednak przedmioty sprowadzone z Chin choć zazwyczaj tańsze, jednak mają pewne wady. Główną z nich jest brak serwisu, który gwarantowałby naprawę takiego produktu. Ponadto produkty z Chin i innych części Azji nadal uważane są za gorsze pod względem wykonania. Brak zabezpieczeń w postaci serwisu w Polsce lub na terenie Unii Europejskiej sprawia, że firma leasingowa raczej nie zdecyduje się na podpisanie tego typu umowy. Ryzyko w tym przypadku dotyczy nie tylko braku możliwości ewentualnej naprawy, ale również znalezienia ewentualnego nabywcy takiego przedmiotu.

Nieruchomości – mało atrakcyjne

Nieruchomości rzadko są podchodzą pod leasing. Takiemu działaniu podlegają zazwyczaj wyłącznie nieruchomości niezwykle trakcyjne pod względem wykorzystania. Ponadto tego typu nieruchomości muszą mieć znaczną wartość, by firmy w ogóle rozważały podpisanie umowy. Przez znaczną wartość rozumie się sumy przynajmniej od jednego lub dwóch milionów, a bywa, że znacznie więcej. Pod leasing można wziąć duży hotel, ale nie miejsce na mały pensjonat. Duże lokale umiejscowione w atrakcyjnych punktach zazwyczaj szybko znajdują nabywcę. W przeciwieństwie do małych punktów, które zazwyczaj są zlokalizowane w mniej pożądanych lokalizacjach.

Środki trwałe o wartości poniżej 15 tysięcy

Nie tylko nieruchomości objęte są kwotą minimalną. Także ruchomości muszą mieć bardzo dużą wartość, by dana firma zgodziła się na jego finansowanie. Minimalne kwoty to przynajmniej dwadzieścia, a nawet pięćdziesiąt tysięcy złotych. Tylko w szczególnych przypadkach możliwe jest uzyskanie przez leasing laptopa czy innego przedmiotu podobnego typu i wartości. Niewiele jest również firm, które podpisują umowę w przypadku, gdy wartość danego przedmiotu jest niższa niż piętnaście tysięcy złotych. Dlatego decydując się na wystąpienie o leasing konieczna jest ocena, czy w danym przypadku takie działanie w ogóle jest możliwe. Gdy wycena danego środka jest zbyt niska, a atrakcyjność inwestycyjna niewielka, nie należy w ogóle próbować.

Za stare przedmioty

Stary przedmiot to nie tylko taki, który zalicza się do zabytków czy antyków. W przypadku podpisywania umowy o leasingu okazuje się, że to każda rzecz, która nie posiada już gwarancji. Tak dzieje się nie tylko w sytuacji, gdy przedmiotem leasingu ma być maszyna elektroniczna, ale również samochody osobowe. Wyjątkiem może być sprzęt specjalistyczny lub każdy inny, który nie ma "daty ważności". Tak jednak dzieje się rzadko i zazwyczaj tylko wtedy gdy wiadomo jest, że na dane sprzęty szybko znajdzie się nabywca. Jeśli tak się nie dzieje, nie ma zwykle szans na szybkie podpisanie umowy, ewentualnie jej warunki nie będą zbyt atrakcyjne.

Dowiedz się więcej o Leasingu samochodów używanych

Leasing – kiedy będzie trudno dostać?

Krótki okres działalności

W przypadku, gdy przedsiębiorca dopiero zaczął prowadzić działalność, bardzo mało prawdopodobne jest, by mógł uzyskać coś więcej niż samochód osobowy lub niewielki samochód dostawczy. Nieco większe szanse na uzyskanie istotnych korzyści mają dentyści i lekarze, którzy często potrzebują takiej umowy, by móc wyposażyć swoje miejsce pracy. Te dwa zawody mogą na to liczyć, inni przedsiębiorcy muszą poczekać, aż ich firma będzie prosperować na rynku na tyle długo, by stała się wiarygodna. Można to osiągnąć zazwyczaj po kilku latach.

Więcej o Leasingu dla nowych firm

Młody wiek przedsiębiorcy

Problemem może być nie tylko krótki czas działalności, ale również młody wiek przedsiębiorcy. Podstawą do podpisania umowy w tym przypadku jest zwykle jedynie dobrze prosperująca firma oraz rozsądne wymagania. Dlatego nawet młody przedsiębiorca może liczyć na uzyskanie standardowego samochodu osobowego lub maszyny, która jest niezbędna do prowadzenia działalności. Jeśli jednak celem ma być pozyskanie luksusowego auta lub innego bardzo prestiżowego przedmiotu, wtedy zazwyczaj nie dojdzie do zawarcia takiego porozumienia.

Zbyt mała zdolność kredytowa

O tym, czy dana umowa zostanie podpisana, decydują również często dochody przedsiębiorstwa. To zwykle jest podstawowa sprawa, którą firma leasingująca będzie brała pod uwagę. Zwykle roczny przychód firmy musi przekraczać wartość danego przedmiotu, najlepiej kilkukrotnie. Jeśli tak się nie dzieje, do podpisania umowy raczej nie dojdzie. W przypadku uproszczonej procedury przychód firmy nie musi być sprawdzany, jednak w takim przypadku w leasing rzadko są brane wyjątkowo wartościowe przedmioty.

Długi z przeszłości

Negatywna historia kredytowa zazwyczaj dyskwalifikuje daną firmę w ubieganiu się o leasing. Sprawdzane są wszelkie wpisy w KRD czy BIG. Istnieją firmy, które zajmują się tego typu procedurami, jednak nie ma co liczyć na uzyskanie bardziej atrakcyjnych warunków. W tym przypadku ratunkiem nie są nawet spółki kapitałowe. Standardowo powinno sprawdzać się wyłącznie historię kredytową samej spółki, jednak niekiedy robi się to również w stosunku do poszczególnych członków, a nawet ich rodzin. Takie działanie nie jest zwyczajowe, jednak może się wydarzyć.

Trudny leasing - światełko w tunelu

Zła historia kredytowa nie musi od razu oznaczać, że umowy leasingowej nie będzie dało się podpisać. Wymaga to jednak od przedsiębiorcy o wiele więcej wysiłku. Konieczne jest uwiarygodnienie swoich zamiarów, na przykład poprzez wyższy wkład własny i wskazanie firmy, która w razie czego wykupi przedmiot. Również poręczenie trzeciej firmy może okazać się przekonujące w danym przypadku. Bez takiego działania zazwyczaj nie można liczyć na podpisanie umowy. To, że w tak trudnej sytuacji można jednak liczyć na leasing stanowi z pewnością światełko w tunelu.

Komentarze

Dodaj komentarz