Leasing czy kredyt - co się bardziej opłaca?

Wielu przedsiębiorców musi zmierzyć się z pytaniem o to, jaka forma finansowania pojazdów będzie dla niego najkorzystniejsza – kredyt czy leasing? Porównujemy obie opcje z perspektywy czynników takich jak: koszty, korzyści podatkowe, sytuacja majątkowa firmy, co łatwiej dostać, okresy finansowe, wcześniejsze zakończenie umowy, kwestie windykacyjne oraz dodatkowe usługi.

Leasing a kredyt – koszty

Czasami można spotkać się z opinią, iż leasing jest w ogólnym rozrachunku bardziej kosztowny niż kredyt. Argumentem za tym ma być fakt, że firma leasingowa jest jedynie pośrednikiem, który sam najpierw musi pożyczyć pieniądze w banku i dopiero z nich udziela finansowania klientom. Oczywiście sam mechanizm wygląda właśnie tak, ale w praktyce nie musi to mieć wpływu na wysokość kosztów konkretnej oferty.

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Warto podkreślić, że różne banki, oferujące kredyty firmom i klientom indywidualnym narzucają różne marże, które zależą od wielu zmiennych. W efekcie tego działania finalni może się okazać, że niekiedy to właśnie kredyt jest droższy od leasingu. Poza tym z firmami leasingowymi o wiele łatwiej można negocjować wysokość opłat, podczas gdy banki są w tym zakresie dość sztywne.

 

Oblicz za darmo wysokość raty leasingowej

Kalkulator Poproś o oferty od firm leasingowych

 

Leasing a kredyt – korzyści podatkowe (tarcza podatkowa)

leasing czy kredytNa korzyści podatkowe wpływ ma przede wszystkim rodzaj i wiek przedmiotu, którego umowa dotyczy. Nie bez znaczenia jest też indywidualna sytuacja podatkowa przedsiębiorcy. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile leasing operacyjny daje inne skutki podatkowe niż kredyt, to już leasing kapitałowy (finansowy) jest bardzo do niego zbliżony.

W przypadku pojazdów (samochodów osobowych) leasing operacyjny wiąże się na ogół z dużo większą tarczę podatkową. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku leasingowania aut osobowych o wartości powyżej 20 tysięcy euro. Kredyt pod tym względem wypada mało korzystnie ze względu na ograniczenia w prawach do amortyzacji samochodów osobowych powyżej 20 tysięcy euro. Z drugiej strony jednak kredyt daje większe możliwości podatkowe dla finansowania przedmiotów używanych. Korzyści w podatku dochodowym nie są też oczywiste, jeżeli zdecydujemy się na leasing operacyjny środków trwałych o niskiej stawce amortyzacji. Wówczas niezbędne jest zastosowanie wysokiego wykupu. Zmniejsza to wprawdzie ratę, ale i, analogicznie, daje miesięcznie mniejszą korzyść podatkową. Kredyt to dobre rozwiązanie dla firm, którym zależy na  rozliczeniu stawki VAT od razu, a takiej możliwości nie ma w przypadku leasingu operacyjnego.

Leasing a kredyt – sytuacja majątkowa firmy

Zasadnicza różnica w tej kwestii jest taka, że leasing nie obniża zdolności kredytowej, tak jak np. sam kredyt. Ma to niebagatelne znaczenie szczególnie dla małych firm prowadzonych przez osoby fizyczne. Niejednokrotnie bywa tak, że przedsiębiorca nie może ubiegać się o kredyt na mieszkanie, bo w BIK ma już historię z odnotowanymi zadłużeniami. W tej sytuacji zdecydowanie korzystniejszą formą finansowania dla malej firmy jest leasing.

Leasing a kredyt – co łatwiej otrzymać?

Praktyka pokazuje, że o wiele łatwiej jest otrzymać leasing. Mowa tu przede wszystkim o środkach trwałych (samochody osobowe, ciężarowe, maszyny budowlane, rolnicze itp.). Wówczas rzeczywiście szansa na uzyskanie finansowania leasingu nie jest trudna i to nawet w przypadku firm krótko działających na rynku. Inaczej sprawa wygląda w przypadku mniej popularnych środków trwałych, a także transakcji o znacznej wartości. W takiej sytuacji szczegółowo sprawdza się kondycję firmy oraz jej zdolność do spłaty podjętych zobowiązań finansowych. Ponadto, o czym warto wspomnieć, szansę na uzyskanie kredytu można zwiększyć za pomocą różnych form zabezpieczenia. Firmy leasingowe rzadko się na takie działania godzą - w wyjątkowych i nielicznych sytuacjach przyjmowane jest jedynie poręczenie ze strony firmy trzeciej.

Leasing a kredyt - okresy finansowania, wymagania dotyczące wieku i pochodzenia środków trwałych

Jeśli zależy nam na nowym środku trwałym, to zdecydowanie łatwiej będzie starać się o leasing. Firmy leasingowe mniej chętnie podpisują umowy na przedmioty starsze i używane. W przypadku samochodów osobowych i dostawczych trzeba mieć na uwadze fakt, że po zakończeniu umowy leasingu przedmiot nie może mieć więcej niż 8 lat. Sam okres leasingu z reguły to maksymalnie 60 miesięcy. 5 lat i dłużej to rzadkość i wynika raczej z kwestii podatkowych (np. niska stawka amortyzacji). Nie dotyczy to jednak leasingu nieruchomości, bo tam okresy leasingowania są znacznie dłuższe.

Niezwykle rygorystycznie traktowani są dostawcy środka trwałego, będącego przedmiotem leasingu. Niekiedy firmy leasingowe niechętnie decydują się na zrealizowanie umowy leasingu środka trwałego kupionego nie u autoryzowanego sprzedawcy. Natomiast w przypadku kredytu pochodzenie środka trwałego nie ma większego znaczenia. Dodatkowo, okres kredytowania może być dłuższy niż 5 lat. Wiele zależy w zasadzie od samego banku oraz od ekonomicznego uzasadnienia danego okresu. Pod tym względem kredyt wypada więc korzystniej.

Leasing a kredyt - wcześniejsze zakończenie umowy

Kredyt można spłacić przedterminowo i to bez żadnych problemów. Wówczas środkiem trwałym można dysponować już bez ograniczeń. Jedynym utrudnieniem bywają prowizje naliczane za przedterminową spłatę kredytu.

W przypadku leasingu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Właścicielem środka trwałego jest leasingodawca. Ponadto, trzeba mieć na uwadze jeszcze ograniczenia podatkowe, które powodują, że przedterminowa zakończenie umowy czy wykupienie środka trwałego bywa bardzo trudne. W zdecydowanej większości przypadków umowa leasingu operacyjnego trwać musi co najmniej 24 miesiące. Dopiero po upływie tego okresu można wykupić dany przedmiot. Kredyt daje więc w tym aspekcie większe możliwości działania.

Leasing a kredyt - kwestie windykacyjne i opóźnienia w płatnościach

Banki raczej nerwowo reagują na wszystkie opóźnienia w spłacie kredytu. Nawet niewielkie odstępstwa do terminowości wpłat mogą zostać odnotowywane w BIK, co negatywnie wpłynie na historię kredytową firmy. W leasingu natomiast tego problemu raczej się nie spotyka. Narazić się można jedynie aktualnej firmie leasingowej, co spowoduje zakończenie współpracy. Nie stanie to jednak na przeszkodzie w zawarciu kolejnych umów z innymi leasingodawcami. Trzeba uważać natomiast na kwestie windykacyjne. W przypadku kredytu windykuje się wyłącznie dług. Natomiast przy leasingu finansujący jest dalej właścicielem przedmiotu i ma on zdecydowanie więcej przywilejów wynikających z tego tytułu. Już po kilku tygodniach opóźnienia ze spłatą raty firma leasingowa może wypowiedzieć umowę i odebrać środek trwały. Wystarczy, że wcześniej wyśle klientowi jedynie odpowiednie wezwanie.

Reasumując, w przypadku kredytu mamy zdecydowanie więcej czasu na podjęcie działań, które zmierzają do wyrównania zadłużenia. W przypadku leasingu natomiast wiąże się to zwykle z koniecznością oddania środka trwałego.

Leasing a kredyt - usługi dodatkowe

Kredyt z reguły nie narzuca firmy ubezpieczeniowej - mamy pełną dowolność. Natomiast w przypadku leasingu, jak pokazuje praktyka, to właśnie ubezpieczyciele pracujący z firmami leasingowymi oferują na ogół lepszą ochronę w korzystniejszych cenach. Poza tym ubezpieczenie można bez problemu doliczyć do raty leasingu. Ponadto, firma leasingowa współpracująca z dealerem czy dystrybutorem może zaproponować klientowi rabat podczas wybierania przedmiotu leasingu. Nie jest to zasadą, ale w przypadku kredytu nie możemy o tym nawet pomarzyć.

 

Darmowy kalkulator miesięcznych rat za leasing

 

Firmy leasingowe w przypadku pojazdów często rozszerzają ofertę o różnego rodzaju usługi dodatkowe. W skład raty leasingowej wchodzi np. zryczałtowana opłata, dzięki której klient ma zapewniony dostęp do serwisu czy wymiany opon. To świetne rozwiązanie dla firm, które mają więcej pojazdów oraz przedsiębiorców, którzy po prostu nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się takimi rzeczami.

leasing czy kredyt

Leasing a kredyt - pozostałe różnice

Leasing jest prostą formą finansowania i to jego niewątpliwa zaleta. Sama oferta prezentowana jest już w mało skomplikowany sposób. Klient od razi widzi, jakie koszty musi ponieść z tytułu czynszu inicjalnego czy też rat. Koszt całkowity jest wartością, która pozwala na łatwe porównywanie ofert poszczególnych leasingodawców. Z kredytem bywa natomiast różnie. Za sprawą ubezpieczeń i opłat przygotowawczych niekiedy trudniej jest o przejrzyste porównanie ofert.

Jeżeli wziąć pod uwagę kwestie księgowości, to leasing operacyjny jest niezwykle prosty. Właściciel firmy co miesiąc dostaje fakturę, którą musi zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu. Przy kredycie księgowość jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku kredytu łatwiej jest jednak rozliczać ewentualne szkody. Jeżeli porównujemy szkodę całkowitą, to tu dla obu form finansowania sposób rozliczania jest niemal identyczny. Jednak przy szkodach częściowych (w przypadku kredytu) przedsiębiorca musi już działać sam. Z kolei w przypadku leasingu konieczne jest poinformowanie leasingodawcy, który wyraża zgodę na wypłatę odszkodowania na konto osoby korzystającej. Ma prawo odmówić, jeśli pojawiły się zaległości w spłacie rat.

Poniżej przedstawiamy jeszcze w graficznej formie porównanie najważniejszych aspektów obu form finansowania pojazdów: leasing (operacyjny - ze względu na to, że jest najpowszechniejszą wybieraną opcją) oraz kredyt.

leasing czy kredyt

Z analizy i porównania wymienionych wyżej czynników wydaje się, że w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest leasing. Jednak czy na pewno zawsze jest on lepszym wyjściem niż kredyt? Co warto wiedzieć na ten temat?

Leasing - dla kogo korzystny?

Leasing daje na pewno znacznie większe korzyści finansowe w przypadku finansowania majątku nowego, np. środków transportu, a zwłaszcza samochodów osobowych. Przy okazji można też skorzystać z atrakcyjnych rabatów na zakup środków trwałych, ubezpieczenia czy różnego rodzaju usług dodatkowych, np. serwisowania czy naprawy. Leasing nie obciąża również zdolności kredytowej danej firmy. Poza tym w przypadku nowych firm, które nie posiadają jeszcze historii finansowej, może to być jedyny możliwy sposób nabycia środków trwałych, które niezbędne są do podjęcia działalności. Dotyczy to jednak popularniejszych środków np. samochodów.

Zobacz także: Co to jest leasing i jak działa?

Leasing operacyjny będzie korzystną formą finansowania dla  osób planujących użytkować dany przedmiot przez co najmniej 40% okresu jego amortyzacji (w przypadku samochodów to 2 lata), gdyż wcześniejsza spłata zadłużenia i zakończenie umowy jest trudne do zrealizowania. Poza tym trzeba też wiedzieć, że przy leasingu działania windykacyjne bywają dotkliwe. Zawsze jednak można próbować negocjować termin spłaty zadłużenia itd.

Kredyt - dla kogo korzystny?

Kredyt na samochód z pewnością lepiej sprawdzi się w przypadku większych firm, których finanse są stabilne i nie muszą się martwić ewentualnym . obniżeniem zdolności kredytowej. Niewątpliwym atutem tej formy finansowania jest możliwość przedterminowej spłaty pojazdu. Dodatkowo, kredyt jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą nabyć do firmy pojazd używany. Mogą również kupić auto o mniejszej wartości niż w przypadku leasingu - przykładowo nabycie pojazdu o wartości rzędu 30 000 - 40 000 zł. nie jest niemożliwe w ramach umowy leasingowej. I na koniec, kredyt jest zdecydowanie częściej wybierany niż cieszący się małą popularnością w Polsce leasing konsumencki.

Kredyt czy leasing - podsumowanie

W ogólnym rozrachunku powyższe porównanie wypada na korzyść leasingu. Jednak w wielu przypadkach indywidualnych rozstrzygniecie nie jest tak jednoznaczne i czarno-białe. Czasem z punktu widzenia przedsiębiorcy korzyści leasingu są wręcz przytłaczające, szczególnie w przypadku leasingu operacyjnego. W innej sytuacji to jednak kredyt okaże się wiodącym rozwiązaniem. Dlatego też nie ma sensu jednoznacznie wyrokować, co będzie najlepsze. Najlepsze jest to, co dla danej osoby/firmy/przedsiębiorstwa w danej sytuacji okazuje się najkorzystniejsze i najwygodniejsze.

Komentarze

Dodaj komentarz