Leasing krok po kroku

Większość osób, które prowadzą własną działalność i chcą zakupić do niej odpowiednie pojazdy czy urządzenia lub maszyny, rozważa możliwość wzięcia leasingu, gdyż nie stać ich od razu na podjęcie się tak kosztownego zakupu. Coraz częściej możemy spotkać się z osobami, które zdecydowały się już na leasing, jednak nie znają dokładnych jego zasad i nie wiedzą, w jaki sposób przebiega proces dostania czegoś w leasingu. Jeśli znamy zasady i niezbędne dokumenty, jakie musimy złożyć, cały proces przebiegnie o wiele szybciej i sprawniej niż się nam wydaje. Przede wszystkim znajomość tego pojęcia i zasad sprawi, iż podpiszemy tylko i wyłącznie bezpieczną dla nas umowę.

​KROK 1. Wybór przedmiotu leasingu – samochód, maszyna, urządzenie

pojazd marki mercedes-benz poddawany leasingowaniu

Być może najwięcej czasu zajmie nam wybranie odpowiednich dla nas urządzeń czy pojazdów. Rynek jest bogaty we wszelakiego rodzaju oferty, z korzystnymi cenami. Jednak zanim zdecydujemy się na ten właściwy dla naszej firmy sprzęt, musimy zaznajomić się z dokładną informacją na jego temat i poznać zarówno zalety jak i wady całej maszyny. Nie decydujmy pochopnie. Firma, u której chcemy wziąć umowę leasingu, musi tak samo posiadać wszystkie podstawowe informacje o sprzęcie, który chcemy wziąć, znać jego wartość, stan techniczny itp. Przy podpisywaniu umowy musimy już być zdecydowani na dane urządzenie.

 

 

Uwaga!

Gdy przedsiębiorca nie jest w stanie określić, jaki dokładnie sprzęt go interesuje, firma leasingowa zajmie się wówczas zbadaniem zdolności osoby, która chce wziąć leasing. Może ona również wydać tak zwaną promesę leasingową, czyli potwierdzenie posiadania wystarczająco dużych dochodów. Przydaję się ona przy wniosku do leasingu, jednak nie jest jednoznaczna z jego przyznaniem, gdyż trzeba spełnić jeszcze więcej różnych kryteriów. Jeśli chcemy uzyskać dla swojej firmy leasing, musimy złożyć wiele dokumentów oraz przekazać podstawowe dane odnośnie do swojego przyszłego zakupu. Firma musi wiedzieć, jaki produkt zostanie zakupiony, w jakiej cenie, od jakich dostawców. Chce również wiedzieć, w jakim stanie prawnym i finansowym jest firma. Po tych wszystkich informacjach być może dostaniemy wstępną decyzję o wysokości dofinansowania. Takie wiadomości przydadzą nam się wcześniej, jeszcze przed kupnem sprzętu.

Może Cię zainteresować: Jak wybrać najlepszą ofertę leasingową?

KROK 2. Wybór firmy leasingowej

W naszym kraju prowadzonych jest wiele firm leasingowych. Różnią się one jednak znacząco z dwóch przyczyn:

-  w tym, jak podchodzą i traktują osobę, która chce skorzystać z leasingu.

-  w tym, jak podchodzą do przedmiotu, które chcemy wziąć na tę umowę.

W każdej z tych firm są inne kryteria i obowiązki, jakie trzeba spełnić, żeby starać się o taką umowę. Wiele z nich zwraca uwagę głównie na rodzaj naszej działalności, wysokość dochodów oraz na to, jak długo działa już na rynku. Niektóre z nich wolą finansować tylko i wyłącznie małe firmy, natomiast inne chcą współpracować z tymi większymi. W większości z nich panuje spora biurokracja i wymagają niezliczonej ilości dokumentów i zaświadczeń, nieliczne potrzebują tylko paru ważnych dokumentów.
Kolejną rzeczą, jaką się zajmują to przedmiot umowy, jaki chcemy zawrzeć. Samochody, niezależnie od rodzaju, mogą liczyć na większą szansę dofinansowania. Jeśli firmy nie interesuje jakiś sprzęt i nie ma o nim żadnego pojęcia, nie mamy wtedy zbyt wielkiej szansy na podpisanie umowy. Jak się z pewnością sami przekonamy, nie każda firma będzie chciała podpisać z nami umowę, ponieważ zabraknie zabezpieczenia, tak ważnego dla wielu firm. Nikt z nas nie chce ponosić strat, dlatego też ważne jest zabezpieczenie naszych funduszy.

Warto przeczytać: Jak negocjować i o co pytać przed podpisaniem umowy leasingowej

KROK 3. Zgromadzenie wymaganych dokumentów i złożenie wniosku

Rodzaj i ilość dokumentów zależy od firmy, do jakiej się udamy. Każda bowiem może wymagać od nas czegoś innego.

Dokumenty potrzebne do leasingu

Przede wszystkim będziemy potrzebować:

  • Faktura pro forma oraz specyfikacja techniczna przedmiotu leasingu
  • Wypełniony i podpisany wniosek o przyznanie leasingu (na specjalnym formularzu firmy leasingowej)
  • Dokumenty założenia firmy – CEIDG/KRS, Regon, umowa spółki
  • Dokumenty finansowe za 1-2 zamknięte lata (pity, podsumowanie przychodów)
  • Dowód osobisty właściciela lub wspólników, reprezentantów firmy

To są wszystkie standardowe dokumenty, być może będziemy potrzebować jeszcze jakichś dodatkowych wypisanych poniżej. W większości procedur nie musisz ukazywać firmie swoich wyników finansowych.

Zobacz też: Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy leasingowej

Leasingodawca może wymagać również takich dokumentów jak:

  • Wykaz środków trwałych w firmie
  • Wykaz bieżących kontraktów
  • Zaświadczenia od ZUS o składkach

Innymi dokumentami wymaganymi, chociaż niekoniecznie mogą być: faktury za sprzedane towary, opinie z banku, umowy najmu lokalu naszej siedziby itp. Istnieje również możliwość, iż zdecydujemy się na rzecz używaną, którą chcemy wziąć w leasing. Wtedy rzeczoznawca musi dokonać wyceny przedmiotu, już po przyznaniu nam decyzji leasingowej. Może zaistnieć również sytuacja, gdzie będziemy musieli odpowiedzieć na dodatkowe pytania ze strony firmy, jeśli ma ona jakieś wątpliwości co do złożonych dokumentów.

KROK 4. Decyzja o przyznaniu leasingu

podpisanie dokumentów finansowych przez klienta

​Do podjęcia decyzji o przyznaniu leasingu coraz krótsza droga. Teraz jednak firma musi poważnie zastanowić się i przeanalizować wszystkie dane, jakie przesłaliśmy - może to potrwać jeszcze od 1 do 5 dni. Jeśli firma ma wątpliwości, może to trwać znacznie dłużej. Wtedy bardzo prawdopodobne jest, iż będą nam potrzebne dodatkowe dokumenty (umowy, kontrakty). Większość firm, które zajmują się leasingiem, aby zmniejszyć swoje ryzyko, sprawdzają potencjalnych leasingobiorców w różnych dostępnych bazach danych. Dzięki takim bazom łatwo jest znaleźć nieuczciwych klientów oraz można odszukać tych umieszczonych na tak zwanych „czarnych listach". Jeśli znajdujemy się na takiej liście, istnieje ryzyko iż w ogóle nie dostaniemy w żadnej firmie leasingu. Nasza sytuacja zmieni się dopiero, gdy wszelkie zaległości zostaną całkowicie spłacone i wtedy możemy znowu spróbować starać się o przyznanie leasingu.

 

Symuluj koszty leasingowe za darmo

 

KROK 5. Umowa leasingowa i ogólne warunki umowy leasingowej

Jeśli firma zapoznała się już ze wszystkimi dokumentami oraz ustaliła z leasingobiorcą, jakie są jego warunki finansowe, zostanie wówczas spisana umowa leasingu.. Podpisuje ją tylko osoba do tego upoważniona.

Umowa leasingowa składa się z:

  • ogólnych warunków całej umowy,
  • deklaracji wekslowej i weksla,
  • protokołu zdawczo-odbiorczego sprzętu,
  • spisu ilości i wysokości rat

​Polecamy: Umowy leasingowe - na co zwracać uwagę?

KROK 6. Opłata wstępna (czynsz inicjalny) i odbiór przedmiotu umowy

Kiedy już dojdzie do podpisania umowy, powinniśmy w miarę szybko zapłacić czynsz inicjacyjny, czyli po prostu nasz wkład własny. Wszystkie inne dodatkowe opłaty będą uwzględnione w naszej umowie. Wszystkie opłaty przelewamy na konto podane przez leasingodawcę.

Komentarze

Dodaj komentarz