Leasing dla nowych firm - jak to załatwić?

Na początku trzeba przede wszystkim sprecyzować, co oznacza określenie nowa firma. Dla wielu oczywiście to firma, która działa na rynku dopiero kilka miesięcy. Niektórzy uważają, że nowa firma nie ma więcej niż jeden rok. Takie określenie jest zresztą zgodne z tym, co oferuje wiele firm leasingowych. Jednak w niektórych firmach dopiero po upływie roku można liczyć na ciekawą i atrakcyjną ofertę leasingu. Chociaż są i takie firmy, które ciekawe opcje oferują już nawet po trzech miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku wpłata może wynosić już 1% w przypadku nowego samochodu lub 9% dla aut używanych.

Leasing a nowa firma

Sprawdź online czy Twoja firma otrzyma leasing

Kalkulator Poproś o oferty od firm leasingowych

Leasing dla nowej działalności

kluczyki od samochoduJednak co w sytuacji, kiedy firma nie ma jeszcze trzech miesięcy, a samochód jest niezbędny? Taki scenariusz jest typowy dla osób, które zakładają działalność, bo chcą zostać np. podwykonawcą firmy kurierskiej. Jakie więc warunki należy spełniać, aby móc otrzymać samochód w leasing już po kilku dniach prowadzenia firmy? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że łatwiej jest dostać leasing na pojazd nowy lub pochodzący ze sprawdzonego źródła. Zdarzają się jednak i takie oferty, gdzie trzeba jedynie wpłacić około 10% wpłaty (nawet 1%, ale to jedynie w przypadku bardzo pozytywnej historii kredytowej), aby otrzymać finansowanie niemal od razu.

Leasing samochodów używanych

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Co w przypadku aut używanych? Nie trzeba się bać, bo można znaleźć oferty, gdzie przy 10% wpłacie można leasingować pojazd i to niezależnie od jego charakteru (samochód osobowy, samochód dostawczy, ciągnik siodłowy itd.). Forma zakupu także może być różna - począwszy od faktury VAT 23% poprzez tzw. fakturę 'VAT marża' skończywszy na umowie kupna-sprzedaży. Jednak przy ofercie samochodów używanych warto zauważyć pewną zasadę, jaką stosują zwykle firmy leasingowe. Mianowicie - jeśli firma jest nowa na rynku, to leasing bywa po prostu bardziej kosztowny.

Więcej o Leasingu samochodów używanych

Historia kredytowa a leasing

Czy  leasingobiorca musi spełniać jakieś dodatkowe warunki w tym przypadku? Warunek jest w zasadzie tylko jeden. Powinien mieć pozytywną historię kredytową. To jest bardzo ważne szczególnie w przypadku osobistej działalności gospodarczej (działalność jednoosobowa, spółka cywilna lub komandytowa). Okazuje się też, że w przypadku ustawowej wspólnoty majątkowej badana jest też historia kredytowa małżonka właściciela danej firmy. Przy spółkach prawa handlowego (spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) okazać się może też, że jeśli prezes czy właściciel mają w historii kredytowej złe zapisy, to można spotkać się z odmową finansowania ze strony firmy leasingowej.

 

Oblicz ratę leasingu z pomocą naszego kalkulatora

 

Wymagane dokumenty

Kiedy już wiadomo, co chce się wyleasingować i ile trzeba wpłacić w tym celu, warto też wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować, aby dostać promesę leasingową (czyli najprościej mówiąc - zgodę na leasing). Osoby, które dopiero założyły firmę nie potrzebują oczywiście żadnych zaświadczeń i dokumentów finansowych. W zupełności wystarczą jedynie dane z dowodu osobistego (w sytuacji, gdy jest działalność osobista i wspólnota majątkowa, trzeba przygotować też dowód osobisty małżonka), a także numer NIP firmy. REGON nie jest wymagany, ze względu na to, że zakładając firmę trzeba na ten wpis kilka dni poczekać.

 

Obliczymy Twoją zdolność kredytową za darmo

 

Czy można coś zrobić, jeśli oczekiwania nie do końca spasowały się z warunkami oferowanymi przez firmę leasingową? Na pewno warto postarać się o poręczenie ze strony dużej i działającej na rynku dłużej firmy. Wówczas można liczyć na lepsze warunki finansowania.

Polecamy: Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu

Wiarygodność kredytowa

Podczas zakładania firmy wiele osób chciałoby wiedzieć, czy będą mogły liczyć na przyznanie leasingu. Czy jest taka szansa? 100% pewności nie ma nigdy. Dopiero zarejestrowana firma może się bowiem o leasing starać. Nie jest jednak źle. Przed założeniem firmy można bowiem zrobić dwie rzeczy. Przede wszystkim warto zweryfikować swoją wiarygodność dla banków (w Polsce firmy leasingowe to na ogół firmy bankowe). Taką weryfikację można przeprowadzić samemu wnioskując w Biurze Informacji Kredytowej o wyciąg ze swojej historii kredytowej. Kiedy przed założeniem firmy posiada się źródło dochodu, to warto też złożyć wniosek kredytowy na samochód. Jeśli zostanie przyznany, to w zasadzie nie ma się co obawiać o leasing samochodu po założeniu firmy. Jednak warto pamiętać, aby nie składać więcej niż jednego wniosku, bo to z kolei obniża naszą wiarygodność.

Komentarze

Dodaj komentarz