Leasing samochodu osobowego

Najczęściej leasingowanym aktywem są samochody osobowe. Blisko 50% umów leasingowych dotyczy właśnie tych pojazdów, zarówno nowych jak i używanych. Średnia wartość leasingowanego pojazdu wynosi niemal 100 tysięcy PLN netto. Warto więc wiedzieć, jak efektywnie leasingować samochody.

Na czym polega leasing – samochód osobowy

Leasingobiorca (przedsiębiorca lub konsument) wybiera samochód i wskazuje go leasingodawcy, który wykupuje pojazd i przekazuje w leasing leasingobiorcy. Formalnym właścicielem pojazdu jest Leasingodawca (w dowodzie rejestracyjnym są jego dane), użytkownikiem jest jednak Leasingobiorca, który używa pojazdu bez ograniczeń. Po zakończeniu umowy leasingowej, Leasingobiorca może skorzystać z prawa wykupu pojazdu od Leasingodawcy.

Leasing samochodu – rodzaje

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Najczęściej spotykane są odmiany leasingu z wykupem. Samochód jest spłacany w ratach, zaś po zakończeniu umowy, Leasingobiorca ma możliwość wykupienia pojazdu, zwykle za małą kwotę np. 1-2% wartości.
Obecnie na rynku rośnie znaczenie leasingu bez wykupu, nazywany wynajmem długoterminowym czy też czy też autem na abonament. W tym przypadku wykupienie pojazdu wciąż jest możliwe, ale na tradycyjnych zasadach, tj. za cenę odpowiadającej wartości rynkowej auta w momencie zakończenia umowy. Plusem takiego rozwiązania dla Leasingobiorcy jest nieco mniejsza rata leasingowa. Leasingodawca zaś liczy, że po skończeniu jednej umowy, Klient wybierze leasing na nowy samochód.

Dowiedz się więcej o Rodzajach Leasingu

osobowe bmw serii 5

Leasing samochodu osobowego a odliczenia podatkowe

Podatek VAT

Prawo umożliwia odliczanie 50% VAT od leasingowanego samochodu osobowego użytkowanego jednocześnie w celach służbowych i prywatnych. Jeżeli zaś auto jest wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych, to można odliczyć 100% VAT. Częściej jest spotykane mieszane użycie pojazdu i odliczenie połowy VAT-u, wtedy to pozostałe 50% uznać można za koszt uzyskania przychodu, pomniejszając podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym PIT lub CIT.

Podatek dochodowy (PIT i CIT)

W przypadku leasingu operacyjnego, a tym samym również w przypadku wynajmu długoterminowego (auta na abonament) za koszt podatkowy zmniejszający podstawę do opodatkowania podatkiem PIT lub CIT uznaje się czynsz inicjalny netto (pierwsza wpłata), wszystkie raty leasingowe netto i ewentualnie 50% VAT nieodliczonego od czynszu i rat.
Leasing finansowy przypomina pod tym względem kredyt bankowy. Kosztem uzyskania przychodu jest amortyzacja samochodu oraz część odsetkowa rat leasingowych. Naturalnie kosztem będzie również połowa ewentualnie nieodliczonego VAT.
Warto pamiętać o korzystnej dla podatnika cesze leasingu operacyjnego, umożliwiającą optymalizację podatkową przy finansowaniu nabycia kosztownych pojazdów. W przypadku drogich pojazdów fiskus zezwala na odpisy amortyzacyjne wyłącznie do wysokości 20 tysięcy euro. Jednakże, biorąc drogi pojazd w leasing operacyjny można wliczać w koszty całość rat bez żadnych ograniczeń. W ten sposób limit 20 tys. EUR. jest obchodzony, wszystko przebiega jednak zgodne z prawem.

Leasing samochodowy – warunki

Co do zasady, umowa leasingu operacyjnego samochodu osobowego jest podpisywana od co najmniej 2 do maksymalnie 5 lat. Klienci, którym zależy na dłuższym rozbiciu rat mogą skorzystać z ofert leasingodawców, którzy zezwalają na umowy o długości nawet 7 lat.
W przypadku leasingu finansowego możliwe jest zawarcie umowy na okres krótszy niż dwa lata. Maksymalny okres wynosi zaś 5-7 lat.
Podpisując umowę leasingową zwykle trzeba opłacić wkład własny, czyli tzw. czynsz inicjalny. Na ogół wynosi on około 15% wartości pojazdu. Warto przy tym pamiętać, że czynsz inicjalny jest kosztem podatkowym.

Dokumenty do leasingu samochodu (procedury)

Zazwyczaj Leasingodawca zezwala na finansowanie w uproszczonej procedurze. Wystarczy, aby Leasingobiorca przedstawił dane rejestrowe oraz dowody tożsamości osób upoważnionych do reprezentowania firmy.
Jedynie w przypadkach, gdy nie można zastosować uproszczonej procedury (np. w przypadku chęci sfinansowania wyjątkowo drogiego pojazdu) przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić dodatkowe dokumenty potwierdzające jego przychody i dochody.

Polecamy również: Dokumenty potrzebne do leasingu

Leasing dla nowych firm

Na ogół wystarczy pół roku działalności, by móc starć się o leasing. Istnieją jednak Leasingodawcy, którzy przyjmują Klientów prowadzących działalność nawet już od jednego miesiąca.

Więcej o Leasingu dla nowych firm

Leasing samochodowy – warunki otrzymania

Podobnie jak banki, Leasingodawca ocenia ryzyko związane z danym Klientem sprawdzając BIK czy KRD. Przed złożeniem wniosku o leasing warto się więc upewnić, czy nasze dane nie figurują w tych kartotekach, ponieważ status dłużnika znacznie zmniejsza szansę na podpisanie umowy na korzystnych warunkach. Leasingodawca może także weryfikować Klienta na inne sposoby, zgodnie ze swoją polityką.

Leasing auta – ile trwa załatwienie?

Leasing wiąże się z pewnymi, na szczęście małym, formalnościami. Wydanie decyzji o akceptacji finansowania jest możliwe nawet w po paru godzinach! Następnym etapem jest podpisanie stosownej umowy, zarejestrowanie pojazdu przez Leasingodawcę oraz zapłacenia za niego dostawcy (np. dealerowi samochodowemu).  Najprzyjemniejszy zdecydowanie jest ostatni etap, czyli odebranie pojazdu przez Leasingobiorcę.
Jak pokazują statystyki, odbiór samochodu odbywa się średnio po około 3-4 dniach roboczych od złożenia wniosku – trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to silnie związane z procedurami danego Leasingodawcy.

Leasing samochodu – ile to kosztuje?

Nie licząc gotówki Leasing jest zdecydowanie najmniej kosztownym sposobem na nabycie auta. W porównaniu do kredytu koszt leasingu jest zwykle znacznie niższy. W przypadku nowych samochodów marże oscylują wokół 2,5% ponad WIBOR i około 3,5% dla pojazdów używanych. Konkurencja na rynku leasingu jest obecnie niezwykle mocna, co więcej - Leasingodawcy starają się przyciągnąć Klientów oferując bardzo atrakcyjne stawki właśnie na samochody osobowe.

Leasing na samochód – gdzie wziąć?

Jak już zauważyliśmy, konkurencja rynku leasingu samochodów osobowych jest spora, a do najważniejszych firm zaliczyć należy: BMW Financial Services Polska, BNP Paribas Leasing Solutions, BZ WBK Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy, Getin Leasing, Idea Leasing, Impuls-Leasing Polska, ING Lease, Masterlease, Millennium Leasing, mLeasing, Pekao Leasing, PKO Leasing, Raiffeisen-Leasing Polska, Volkswagen Leasing. Firmy te podpisują tysiące umów leasingowych rocznie.

Leasing samochodu osobowego - na co zwracać uwagę?

Bez problemu znajdziemy atrakcyjną cenowo ofertę. Warto jednak wybrać ofertę, która jest równie dobra jakościowo.
Na co więc zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę leasingu? Jak zawsze należy dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy umów i dokumentów. Oprócz dokładnego przeczytania umowy leasingowej należy zapoznać się z OWUL, czyli ogólnymi warunkami umowy leasingowej. Trzeba tam sprawdzić, czy Leasingodawca jest zobligowany do korekty wysokości rat w przypadku, gdy zamianie (zarówno w dół jak i górę) ulegnie WIBOR. Bezpieczniej dla Leasingobiorcy jest, kiedy takie korekty odbywają się automatycznie. Najbezpieczniejsza sytuacja jest zaś, gdy w umowie umieszczony jest wzór, na podstawie którego będą dokonywane rekalkulacje rat. Jeżeli takich zapisów nie ma, spotkać nas może niemiła niespodzianka - raty będą skrupulatnie podnoszone, kiedy WIBOR wzrośnie, ale nie będą obniżane, kiedy WIBOR spadnie.

Leasing auta a ubezpieczenie

Każdy Leasingodawca będzie wymagał, aby samochód był w pełni ubezpieczony. Konieczne jest zawarcie umowy autocasco (co jednak jest silnie zalecane, nawet gdy kupujemy auto za gotówkę). Leasingodawca zazwyczaj wymaga rozszerzonego pakietu AC, np. wraz z klauzulami o stałej i nieredukcyjnej sumie ubezpieczenia. Co więcej, Leasingodawca może określić, w których towarzystwach ubezpieczeniowych może być zawarta polisa i zwykle odrzuca możliwość ubezpieczenia w tańszych, lecz mniej renomowanych ubezpieczalniach. Warto tutaj zachować szczególną ostrożność, bowiem Leasingodawcy lubią zarabiać na polisach i przymuszać Klientów do wybrania polisy wystawionej za pośrednictwem leasingu, która może mieć zawyżone stawki. Nawet jeżeli Klient znajdzie tańsze ubezpieczenie zgodne z warunkami OWUL, to Leasingodawcy próbują „karać” takich Klientów dodatkowymi opłatami z tytułu zawarcia polisy z pominięciem Leasingodawcy. Takie praktyki stoją jednak w sprzeczności z prawem.

Przeczytaj także o Ubezpieczeniu GAP

Tabela Opłat i Prowizji

W OWUL, w Tabeli Opłat i Prowizji należy sprawdzić kwestie związane z ubezpieczaniem, ale także wysokość opłaty za udzielnie informacji o użytkowniku pojazdu organom ścigania. Jako że użytkownik pojazdu (Leasingobiorca) jest innym podmiotem niż właściciel pojazdu (Leasingodawca), to w przypadku np. zdjęć z fotoradaru Policja kontaktuje się z Leasingodawcą, który udostępnia dane Leasingobiorcy. Za takie udostępnienie danych Leasingodawca pobiera sobie sporą opłatę. Może wydawać się to dość kontrowersyjne, jednak z punktu widzenia Leasingodawcy użytkownik łamiący prawo, naraża na uszczerbek pojazd, którego właścicielem jest przecież Leasingodawca.

Koniecznie trzeba także sprawdzić:
koszty, możliwości i warunki skrócenia lub wydłużenia umowy
• koszty, możliwości i warunki dokonania cesji
• koszty monitów, upomnień i wezwań do zapłaty

Leasing samochodów używanych

W Polsce nadal dość często leasingowe są używane samochody. Większość Leasingodawców nie finansuje pojazdów starszych niż 4 lata. Oczywiście są wyjątki, jednak w większości przypadków raczej nie uda się leasingować pojazdu mającego powyżej 7-8 lat. Pojazdy mające 9-10 lat przyjęte w leasing należą do absolutnej rzadkości.
Znaczenie ma tutaj również sposób zakupu pojazdu, tzn. kto je sprzedaje i czy jest on w stanie wystawić fakturę VAT. 

Więcej o Leasingu samochodów używanych

Auta poleasingowe – korzystny wykup

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość prywatnego wykupienia samochodu osobowego na koniec umowy leasingu. Inaczej mówiąc, nie istnieje wymóg rejestrowania go jako aktywu firmy. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość odsprzedaży samochodu z ominięciem podatku.

Komentarze

Dodaj komentarz