Wirus, Brexit, Trump. Co ma wpływ na ceny paliw?

Ceny paliw na stacjach benzynowych zmieniają się szybko, ale jeszcze szybciej na światowych rynkach. Dlaczego? Bo duży wpływ na to mają m.in. wydarzenia na świecie. I nie chodzi o samą politykę.

XXI wiek można uznać za niestabilne czasy, w których co chwilę coś się dzieje. Ma to swoje dobre i złe strony. Surowce są jednymi z wielu dóbr, ale akurat ceny ropy i paliw mocno oddziałują na gospodarki oraz na zwykłych obywateli.

Czynników coraz więcej

Naukowcy i analitycy rynku paliw zazwyczaj wyróżniają trzy główne grupy czynników, które mają wpływ na wartość ropy. Do pierwszej grupy zaliczymy decyzje OPEC, ale ten czynnik ma już obiektywnie coraz mniejsze znaczenie. Jego moc była odczuwalna w przeszłości. Pozostałe dwa rodzaje czynników są zdecydowanie bardziej „aktualne”. Są nimi zawirowania polityczne, do których zaliczamy wojny, embarga. Możemy mówić także o zdarzeniach losowych, takich jak huragany, pożary, czy inne katastrofy, które zmniejszają poziom wydobycia ropy. Obliczenia i analizy zapasów ropy w poszczególnych państwach także są istotne dla światowych cen paliw. Podobnie jak wzrost zapotrzebowania na ropę w dynamicznie rozwijających się gospodarkach, przede wszystkim w Chinach.

Koronawirus straszy

Skoro jesteśmy przy Chinach, to najświeższym przykładem czynników wpływających na cenę ropy jest epidemia koronawirusa i związana z nim panika. Koronawirus sprawił, że popyt na ropę w chińskiej gospodarce się zmniejszył. W dodatku wiele państw i linii lotniczych zawiesiło rejsy do Chin, co także wpłynęło na mniejsze zapotrzebowanie na paliwo. W przeszłości spory wpływ na ceny paliw miały ogromne pożary czy też huragany w państwach wydobywających ropę. To tylko jedna grupa czynników. Swoje nomen omen 5 groszy (lub więcej) w kwestii cen paliw dokładają politycy i ich strategiczne decyzje.

Brexit, czyli kto będzie miał problem?

Mijają dopiero pierwsze dni od wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tzw. Brexit w końcu się zaczął, choć do końca 2020 roku możemy mówić o okresie przejściowym, w którym tak de facto niewiele się zmieni. Co będzie jednak po 1 stycznia 2021 roku, tego na razie nie wie nikt. Analitycy kreślą różne scenariusze. I istnieje sporo obaw. Także tych dotyczących paliw. Brytyjskie rafinerie obawiają się wprowadzenia ceł, których przecież do tej pory nie było pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Szacuje się, że jeśli dojdzie do Brexitu bez porozumienia (tzw. twardy Brexit), koszty handlu ropą mogą wzrosnąć nawet o ok. 500 mln funtów, co oczywiście odbije się na wzroście cen benzyny i oleju napędowego. Decyzje i działania polityczne mogą mocno wstrząsnąć rynkiem paliw, co widzieliśmy kilka tygodni temu, gdy żołnierze USA zabili irańskiego generała dywizji Kasema Sulejmaniego, dowódcę elitarnej jednostki Al Kuds. Odwet za decyzję prezydenta Donalda Trumpa ze strony Iranu nie był jedyną konsekwencją. Ceny paliw także poszły mocno w górę. 

Można typować ceny benzyny 

Duża zmienność cen, sporo czynników i zmiennych sprawia, że obecnie można nawet… obstawiać zakłady, jakie będą ceny paliw. Takie typy zamieścili w swoich ofertach niektórzy legalni polscy bukmacherzy. Można np. próbować przewidzieć, jaką wartość osiągnie popularna PB95 na stacjach benzynowych w naszym kraju w najbliższym czasie. Temat ten jest bardzo popularny, bo pośrednio i bezpośrednio dotyka niemal wszystkich obywateli mieszkających nad Wisłą. 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze

Dodaj komentarz