Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Najczęściej bywa tak, że zaaferowani i podekscytowani wakacyjnym (albo innym) wyjazdem za granicę zupełnie nie zastanawiamy się nad wykupieniem ubezpieczenia.

Ubezpieczenie a wyjazd zagraniczny

Bywa też tak, że przypominamy sobie o tym dzień przed wyjazdem albo – jeżeli jedziemy na wyjazd zorganizowany przez biuro podróży – to wychodzimy z założenia, że organizator zadbał już o ubezpieczenie i nie musimy sobie tym zawracać głowy. Jak pokazują przykre statystyki, warto jednak poświęcić zagadnieniu ubezpieczenia na wyjazd za granicę kilka chwil.

Nie zawsze warunki i sumy ubezpieczenia, jakie gwarantuje nam organizator wyjazdu okażą się wystarczające w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia, konieczności konsultacji lekarskiej bądź hospitalizacji za granicą. Zawsze dokładnie czytajmy ogólne warunki umowy, unikniemy potem nieprzyjemnych zaskoczeń i konieczności pokrycia na własną rękę np. kosztów leczenia.

Jeżeli wyjazd za granicę planujemy sami, tym bardziej warto wykupić ubezpieczenie i dopasować je do indywidualnych potrzeb.  W dobie potęgi Internetu załatwimy to bez konieczności wychodzenia z domu.​

Wyjazd za granicę a karta EKUZ

Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej pamiętajmy o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia nam refundację podstawowych świadczeń zdrowotnych. Warto jednak mieć na uwadze, że zakres tych świadczeń może się różnić w każdym kraju. Wniosek o kartę EKUZ złożymy w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ i tam też od razu bezpłatnie odbierzemy. Możemy to również załatwić za pośrednictwem poczty bądź przez Internet.

karta EKUZ za granicę

Na ile wcześniej trzeba kupić ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę?

Polisę możemy wykupić w dowolnym terminie, określając okres obowiązywania ochrony w przyszłości, ale możemy również wykupić ubezpieczenie „na już”, które działa już od momentu opłacenia składki. Oczywiście, warto rozeznać temat wcześniej, porównać oferty czy skorzystać z internetowych porównywarek – dzięki temu mamy szansę znaleźć najatrakcyjniejszą (również pod względem finansowym) polisę. Nie zapominajmy, aby przed zawarciem umowy dokładne przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).

Konieczne elementy ubezpieczenia turystycznego na wyjazd

Jakie elementy polisy są konieczne i na co zwracać uwagę przed wykupieniem ubezpieczenia na wyjazd za granicę?

  • zwrot kosztów leczenia – im wyższa kwota, tym oczywiście lepiej dla ubezpieczonego. Dzięki temu pokryjesz koszty leczenia, hospitalizacji, zabiegów medycznych, operacji, leków, transportu medycznego oraz transportu do kraju;
  • ubezpieczenie OC – chroni nas w sytuacji, gdy to my nieumyślnie wyrządzimy krzywdę lub spowodujemy wypadek na osobie trzeciej;
  • ubezpieczenie NNW – zapewni odszkodowanie za doznane uszczerbki na zdrowiu, życiu (wówczas otrzymują je najbliżsi) bądź w sytuacji następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dodatkowe elementy ubezpieczenia, przydatne podczas zagranicznego wyjazdu:

  • assistance w podróży – inaczej mówiąc to całodobowa pomoc podczas Twojej podróży, dzięki której skorzystamy z pomocy tłumacza, prawnika, opiekuna do dziecka, transportu do kraju itp.;
  • ubezpieczenie bagażu – szczególnie przydatne, gdy zabieramy ze sobą wartościowy sprzęt (laptop, aparat fotograficzny, sprzęt sportowy). Sprawdźmy również, czy ubezpieczenie gwarantuje odszkodowanie na wypadek kradzieży bagażu;
  • ubezpieczenie o dodatkowe ryzyka – z tej opcji korzystają przede wszystkim amatorzy sportów ekstremalnych (wspinaczka górska, surfing itp.).

ubezpieczenie za granicą

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Końcowa suma składki uzależniona jest od celu podróży, stopnia ryzyka zawartego w polisie, wybranych przez nas sum ubezpieczenia, a także wszelkich opcji dodatkowych i rozszerzonych. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę zazwyczaj stanowi niewielki procent ogólnych kosztów całego wyjazdu, a biorąc pod uwagę, że chodzi o nasze zdrowie i życie, chyba zdecydowanie warto się zabezpieczyć.

Komentarze

Dodaj komentarz