Poznaj 6 czynników, które zmniejszają składkę OC!

​Zastanawiasz się, co firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę podczas wyliczania Twojej składki OC? Okazuje się, że historia ubezpieczenia i pojemność silnika to nie jedyne kwestie mające wpływ na cenę ubezpieczenia. Sprawdź, czym sugerują się ubezpieczyciele!

Ubezpieczenie OC, choć wszędzie obejmuje ten sam zakres, nie jest wyceniane przez każdą firmę w ten sam sposób. Należy mieć na uwadze, że jest wiele czynników, które każdemu z nas z pozoru mogą wydawać się mało znaczące, ale jednak regulują cenę ubezpieczenia. W tym artykule dowiesz się, co ma wpływ na składkę i jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Dodatkowo poznasz szybki sposób weryfikacji składek w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych!

Zweryfikuj składkę w kilkunastu towarzystwach w 5 minut!

Nie masz czasu zająć się ubezpieczeniem? Możesz zrobić to internetowo. Aby zweryfikować, jak składka OC wygląda u Ciebie, sprawdź ceny w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych i skorzystaj z porównywarki OC Mubi.

  1. Określ jaki zakres ubezpieczenia Cię interesuje.
  2. Podaj dane, o które pyta formularz. Dane, które możesz pominąć to imię i nazwisko, numer PESEL, numer rejestracyjny oraz numer kontaktowy i adres mailowy. Nie musisz podawać wszystkiego, ale składka będzie najbardziej dokładna, jeśli uzupełnisz również te informacje!
  3. Poczekaj aż kalkulator zweryfikuje oferty 18 towarzystw ubezpieczeniowych. Dostępne są różne warianty, które możesz filtrować, uwzględniając np. AC, NNW lub assistance.
  4. Wyślij interesujące Cię oferty na swój e-mail lub zamów rozmowę z konsultantem, jeśli masz dodatkowe pytania.
  5. Dokonaj zakupu odpowiadającego Ci ubezpieczenia w dowolnym miejscu i czasie.

Od czego zależy cena OC i jak zapłacić mniej?  

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ten sam zakres OC, ponieważ reguluje to ustawa prawna. Nie każda firma natomiast podchodzi w ten sam sposób do oceny ryzyka ubezpieczeniowego podczas wyliczania składki. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku https://mubi.pl/najtansze-oc/

Na obniżenie składki wpływają w szczególności: 

  • bezszkodowa jazda i komplet zniżek

Przede wszystkim brana jest pod uwagę historia ubezpieczenia. Im dłuższa i bezwypadkowa, tym korzystniejsza cena ubezpieczenia.

  • długość posiadania prawa jazdy

Im większe doświadczenie za kierownicą, tym niższa cena polisy.

  • wiek kierowcy

Osoby poniżej 26. roku życia w większości firm mają wyższą składkę już za sam wiek. Według statystyk wypadkowych sporządzonych przez policję kierujący w wieku 18-24 lata charakteryzują się wysokim wskaźnikiem liczby wypadków.

  • uwzględnienie współwłaściciela, który posiada korzystną historię ubezpieczenia 

Dla kierowców, którzy dopiero zaczynają ubezpieczać swój pojazd, pierwsze składki ubezpieczeniowe mogą być dość wysokie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie współwłaściciela, który posiada zniżki. Spowoduje to częściowe obniżenie składki.

  • miejsce zamieszkania

Według firm ubezpieczeniowych ryzyko wypadku w większych miejscowościach jest dużo wyższe niż w miasteczkach, na przedmieściach lub wsiach. Spowodowane jest to przeważającą ilością pojazdów, skrzyżowań i ruchu.

  • określone marki pojazdów 

Im droższy model auta, tym wyższa cena ubezpieczenia. Jest to spowodowane wyższymi kosztami ewentualnej naprawy w przypadku szkody. Auta sportowe to większe ryzyko brawurowej jazdy oraz wypadku.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje klientom online ciekawe pakiety czy akcje promocyjne zachęcające do skorzystania z zakupu ubezpieczenia przez internet. Warto zatem zweryfikować oferty w kilku towarzystwach, bo nie zawsze propozycja kontynuacji w tej samej firmie ubezpieczeniowej wypada najkorzystniej. Pomimo że zakres ubezpieczenia z pozoru może wydawać się porównywalny, to ceny ubezpieczeń będą się znacznie różniły.

Często zdarza się, że ubezpieczyciele wraz z OC oferują NNW lub mini assistance. Czasami ciekawe dodatki są na tyle korzystne cenowo, że ich dokupienie to koszt jedynie kilku złotych miesięcznie. Dzięki temu możesz otrzymać np. pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze lub odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom kierowców i umożliwiły również ratalne opłacanie składek. Jeśli ubezpieczenie to dla Ciebie spory wydatek, rozważ rozłożoną płatność. Rynek ubezpieczeniowy oferuje rozbicie składki na 2, 4, 6 lub nawet 10 rat. Często nie wiąże się to z dużą dopłatą, a komfort opłacania takiej składki jest dużo większy.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz