Kamery samochodowe

Nagranie z kamery samochodowej może okazać się niepodważalnym argumentem, który pozwoli uniknąć niesłusznie nałożonego mandatu lub oskarżeń o spowodowanie kolizji drogowej czy wypadku.

Wideorejestratory zawojowały już polski rynek gadżetów elektronicznych, a moda na ten sprzęt przyszła ze wschodu. W Rosji czy na Ukrainie odsetek aut nieposiadających ubezpieczenia OC jest tak duży, że kamery samochodowe (a ściślej – nagrania z nich) okazały się jedynym sposobem na zidentyfikowanie sprawcy wypadku. Obecnie kamery samochodowe cieszą się w Polsce tak dużą popularnością jak kiedyś CB-radia i nikogo już nie dziwi fakt, że auta z kamerami spotykamy znacznie częściej niż chociażby te z nawigacją GPS.

Jak działa kamera samochodowa?

Kamery samochodowe (wideorejestratory) najczęściej nagrywają cały czas obraz przez przednią szybę samochodu, ale bez problemu znajdziemy też modele, w których nagrywany jest obraz również z tylnej szyby.

Jakie kamery samochodowe znajdziemy na rynku?

Rynek wideorejestratorów wzbogaca się niezwykle szybko, warto więc śledzić trendy na nim obowiązujące i przed zakupem przeanalizować możliwości i rodzaje sprzętu, aby dokładnie wiedzieć, jakie są nasze oczekiwania. Dostępne obecnie kamery samochodowe można podzielić na kilka kategorii:

  • kamery samochodowe bez ekranu – niewielkich rozmiarów; najbardziej ekonomiczne; wykazują dłuższy czas działania na akumulatorze ze względu na brak wyświetlacza; najczęściej posiadają najważniejsze elementy jak np. moduły GPS czy tryb parkingowy.
  • kamery samochodowe z ekranem odchylanym bądź wbudowanym – najpopularniejszy typ sprzętu, który pozwala podejrzeć właśnie nagrywany lub już zarejestrowany obraz. Wyświetlacz zapewnia szybką i łatwą konfigurację ustawień, ale wiążą się z tym większe gabaryty urządzenia, co z kolei może przesłaniać obraz przed autem.
  • kamery w lusterku wstecznym – mają spore rozmiary, ale w ich przypadku nie jest to wada, gdyż taki rejestrator nie pogarsza kierowcy widoczności. Montuje się je raz na zawsze, aczkolwiek sam montaż może okazać się wyzwaniem ze względu na trudność w przeciągnięciu kabli.
  • kamery samochodowe w formie hybryd – ostatnia grupa, coraz liczniejsza na rynku. Najczęściej spotykane urządzenia to wideorejestrator wbudowany w nawigację samochodową bądź tablet z funkcją nawigowania. Możliwości takich hybryd są zdecydowanie większe, ale idzie za tym również wyższa cena.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kamery samochodowej?

Warto mieć świadomość, czego oczekujemy od sprzętu, ale nie zawsze potrafimy sprecyzować swoje wymagania. Podpowiadamy kilka aspektów, które mogą okazać się interesujące bądź kluczowe na etapie wyboru kamery samochodowej.

  • łatwość obsługi oraz szybkie zabezpieczenia fragmentu nagrania – za kierownicą nie ma czasu na skomplikowane manewry i ‘przeklikiwanie’ rozbudowanego menu. Im prościej i szybciej, tym lepiej i bezpieczniej. Idealnie byłoby, aby kamera posiadała na obudowie, w widocznym i dostępnym miejscu przycisk, który uchroni zapisany obraz przed ponownym nadpisaniem. Coraz częściej kamery posiadają również niezwykle przydatną opcję automatycznego zabezpieczenia nagrania w sytuacji wystąpienia znacznego przeciążenia, np. podczas stłuczki lub wypadku.
  • sposób mocowania – zwróćmy uwagę czy wybrana przez nas kamera ma przyssawkę (opcja wygodniejsza) czy tylko stopkę do przyklejenia bezpośrednio na szybę, co może utrudniać np. przenoszenie sprzętu do innego pojazdu i ponowne mocowanie.
  • czy kamera posiada GPS? Zdecydowanie warte uwagi są kamery samochodowe wyposażone również w GPS. Pozwoli to nie tylko precyzyjnie odtworzyć miejsce zarejestrowania obrazu i dokładną trasę, ale również prędkość poruszania się pojazdu
  • jakość obrazu nagrywanego po zmroku – nie każdy sprzęt sobie z tym poradzi, więc jeżeli nie mamy możliwość przetestowania urządzenia, posiłkujmy się nagraniami konkretnych modeli wideorejestratorów, wrzucanych przez ich użytkowników (nie dystrybutorów!) do sieci.

Komentarze

Dodaj komentarz