Co wpływa na koszt OC? Dowiedz się, na jakie czynniki masz wpływ

Na wysokość składki OC wpływają cechy kierowcy (wiek, historia szkód, doświadczenie za kółkiem czy miejsce zameldowania) oraz parametry pojazdu: (m.in. marka, model, moc i pojemność silnika). Na jakie czynniki możesz wpłynąć, aby obniżyć wysokość składki? Sprawdź!

Kalkulując wysokość składki, ubezpieczyciel bierze pod uwagę aż kilkanaście czynników. Na ich podstawie ocenia swoje ryzyko, związane z zawarciem umowy ubezpieczeniowej. Wyższe znajduje odzwierciedlenie w wyższej składce, niższe — oznacza tańsze OC.

Co wpływa na koszt OC?

Do najważniejszych kryteriów, które wpływają na cenę OC, należą:
wysokość zniżek za bezszkodową jazdę;

  • parametry samochodu: marka, model, rok produkcji, rodzaj paliwa, pojemność silnika;
  • sposób i miejsce użytkowania pojazdu;
  • dane kierowcy: wiek, zawód, stan cywilny;
  • data przyznania prawa jazdy;
  • sposób płatności za polisę.

Co wpływa na koszt OC tak, aby kierowca miał wpływ na jego cenę?

Pomyśl, zanim kupisz… auto

Głównym czynnikiem determinującym wybór auta powinny być potrzeby kierowcy. Przed podjęciem decyzji warto mieć jednak świadomość, że kupno pojazdu z pojemnym silnikiem, o dużej mocy przełoży się na cenę polisy. Jeśli chęć zakupu sportowego, szybkiego Volvo jest podyktowana wyłącznie impulsem lub chwilową modą, a nie realną potrzebą — warto jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję. Wysokie składki OC mogą skutecznie przyćmić radość z jazdy takim cackiem.
 

Zrezygnuj z auta na gaz

Jak pokazują statystyki, kierowcy użytkujący auto na gaz płacą za ubezpieczenie więcej niż ich koledzy — właściciele diesli i samochodów na benzynę. W III kwartale 2017 r. średnia cena OC dla kierowców diesli wyniosła 789,50 zł. Właściciele aut na benzynę wydawali na polisę 812,48 zł a tych na gaz - 877,26 zł. Instalację LPG montują w swoich pojazdach zazwyczaj osoby, które codziennie pokonują wiele kilometrów. Dłuższe dystanse to zwiększone ryzyko spowodowania kolizji lub stłuczki.

Dokładnie porównuj

Zakres OC określa prawo. Ceny polis w poszczególnych towarzystwach mogą różnić się jednak nawet o kilkaset złotych! Każde towarzystwo ocenia ryzyko ubezpieczeniowe (a co za tym idzie, wylicza kwotę składki) w indywidualny sposób. Jeśli chcesz obniżyć koszt OC, nie korzystaj z usług pierwszego lepszego ubezpieczyciela. Aby szybko i precyzyjnie wyliczyć koszt polisy, skorzystaj z dostępnych w Internecie kalkulatorów ubezpieczeniowych. Sprawdź tanie OC na klaro.pl

Jedź bezpiecznie

Na najniższe koszty OC mogą liczyć kierowcy jeżdżący bezszkodowo. Jeśli w ciągu ostatnich 6-7 lat nie spowodowałeś kolizji, szkody ani stłuczki, otrzymasz nawet do 60-70% zniżki! Aby ochronić zawartość swojego portfela, zadbaj o ostrożną, bezpieczną jazdę. Taka postawa przełoży się nie tylko na oszczędności, ale również (a może nawet przede wszystkim) na zwiększenie bezpieczeństwa Twojego, Twoich najbliższych oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zadbaj o dodatkowe zniżki

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych honoruje zniżki za inne pojazdy, np. jednoślady. Aby obniżyć koszt OC samochodu, kup… skuter. Cena OC dla jednośladu wynosi z reguły od 100 do 200 zł rocznie. Każdy rok bezszkodowej jazdy przełoży się na zniżkę (od 5 do 10%).

Nie decyduj pod wpływem impulsu

660 zł — tyle wyniosła różnica pomiędzy najniższą a średnią ceną polisy OC w styczniu 2018 roku. Taka kwota z powodzeniem wystarczy na weekendowy wypad za miasto, zakup smartfona, a nawet… tygodniowe wakacje last minute. Jeśli nie chcesz przepłacać, zadbaj o cenę swojego OC. Jak? Stosuj się do naszych wskazówek.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze

Dodaj komentarz