Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i dotyczy wszystkich zarejestrowanych i poruszających się po drogach pojazdów mechanicznych.

Co to jest ubezpieczenie OC i jak działa?

OC muszą więc posiadać nie tylko samochody, ale również motory czy pojazdy rolnicze. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa. Trzeba również podkreślić, że polisa OC jest przypisana do konkretnego pojazdu (nie do właściciela!), także jeśli np. kupimy samochód z ważnym jeszcze OC, możemy nim jeździć.

Ubezpieczenie OC zadziała wówczas, gdy będziemy sprawcami wypadku bądź kolizji. Dokładniej rzecz ujmując, jeżeli z naszej winy dojdzie do kolizji (lub innego zdarzenia drogowego), w efekcie którego ktoś zostanie poszkodowany bądź też ucierpi jego mienie. Poszkodowany zgłosi zaistniałą szkodę z naszego OC i otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Umowa OC zawierana jest na okres 12 miesięcy i automatycznie następuje jej przedłużenie. Wyjątki od tej reguły stanowią: kupno auta z ważnym jeszcze OC (wtedy w naszej gestii leży przedłużenie ubezpieczenia), a także nieopłacenie składki (polisa automatycznie wygaśnie).

Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim ofiary wypadków. Jeżeli uszkodzimy swój pojazd, wówczas OC nie zadziała – wtedy przydatne okazuje się dobrowolne ubezpieczenie autocasco (AC).

Ile kosztuje OC?

Skoro OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych, wydawać by się mogło, że kwota do zapłaty powinna być mocno porównywalna. Nic bardziej mylnego – cena OC uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma nasza historia jak kierowcy (jak długo jeździmy, od kiedy płacimy składki, czy mamy na swoim koncie wypadki, czy mamy już jakieś zniżki itp.). Ponadto, ubezpieczyciele biorą pod uwagę miejsce zamieszkania (statystyki wypadków z danego obszaru), a także dane techniczne pojazdu (marka, model, przebieg, pojemność silnika). Najwyższe składki OC dotyczą młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy statystycznie stanowią największe ryzyko na drodze. Z kolei na najniższe składki mogą liczyć bezwypadkowi właściciele pojazdów z wieloletnim stażem.

kara za brak OC

Jaka kara za brak OC?

Przy rutynowej kontroli drogowej zawsze usłyszymy prośbę o okazanie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W przypadku braku ciągłości ubezpieczenia choćby o jeden dzień grozi nam kara finansowa. OC jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych (nawet, gdy stoją nieużywane na podwórku lub rdzewieją w garażu). Wyjątek stanowią np. pojazdy zabytkowe lub wolnobieżne – dla nich można wykupić tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe (szerzej piszemy o tym niżej).

W sytuacji, gdy podczas kontroli okaże się, że nasze OC jest nieaktualne, policja przekazuje informację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i to już od nich możemy się spodziewać pisma z wezwaniem do zapłaty. Dodatkowo, jeżeli przy okazji kontroli nie okażemy dokumentu potwierdzającego podpisanie OC (nawet, gdy polisa jest ważna), policja ma prawo nałożyć na nas mandat w wysokości 50 zł.

Możemy otrzymać wezwanie do zapłaty kary za brak OC nawet wtedy, gdy nie zostaliśmy skontrolowani. UFG pilnie filtruje każdą przerwę w ciągłości trwania polisy ubezpieczeniowej i skrupulatnie wysyła wezwania do zapłaty.

Wysokość kary uzależniona jest od kilku czynników: płacy minimalnej w danym roku, typu pojazdu, a także od długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia.

kiedy przestać płacić za OC

Krótkoterminowe ubezpieczenie

Jak już wspominaliśmy, istnieje możliwość wykupienia tzw. krótkoterminowego ubezpieczenia OC – dotyczy ono okresu krótszego niż standardowe 12 miesięcy, ale równocześnie nie może to być mniej niż 30 dni. Skorzystać z tej opcji mogą przedsiębiorcy, zajmujący się działalnością handlową lub komisową, którzy kupują bądź sprzedają pojazdy mechaniczne oraz właściciele pojazdów zabytkowych.

Kiedy można przestać płacić za OC?

Obowiązek płacenia składki OC ustaje dopiero po wyrejestrowaniu pojazdu lub po jego sprzedaży. Wyrejestrować pojazd można wówczas, gdy został on skradziony bądź zezłomowany. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku konieczna jest najpierw wizyta w wydziale komunikacji, gdzie oprócz standardowego kompletu dokumentów należy okazać zaświadczenie z policji o kradzieży pojazdu lub o przekazaniu go do zezłomowania.

Komentarze

Dodaj komentarz