Czy assistance pokrywa koszty naprawy?

Nagła awaria, usterka samochodu może całkowicie uniemożliwić kontynuowanie podróży. W takim przypadku dobrowolne ubezpieczenie, jakim jest assistance, zagwarantuje nam pomoc w każdej sytuacji.

Możemy liczyć na naprawę naszego samochodu na miejscu zdarzenia, jednak jeśli awaria okaże się bardziej zaawansowana, pojazd może zostać przetransportowany do warsztatu.

Limity i ograniczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe określają w umowach assistance dokładne kwoty, do których mogą być przeprowadzone naprawy, zarówno te na miejscu, jak i w warsztacie. W przypadku przekroczenia wyznaczonej granicy kwoty pokrywanej przez ubezpieczyciela, konieczne będzie dopłacenie z własnej kieszeni.

W zależności od ubezpieczyciela ustalone limity kształtują się na różnych poziomach. Naprawa na miejscu zdarzenia zazwyczaj oscyluje w granicach 400-500 zł. W przypadku assistance obowiązująca za granicą kwota ta kształtuje się na poziomie 130-200 euro. Jeśli nasz pojazd musi zostać odholowany do mechanika, ograniczenie obejmuje również odległość, na jaką może odbyć się ta usługa.

Należy również pamiętać, że różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują odmienne warianty assistance (więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://ranking-assistance.pl/assistance-zakres-podstawowy-co-obejmuje/). W zależności od stopnia rozszerzenia zakresu świadczeń, limity także będą kształtowały się na zmiennym poziomie. W pakietach podstawowych ograniczenia kwotowe ustalane są na niższych poziomach. Im bardziej rozszerzony wariant, tym mniej restrykcyjne i jednocześnie bardziej komfortowe poziomy limitów.

Naprawa samochodu na miejscu

Kiedy samochód przestaje działać, a dzięki wykrycie i naprawienie usterki nie jest skomplikowane, fachowiec wykona naprawę na miejscu zdarzenia. Rozwiązanie to jest wyjątkowo komfortowe, bo już po kilku chwilach możemy kontynuować naszą podróż.

Często problemem okazuje się rozładowany akumulator, przebita opona, awaria oświetlenia. Każda z tych usterek sprawia, że jazda samochodem staje się niebezpieczna lub nawet niemożliwa. Szybka naprawa na miejscu wykonana przez fachowców sprawi, że będziesz w stanie już po kilku chwilach wyruszyć w dalszą trasę. Koszty naprawy na miejscu są zdecydowanie niższe niż w przypadku naprawy w warsztacie, dlatego w większości przypadków nie będziemy musieli dopłacać do wykonanych świadczeń.

Naprawa u mechanika

Niekiedy zdarza się jednak, że awaria samochodu jest zdecydowanie poważniejsza. W takich przypadkach konieczne okazuje się przetransportowanie samochodu do warsztatu, gdzie będzie poddany gruntownej naprawie. Awaria może dotknąć układu hamulcowego, paliwowego, elektryki czy skrzyni biegów. Jeśli z powodu awarii pojazdu nie będziemy mogli kontynuować podróży, ubezpieczyciel zapewni nam samochód zastępczy, bilety na pociąg, a nawet samolot, o ile wybraliśmy rozszerzony pakiet ubezpieczenia. Assistance gwarantuje przetransportowanie pojazdu do warsztatu, jednak często za samą naprawę będziemy musieli zapłacić sami. Zakres świadczeń może znacznie różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i pakietu, który wybierzemy, dlatego należy koniecznie zawracać uwagę na zakres świadczeń, jakie obowiązują w danej ofercie.

Assistance pokryje koszty naprawy samochodu na miejscu, ale tylko w określonej skali. Ubezpieczyciele określają dokładne limity kwotowe, po przekroczeniu których musimy dopłacić z własnej kieszeni. Pamiętajmy jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich ofertach proponują nam różne warunki. Również warianty i rozszerzania ofert znacznie się różną. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas pakiet będzie gwarantował nam maksymalną ochronę w trasie, warto w pierwszej kolejności zastanowić się jakie usługi będą dla nas najbardziej przydatne. Wtedy znacznie łatwiej będzie nam dobrać ofertę idealną dla nas.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze

Dodaj komentarz