Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie podróżne zapewnia spokój ducha w czasie wakacyjnych (ale również zimowych) wyjazdów, zarówno w kraju jak i za granicą.
Co to jest ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne możemy „skroić” na naszą miarę – wedle naszych oczekiwań, potrzeb oraz specyfiki kraju destynacji lub rodzaju planowanego wyjazdu. Inne ubezpieczenie przyda się bowiem przy zaplanowanym lenistwie na plaży, zupełnie inne natomiast w czasie ekstremalnego wyjazdu na surfing czy narty.
Co zawiera ubezpieczenie w podróży?
Ubezpieczenie turystyczne zawiera kilka składowych, do których zazwyczaj zalicza się: ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), Assistance (pomocy w podróży), bagażu podróżnego oraz OC. Dodatkowo, ubezpieczeniem można objąć sprzęt sportowy, sporty tzw. ekstremalne, rezygnację z wyjazdu, a także mienie pozostawione w domu. Koszty takiego pakietu uzależnione są od ilości dni, kraju obowiązywania oraz wybranego przez nas zakresu ubezpieczenia. Standardowo, jest to kwota od kilku do kilkunastu złotych dziennie.
Wycieczka z biurem podróży a ubezpieczenie
Standardem jest, że decydując się na wyjazd z biurem podróży, ubezpieczenie turystyczne zawsze jest wliczone w cenę – w myśl Ustawy o usługach turystycznych organizator wyjazdu ma obowiązek ubezpieczyć uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i kosztów leczenia (KL). Jednakże, jest to tylko wersja minimum i w sytuacji, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, może się okazać, że gwarantowane sumy ubezpieczenia są śmiesznie niskie i nie pokryją wszystkich koniecznych zabiegów lub transportu medycznego do kraju. Standardowym pakietem, proponowanym turystom jest wersja podstawowa, dla której suma ubezpieczenia kosztów leczenia waha się na poziomie od 10 000 do 15 000 euro, natomiast w przypadku ubezpieczenia NNW jest to najczęściej 10 000 złotych. Zawsze skrupulatnie sprawdzajmy walutę, w jakiej wyrażona jest suma ubezpieczenia.
Rozszerzenie ubezpieczenia z biura podróży
Na początku dokładnie przeczytajmy ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), proponowane przez biuro podróży. Musimy mieć świadomość, od czego rzeczywiście jesteśmy ubezpieczeni, a także w przypadku jakich zdarzeń ubezpieczyciel nie wypłaci należnego świadczenia. Jeżeli oferta standardowa nie spełnia naszych oczekiwań, warto skontaktować się z organizatorem wyjazdu i zgłosić takie zapotrzebowanie. W OWU polis turystycznych znajdują się szczegółowe informacje o tym, o jakie dodatkowe opcje możemy rozszerzyć ochronę (przykładowo, może to być ubezpieczenie bagażu podróżnego bądź sprzętu narciarskiego).
Ubezpieczenie turystyczne a sporty ekstremalne
Jeżeli jesteśmy amatorami aktywnego wypoczynku (w tym zimowego), dobrze jest zapoznać się także z definicją sportów ekstremalnych, często bowiem jazda na nartach, desce snowboardowej czy surfing jest właśnie w ten sposób przez ubezpieczycieli klasyfikowana. Rozszerzenie oferty ubezpieczenia o tego typu aktywność, dodatkowe zdarzenia lub podwyższenie sumy ubezpieczenia podnosi składkę, ale zapewnia szerszą ochronę i zmniejsza zakres zdarzeń, których koszty musielibyśmy ponieść na własną rękę.
Czy ubezpieczenie podróżne jest konieczne?
Nie ma, co prawda, obowiązku posiadania ubezpieczenia w podróży, ale zawsze warto je mieć. W sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, takich jak: choroba, nieszczęśliwy wypadek czy kradzież odpowiednio zaplanowane ubezpieczenie pokryje nam pomoc lekarską czy np. koszty transportu medycznego. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku podróżujących osób przewlekle chorych bądź sportowców.
Również planując zimowy wypoczynek warto mieć na uwadze wysokie koszty ratownictwa górskiego lub transportu medycznego za granicą. Trzeba mieć świadomość, że karta EKUZ i standardowe ubezpieczenie NNW tego typu kosztów nie pokrywa.
Ubezpieczenie dla podróżujących na własną rękę
W dobie powszechności Internetu i dostępności informacji, coraz więcej osób decyduje się na organizację wyjazdu we własnym zakresie. Swobodnie sobie radzimy z organizacją transportu czy noclegu nawet w najdalszych zakątkach świata, jednak niekiedy w ferworze przygotowań zapominamy o ubezpieczeniu na czas podróży. W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów, które pozwolą oszacować koszty ubezpieczenia na czas wakacji czy ferii, zarówno w kraju jak i za granicą. Tego typu polisy są zawierane na czas wyjazdu, a kwota składki zależy od ilości osób objętych polisą, ich wieku oraz destynacji wyjazdowej. Ubezpieczenie turystyczne może obejmować osoby indywidualne, rodziny, a nawet grupę osób niespokrewnionych ze sobą (tzw. grupa otwarta).