Leasing konsumencki - co to jest i czy warto?

Leasing jest jednym z najbardziej znanych sposobów dofinansowania na kupno różnego rodzaju pojazdów, maszyn czy urządzeń.

Większość ludzi wybiera tą właśnie formę, gdyż jest dla nich szybsza i wygodniejsza niż na przykład pożyczki czy kredyt bankowy. Nie musimy koniecznie posiadać własnej firmy aby starać się o leasing - możemy być osobą indywidualną i nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej. Dla takich klientów powstał tak zwany leasing konsumencki, coraz bardziej popularny wśród firm zajmujących się takim finansowaniem. Na jakiej zasadzie działa leasing i czy jest dobrym sposobem na szybki zakup potrzebnych nam pojazdów?
 

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

kluczyki od samochodu bmw

Co to jest leasing?

Leasing jest sposobem na finansowanie pojazdów, maszyn, urządzeń - według wielu ludzi zdecydowanie korzystniejszym niż kredyt bankowy. Porównując z powszechnie znanym kredytem w banku leasing wychodzi korzystniej, ponieważ jego koszty są o wiele mniejsze.

Czemu tak się dzieje? Jest tak, gdyż firma zajmująca się leasingiem zarabia głównie dzięki odpisom amortyzacyjnych, które robią a nie tylko i wyłącznie na oprocentowaniu. Gdy podejmiemy decyzję o wzięciu jakiejś rzeczy na umowie o leasing, musimy systematycznie spłacać raty za kupiony przez nas sprzęt. I dopóki nie spłacimy całego przedmiotu umowy (np. samochodu), należy on do firmy leasingowej a nie do nas. Jak możemy wtedy zauważyć, w dowodzie rejestracyjnym wpisane są wszystkie dane firmy dopóki nie wykupimy pojazdu na własność.

Jaka jest cena wykupu takiego auta? Przeważnie wynosi ona 1% wartości, jaki miał samochód na początku, tylko w niektórych przypadkach cena jest wyższa. Mamy również pierwszeństwo co do wykupu. Do tej pory leasing był popularny tylko wśród firm, na przykład transportowych, jednak obecnie  się to zmienia. Dla kogo więc leasing ma więcej plusów - dla klientów indywidualnych czy firm?

Przeczytaj także: Na czym polega leasing?

Leasing konsumencki – plusy

Wzięcie leasingu przez osobę, która nie posiada własnej firmy ma trochę zalet. Pozytywna odpowiedź na wniosek o leasing jest bardziej prawdopodobna, niż odpowiedź z banku o przyznanym kredycie. Dlaczego tak ciężko jest dostać kredyt bankowy? Minusem starających się o kredyt jest to, iż banki potrzebują rekomendacji, aby przyznać komuś gotówkę. Muszą zbadać bardzo uważnie nasze dochody. Być może właśnie przez to nie dostaniemy upragnionego kredytu na własne auto i to właśnie wtedy nastaje dobra pora na odwiedzenie firmy leasingowej. Możemy w niej dostać coraz bardziej popularny wśród klientów leasing konsumencki.

Kolejną zaletą jest to, iż nie musimy martwić się o różne formalności takie jak rejestracja pojazdów, wszystkim zajmie się firma leasingowa. My jako klienci skupiamy się na korzystaniu z pojazdu. Jeśli trafimy do w pełni profesjonalnej i szanowanej firmy, z pewnością zaoferuje nam ona korzystne warunki leasingu z ubezpieczeniem i niskimi cenami.

Pamiętajmy, że pojazdy jakie zakupimy muszą posiadać wszystkie ubezpieczenia (nie tylko OC) - niezbędne jest również posiadanie aktualnego AC i NNW. Ubezpieczenia te zapewnią nam wysoką ochronę, jeśli akurat zdarzyłby się jakieś wypadek, jednak koszty ich są proporcjonalnie duże w stosunku do korzyści, jakie z nich możemy czerpać. Firmy leasingowe nie zajmują się finansowaniem tylko i wyłącznie samochodów, w grę wchodzą również inne pojazdy mechaniczne takie jak quady, motocykle czy ciężarówki. Nie musimy również kupować maszyny nowej, w leasing wchodzą również pojazdy używane, jednak wcześniej musi być odpowiednio sprawdzony ich stan techniczny.

Leasing konsumencki czy kredyt na samochód?

​Porównywanie tych dwóch różnych rodzajów kredytów jest trudne, ponieważ oba posiadają swoje zalety i wady. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić i płacić niskie oprocentowanie, lepiej wybrać leasing. Wymagania, jakie dają nam firmy leasingowe są również dużo niższe od banków. Mają one jednak swoje zasady, które musimy spełnić, między innymi jest to obowiązkowe pełne ubezpieczenie samochodu. W Anglii czy Niemczech o wiele częściej ludzie decydują się na leasing, wiąże się to z innym nastawieniem co do formy leasingu.

Polecamy porównanie: Leasing czy kredyt

Komentarze

Dodaj komentarz