Sposoby na tańsze OC

Ubezpieczenie OC samochodu jest nie tylko obowiązkowe, ale też, niestety, nieustannie rosną jego składki. Poznaj 12 sposobów na obniżenie OC.

W efekcie, jak podają statystyki, około 250 tysięcy polskich kierowców jeździ bez tej polisy, złudnie szukając zapewne w ten sposób oszczędności. Podpowiadamy sprawdzone – i co najważniejsze – legalne sposoby na tańsze OC.

  1. Porównuj oferty

Wymaga to oczywiście czasu i skrupulatności godnej co najmniej księgowej, ale zdecydowanie warto. Oferty OC od różnych ubezpieczycieli mogą się różnić nawet o kilkaset złotych. Można również skorzystać z dostępnych online porównywarek ubezpieczeń – zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze.

  1. Wybierz pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych

Rozważając zakup dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych (AC, NNW), warto zdecydować się na cały pakiet od jednego ubezpieczyciela – często przy kupnie np. ubezpieczenia szyb lub assistance, otrzymujemy zniżkę.

  1. Ubezpiecz samochód razem z mieszkaniem

W „hurcie” zawsze łatwiej wynegocjować zniżki – ta zasada sprawdza się również w przypadku rynku ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe, czując oddech konkurencji na plecach, z pewnością pójdą na wiele ustępstw, aby nie stracić klienta. Za polisy OC, AC i ubezpieczenia mienia, kupione od jednego ubezpieczyciela, zapłacimy z pewnością mniej niż kupując je oddzielnie.

  1. Szukaj promocji

Nie tylko w branży spożywczej czy odzieżowej promocje są opłacalne – również w sektorze ubezpieczeń OC możemy trafić na ‘perełki’. Mogą one być uwarunkowane sposobem płatności bądź miejscem czy sposobem zakupu (np. zniżki za kupno przez Internet). Zanim jednak podpiszemy taką promocyjną polisę, szczegółowo przeczytajmy jej warunki, aby później nie żałować.

jak obniżyć stawki OC

  1. Polisa w innym mieście

W sytuacji, gdy np. jesteśmy właścicielami dwóch nieruchomości lub studiujemy w innym mieście, rozważmy zawarcie umowy ubezpieczeniowej w mniejszej miejscowości. Rachunek jest bardzo prosty - im mniejsza miejscowość – tym niższa składka. Bezwzględnie natomiast wszystkie podane przez nas informacje muszą być prawdziwe.

  1. Samochód z mniejszym silnikiem

Już na etapie wyboru auta pomyślmy o składkach… Im większą pojemność silnika wybierzemy, tym wyższą składkę przyjdzie nam zapłacić.

  1. Zapłać całość

Płacąc pełną kwotę składki OC z góry, możesz liczyć na spore oszczędności. Płatność rozdzielona na raty zawsze wychodzi drożej niż jednorazowa, a różnice sięgają rzędu nawet 10%.

  1. Szukaj zniżek – a znajdziesz!

W tym przypadku popłaca cierpliwość i opanowanie za kierownicą, gdyż za bezkolizyjną jazdę również możemy liczyć na zniżki OC. Każdy rok bezszkodowej jazdy to wzrost zniżki na OC w granicach 5-10%. Warto również pamiętać, że każda kolizja obniża wypracowane zniżki na poziomie 5-15%. Maksymalny poziom zniżek (60%) osiągniemy po 6 latach bezszkodowej jazdy. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki (także te na naszą korzyść), dlatego warto szczegółowo analizować oferty konkretnych ubezpieczycieli.

jak zdobyć zniżki OC

  1. Poszukaj współwłaściciela

Młodzi kierowcy mogą zwrócić się o pomoc do rodziców lub kogoś, kto ukończył 25 lat (i ma zniżki) – jeżeli taka osoba zostanie współwłaścicielem samochodu, wówczas składka ubezpieczenia będzie obliczana dla właściciela z dłuższym stażem. A młodszy współwłaściciel, za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskuje własne zniżki.

  1. Zniżka dla małżeństw

Niektórzy ubezpieczyciele gwarantują zniżki małżonkom, jeżeli pojazd został zakupiony w czasie trwania małżeństwa i jeżeli małżonkowie posiadają wspólnotę majątkową. W takiej sytuacji małżonek o niższym poziomie zniżek może korzystać ze zniżek współmałżonka. Niekiedy nie trzeba wykazać się wspólnotą majątkową, a jedynie wykazać, że oboje małżonkowie figurują w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

  1.  Wykorzystaj OC poprzedniego właściciela

Kupując używany samochód, raczej pamiętamy o sprawdzeniu ważności OC, do kiedy trwa polisa i ile rat już opłacono. Pamiętajmy, że w chwili sprzedaży samochodu poprzedni właściciel traci prawo do umowy OC.

  1. Poproś nowego właściciela o wypowiedzenie OC

Jeżeli to my sprzedajemy samochód, warto ustalić z nowym właścicielem, aby wypowiedział umowę OC i zawarł nową, już na siebie. Dzięki temu dostaniemy zwrot składki za niewykorzystany okres trwania polisy.

Komentarze

Dodaj komentarz