Co to jest polisa medyczna?

Polisa medyczna bywa mylnie utożsamiana z abonamentem medycznym. Wyjaśniamy różnice i charakteryzujemy obie opcje wariantów uzupełniających ubezpieczenia zdrowotnego.

Polisa zdrowotna a abonament medyczny

Przede wszystkim warto rozróżnić dwa pojęcia: abonament medyczny i polisę zdrowotną. Pozornie różnice między abonamentem medycznym a polisą zdrowotną są niewielkie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku płacimy za możliwość konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych w prywatnych placówkach. Jakie są zatem rzeczywiste różnice?

Abonament medyczny

Jest to produkt, oferowany przez prywatne zakłady opieki zdrowotnej. Płacimy za świadczenie opieki medycznej na zasadzie ryczałtu. Abonamenty cieszą się powodzeniem zwłaszcza wśród pracodawców, którzy nabywają je z myślą o swoich pracownikach. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby również osoby prywatne mogły skorzystać z abonamentu medycznego – szeroki wachlarz ofert można kupić dla jednej osoby, w pakiecie rodzinnym itp. Istotna sprawa to to, że z abonamentu skorzystamy wyłącznie w sieci placówek, w której został wykupiony, ewentualnie w placówkach partnerskich, które mają podpisaną umowę z ‘naszą’. Firmy abonamentowe oferują w przeważającej mierze świadczenia ambulatoryjne (wizyty u lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne, wizyty domowe, szczepienia, małoinwazyjne zabiegi). Jeżeli abonament medycznym uwzględnia w ogóle hospitalizację, jest to najczęściej dość kosztowny pakiet.

polisa zdrowotna

Polisa zdrowotna

To produkt oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a dokładniej rzecz ujmując – usługa finansowa, polegająca na tym, że ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki zdrowotnej w sytuacji, gdy ubezpieczony ulegnie sytuacji, jaką obejmuje polisa (np. wypadek). Standardem jest to, że ubezpieczyciel zawiera umowę z kilkoma-kilkunastoma firmami, świadczącymi pomoc medyczną, w związku z czym Klient ma zdecydowanie większy wybór.

Jaki jest zakres polisy zdrowotnej?

Jest to uzależnione od preferowanego przez nas wariantu. Polisa zdrowotna może obejmować takie usługi jak: dostęp do świadczeń ambulatoryjnych (konsultacji lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych), wypłatę jednorazowego świadczenia (zazwyczaj – na podstawie przedstawionych rachunków) w razie choroby albo wypadku, a także mniej bądź bardziej rozbudowane leczenie szpitalne (również zwrot kosztów pobytu w szpitalu).

Abonament medyczny czy polisa zdrowotna?

Jak pokazuje praktyka, abonament medyczny najczęściej obejmuje klientów grupowych, głównie pracowników firm i korporacji. Jeśli zaś chodzi o polisę zdrowotną, to ma ona mocno indywidualny charakter i może być znacznie bardziej dopasowana do potrzeb ubezpieczonego.

Komentarze

  1. Renata S.
    Odpowiedz

    Korzystam z ubezpieczenia prywatnego które oferuje mi moja firma, korzystałam już kilka razy i zdecydowanie polecam. NA chwilę obecną lekarz z ubezpieczenie w PZU prowadzi moją ciążę. Mam nadzieje, że wszystko będzie ok. Naprawdę polecam jeśli komuś zależy na zdrowiu i nie ma cierpliwości do publicznej służy zdrowia.

Dodaj komentarz