Płyn chłodniczy w samochodzie istotny nie tylko podczas upałów

Sprawny układ chłodzenia to jeden z ważniejszych elementów samochodu. Bez niego silnik nie jest w stanie pracować prawidłowo, a my daleko nie zajedziemy. Chłodnica zapewnia bowiem optymalną temperaturę pracy silnika, zapobiegając jego przegrzaniu i zniszczeniu. Dlaczego płyn chłodniczy jest tak ważny w samochodzie, zarówno podczas upalnego lata, jak i mroźnej zimy?

Płyn chłodniczy – do czego służy?

Płyn chłodniczy to obok olejów czy płynu do spryskiwaczy jeden z wymiennych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Płyn chłodniczy odprowadza ciepło wytwarzane w procesie spalania paliwa między silnikiem i chłodnicą. Zabezpiecza silnik przed przegrzaniem latem i przemarznięciem zimą, chroni przed korozją silnika i elementów układu chłodzenia. Płyny do chłodnic składają się z wody, glikolu etylowego lub propylenowego oraz dodatkowych substancji ochronnych, np. środków antykorozyjnych. Na rynku motoryzacyjnym znajdziemy gotowe płyny chłodnicze, których od razu możemy użyć oraz koncentraty, które należy samodzielnie rozrobić z wodą destylowaną, zachowując odpowiednie proporcje.

Jaki płyn do chłodnic jest najlepszy?

Istnieje kilka reguł, którymi każdy kierowca powinien się kierować, wybierając płyn chłodniczy. Pierwsza z nich to zawartość glikolu, która powinna być wyższa niż 30%. Mniejsza zawartość alkoholu w stosunku do wody zwiększa ryzyko zamarznięcia całego układu chłodzenia zimą oraz pojawienia się korozji w układzie. Zbyt duża ilość glikolu (przekraczająca 70%) też nie jest zdrowa dla silnika. Może bowiem być przyczyną jego przegrzania, a tym samym spowoduje konieczność kosztownej regeneracji lub całkowitej wymiany. Powinniśmy zwracać uwagę na atesty świadczące o właściwościach danego płynu i wybierać produkty sprawdzonych producentów. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule: „Płyn do chłodnicy – czym kierować się podczas jego zakupu?”.

Co zrobić w przypadku awarii układu chłodniczego?

Całkowitą wymianę płynu chłodniczego zawsze trzeba powierzać sprawdzonemu mechanikowi. W sytuacjach awaryjnych możemy samodzielnie uzupełnić płyn, a następnie jak najszybciej udać się do warsztatu mechanicznego. Trzeba jednak pamiętać o jednej, żelaznej zasadzie: płyn chłodniczy uzupełniamy na zimnym silniku.

Jaki jest koszt zakupu płynu chłodniczego?

Koszty zakupu dobrej jakości płynu chłodniczego wahają się między 20 a 30 PLN za opakowanie o pojemności 5 litrów. Szczególnej uwadze polecamy płyny chłodnicze polskiej firmy moje-auto.pl, które gwarantują wysoką jakość ochrony silnika w bardzo przystępnej cenie. Na stronie producenta znaleźć można również inne, przydatne akcesoria samochodowe – między innymi kosmetyki samochodowe do pielęgnacji tapicerki i karoserii, jak również uchwyty do telefonu albo organizery do bagażnika.

Należy pamiętać, że płyn chłodniczy należy całkowicie wymieniać co 2-3 lata, gdyż jak każdy płyn eksploatacyjny, w miarę upływu czasu traci swoje właściwości. Inwestując w płyn dobrej marki i kontrolując jego poziom co jakiś czas, można skutecznie uniknąć przykrych awarii i konieczności wykonania kosztownych napraw.

materiał zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz