Ford Mustang - czym powinien charakteryzować się sportowy samochód?

Co tu dużo mówić, sportowe samochody posiadają swoją szczególną charakterystykę. Powinny być szybkie, wiadomo, a jednocześnie posiadać odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Sportowy design oraz wysoki komfort jazdy, na które składają się przede wszystkim nowoczesne rozwiązania technologiczne, dopełniają obraz wzorowego samochodu sportowego. No i dobrze, aby samochód taki miał za sobą kawał wyjątkowej historii, czy jak kto woli – duszę.

Wśród sportowych maszyn, które posiadają wszystko to, co wymieniliśmy powyżej, jedna zdaje się być szczególna – to Ford Mustang, który prócz sportowych parametrów oraz wyglądu może jednocześnie pochwalić się doskonałą metryką. Przez dekady auto cieszyło przede wszystkich kierowców amerykańskich dróg, a w ostatnich latach zaczyna podbijać szosy całego świata. Rzućmy okiem na to, co ma do zaoferowania.

Według encyklopedii, mustangi to rasa zdziczałych koni, które trafiły do Ameryki Północnej z Hiszpanii kilka wieków temu, sprowadzone przez konkwistadorów. Kiedyś bardzo liczne, obecnie niemal wytępione, znajdujące się pod ochroną. Samo słowo „mustang” pochodzi od hiszpańskiego „mesteno”, czyli „bez właściciela”. Przewrotnie można by zauważyć, że amerykański koncern samochodowy Ford na swój sposób zatroszczył się o przetrwanie rasy – choć nie tej żywej, a zmechanizowanej – tworząc popularny już od dziesięcioleci, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, model samochodu. Choć trzeba jednocześnie zauważyć, że w tym przypadku nie ma nic bardziej mylnego, jak odwoływanie się do hiszpańskiego źródła nazwy marki, bowiem tutaj chodzi właśnie o to, aby każdy Mustang znalazł swojego właściciela. Dodajmy – zadowolonego właściciela, bo nowy Ford Mustang posiada wszelkie cechy, które zadowolą nawet wybrednego kierowcę.

Pod maską i w środku

Podstawowa kwestia w przypadku samochodów sportowych to oczywiście moc silnika. W tej kwestii Ford Mustang na pewno nie zawiedzie wszystkich miłośników szybkiej jazdy i świetnego przyspieszenia. Samochód zaopatrzony jest w wydajny 5-litrowy silnik V8, pozostawiając dodatkowo alternatywę w postaci 2,3-litrowego EcoBoost (najmocniejszy silnik ma Ford Bullitt, o którym wspomnimy jeszcze na końcu tego tekstu). Do wyboru mamy też między innymi skrzynię biegów: albo dynamiczną sześciostopniową manualną, albo nowoczesną dziesięciostopniową automatyczną. W jednym i drugim wypadku cieszymy się wyjątkowym przyspieszeniem i redukcję obrotów silnika przy większych prędkościach.

Jeśli mówimy o wnętrzu, i to wnętrzu Forda, nie można zapomnieć o systemie SYNC, który stał się niejako znakiem rozpoznawalnym samochodów tej marki. W nowym Fordzie Mustangu mamy jego najnowszą odmianę, SYNC 3.

Jest szybki i intuicyjny w obsłudze i można nim sterować za pomocą prostych poleceń głosowych w języku polskim. Większe przyciski nowego interfejsu ułatwiają obsługę, a 8’’ ekran dotykowy obsługuje gesty znane ze smartfonów i tabletów, dzięki czemu korzystanie z niego jest niezwykle proste. Ford SYNC 3 jest wyposażony w funkcje AppLink, Apple CarPlay oraz Android Auto umożliwiające wyświetlanie informacji z Twojego telefonu na ekranie dotykowym pokładowego systemu multimedialnego – pisze producent.

Bezpieczeństwo w środku i na zewnątrz

Sportowe samochody nie mogą być jedynie szybkie i wygodne – paradoksalnie, byłoby to zbyt proste. Nie mniej ważny jest wysoki poziom bezpieczeństwa, być może zwłaszcza w tym przypadku. Jak na tym polu radzi sobie Ford Mustang? Według Euro NCAP, niezależnej organizacji badającej poziom bezpieczeństwa samochodów, całkiem nieźle, skoro zasłużył aż na trzy gwiazdki. Rzeczywiście, zaawansowane systemy bezpieczeństwa w Mustangu chronią zarówno kierowcę i pasażera, jak i osoby znajdujące się na zewnątrz pojazdu. Przede wszystkim auto wyposażone jest w system, który alarmuje kierowcę w przypadku ryzyka wystąpienia kolizji, a jeśli prowadzący nie zdąży w porę zareagować – system sam „pociągnie” w końcu po hamulcach. Co warte uwagi, rozwiązanie to jest pomyślane przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo pieszych, jako że system działa do szybkości 80 kilometrów na godzinę. W dodatku nowy Ford Mustang dysponuje elektronicznym systemem stabilizacji jazdy, systemem monitorowania ciśnienia w oponach (natychmiastowe powiadomienie w przypadku spadku ciśnienia w którejkolwiek z opon), a także systemem Electronic Brake Prefill, który rozpoznaje siłę nacisku na hamulec, skracając tym samym drogę awaryjnego hamowania. Ponadto układ hamulcowy jest wyposażony w 4-tłokowe zaciski hamulcowe, system ABS oraz tarcze wentylowe. Samochód potrafi również skutecznie bronić się przed złodziejami dzięki nowoczesnemu systemowi antykradzieżowemu.

Komfort jazdy z pomocnymi systemami

Nowy Ford Mustang to przede wszystkim wysoki komfort jazdy, który zapewniają nowoczesne rozwiązania technologiczne, zawarte w mnogości systemów zainstalowanych w maszynie. Wśród nich wymienić należy system wspomagania auta podczas ruszania pod górę, który zapobiega staczaniu się pojazdu, a także adaptacyjny tempomat, dzięki któremu bez problemu można utrzymać pożądaną prędkość na drodze. Co więcej, wbudowany czujnik zareaguje, kiedy przed nami pojawi się jakiś obiekt, przywracając ustawioną prędkość w momencie, kiedy zejdzie nam on z drogi. Ale to jeszcze nie wszystko. Bardzo ciekawym, pomagającym w jeździe (i zachowaniu bezpieczeństwa) jest system wspomagania kierownicy (EPAS – Electric Power Assisted Steering) – przy wolnej jeździe ułatwia manewrowanie (kierownica chodzi lżej), a wraz ze wzrostem prędkości wzmaga opór manewrowania, zwiększając kontrolę nad pojazdem.

Do dyspozycji mamy również system kontroli pasa ruchu.

Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa ruchu przy wyłączonym kierunkowskazie i ostrzega o tym kierowcę wizualnie oraz przez wywołanie drgań na kierownicy. Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób. System można również wyłączyć ręcznie – czytamy w opisie na stronie producenta.

System MyMode

Wśród rozwiązań technologicznych w Fordzie Mustangu szczególną uwagę zwraca system MyMode. W największym skrócie: jest to indywidualny, dostosowany do preferencji kierowcy tryb jazdy. Wspomnieć trzeba, że samych trybów w nowym Mustangu jest aż sześć: Normal, Sport+, Track, Drag Strip, Snow/Wet i właśnie wspomniany MyMode. Pozwala to na dostosowanie jazdy do bieżących warunków – i to zaledwie w ciągu kilku sekund. Ustawienia danego trybu jest intuicyjne i proste, wystarczy kilka kliknięć i śledzenie dużego, 12-calowego wyświetlacza LCD z opcją personalizacji.

Funkcjonowanie systemu w praktyce w nowym Fordzie Mustangu można zobaczyć na opublikowanym przez Ford Polska filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=AX9NXkpZ9A8

Design sportowej maszyny

Styl Forda Mustanga jest nie do podrobienia. Jedno spojrzenie – i już w głowie jakby automatycznie zapala się odpowiednia lampka. Niezależnie od tego, czy samochód oglądamy na zdjęciach, na filmie, a już zwłaszcza na żywo. Podobnego zdania jest Mateusz Lubczański, który pisał niedawno na temat Mustanga dla portalu WP Autokult:

W nowych Mustangach zmienił się kształt maski (zainspirowany oczami Dartha Vadera), która teraz zapewnia dodatkową wentylację gigantycznemu silnikowi. Po ponad 50 latach na rynku nadal wystarczy tylko rzut oka, by było wiadomo, że mamy do czynienia z Mustangiem.

„Drapieżność” auta podkreślają cechy wyliczone przez producenta na stronie https://www.ford.pl/osobowe/mustang: wyraziste linie boczne, linia dachy, która schodzi łagodnie do tyłu, nowa stylistka zderzaka plus szersza krata wlotu powietrza, a także trzyczęściowe światła LED. W dodatku stylowy, charakterystyczny koń w pełnym biegu na kracie – chyba nawet bardziej rozpoznawalny niż powszechnie znany znaczek mercedesa. Mustangi dostępne są w różnych wydaniach, zarówno fastback, czyli z zamkniętym nadwoziem, jak i w wersji convertible. W kwestii kolorystki mamy do dyspozycji całą paletę barw, zarówno te łagodniejsze, jak i bardziej „drapieżne” (zwłaszcza Race Red czy Orange Fury prezentują się znakomicie, co można zobaczyć na stronie internetowej producenta albo na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=htsnbTKg9v4).

ford mustang 2019 pomarańczowy

Sprzedaż wysoko w górę

Wyniki sprzedażowe Mustanga w ostatnich latach mówią same za siebie i wskazują na rosnącą popularność samochodu – nie tylko na poszczególnych rynkach lokalnych, gdzie zawsze dobrze „schodził” (chodzi oczywiście przede wszystkim o Stany Zjednoczone), ale mowa już o trendzie światowym. Głośnym medialnym echem odbiły się wyniki za 2016 rok – właśnie z tego powodu, że Ford Mustang zaczął podbijać światowe rynki. W skali globalnej, w porównaniu do 2015 roku, sprzedaż wzrosła o 6 procent, natomiast nie licząc Stanów Zjednoczonych – nieco ponad 100 procent!

W czym tkwił sekret takiego nagłego wzrostu sprzedaży? Przede wszystkim w ekspansji nowej generacji samochodu na rynki azjatyckie, ale też europejskie. Spośród ponad 15 tysięcy egzemplarzy auta, które sprzedano w Europie, najwięcej kupowali Francuzi, Szwedzi, Czesi, Rumunii, ale także Grecy czy Finowie. Również Polacy zaliczali się do tego grona.

Ford Mustang jest również zdecydowanym liderem w rankingu sprzedaży samochodów sportowych wśród wszystkich marek popularnych oraz luksusowych oferujących tego typu auta w Polsce. Według bazy danych CEPiK, w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku zarejestrowanych zostało 506 Mustangów – czytamy w komunikacie Ford Polska.

W 2015 rok koncern uruchomił sprzedaż Mustanga w Chinach, czyli największym rynku motoryzacyjnym na świecie – i to z dużym sukcesem, patrząc na dane IHS Markit. Dość wspomnieć, że na samym tylko rynku chińskim sprzedaż aut w 2016 roku wzrosła o prawie 75 procent. Niemałą rolę odgrywają również mniejsze kraje, takie jak na przykład Nowa Kaledonia czy Gibraltar. W sumie Mustanga można dostać w ponad 140 krajach na świecie i to na pewno nie jest ostatnie słowo jednego z wiodących koncernów samochodowych.

Popularność również w sieci

Popularność Forda Mustanga można zaobserwować również w mediach społecznościowych, które przecież odgrywają obecnie kluczową rolę nie tylko w sprzedaży, ale w ogóle w komunikacji z klientami. Na Twitterze Ford Mustang ma ponad pół miliona followersów, na Instagramie prawie ćwierć miliona. Najważniejszym medium społecznościowym w dzisiejszych czasach jest jednak Facebook – jak marka radzi sobie w tym miejscu? Całkiem nieźle. Profil Mustanga ma 8,5 miliona obserwatorów – to dużo więcej niż na przykład fanów AS Monaco, popularnego we Francji klubu piłkarskiego (a te śrubują rekordy like’ów na takich portalach jak Twitter czy Facebook), które kilkanaście lat temu walczyło w finale najważniejszego wydarzenia w piłkarskim świecie, czyli Lidze Mistrzów.

Kino prawie ci powie

W ofercie Mustanga jest kilka wersji samochodu, w tym Ford Mustang Bullitt. Jego nazwa to nawiązanie do filmu dokładnie o tej samej nazwie, nakręconego pod koniec lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia przez Petera Yatesa, z legendarnym Stevem McQueenem w roli nieugiętego gliniarza. „Bullitt” zapisał się w historii kina przede wszystkim długą, dziesięciominutową sceną pościgu Forda Mustanga z Dodge Chargerem po ulicach San Francisco. Pół wieku po premierze filmu Ford zdecydował się odkurzyć legendę – stąd nowy Bullitt z 5-litrowym silnikiem V8, lakierem Dark Highland Green i nowoczesnym wnętrzem.

W ten sposób historia niejako zatacza koło – w tym przypadku będzie to koło (a raczej cztery koła) Forda Mustanga. Niewątpliwej ikony jeśli chodzi o samochody sportowe. Nie jest to już nawet wizytówka Forda – to prawdziwa perła w koronie. Samochód z duszą. No i przy okazji świetny aktor, co pewnie jeszcze nie raz udowodni.

Źródła:

-Ford Mustang królem sprzedaży samochodów sportowych, https://www.motomaniacy.tv/najnowsze-informacje/rynek/ford-mustang-krolem-sprzedazy-samochodow-sportowych (dostęp: 24.03.2019)

- M. Lubczański, Ford Mustang GT 5.0 V8: znalazłem swoje następne auto, https://autokult.pl/32326,ford-mustang-gt-5-0-v8-znalazlem-swoje-nastepne-auto,all (dostęp: 24.03.2019)

-Nowy Ford Mustang, https://www.ford.pl/osobowe/mustang# (dostęp: 24.03.2019)

- K. Słomski, Ford Mustang GT 2018 - zabawka dla dużych chłopców, https://www.auto-swiat.pl/testy/testy-nowych-samochodow/ford-mustang-gt-2018-zabawka-dla-duzych-chlopcow/1dywzxk (dostęp: 24.03.2019)

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze

Dodaj komentarz