Szlifierka kątowa w warsztacie samochodowym: jakie zadania spełnia?

Nie tylko w przydomowym garażu, ale również w profesjonalnym warsztacie samochodowym, powinno się znaleźć odpowiednie wyposażenie. Tylko tego typu rozwiązanie zagwarantuje bezpieczną, wydajną oraz długą pracę na terenie warsztatu. Znakomitą wiadomość stanowi to, iż za dobrej jakości sprzęt nie trzeba obecnie sporo płacić. Dzięki czemu możemy solidnie wyposażyć własny warsztat małym kosztem. W poniższym artykule postaramy się opisać szlifierkę kątową, jak i jej zastosowanie w warsztacie samochodowym. 

Po co szlifierka kątowa w warsztacie samochodowym? 

Szlifierka kątowa przystosowana jest do pracy wraz z tarczami służącymi do przecinania metalu, dlatego można ją wykorzystywać w blacharce podczas rozbiórki aut czy demontowania metalowych konstrukcji. Przy tej okazji warto także wspomnieć, iż przy pomocy szlifierki, ciąć można także żeliwo, stal nierdzewną, stal konstrukcyjną, różnego typu metalowe części, jak chociażby rury, kątowniki i metalowe profile. Te części można także szlifować, jeżeli wymaga tego ich powierzchnia. Przy pomocy szlifierki można usunąć farbę, powłokę lakierniczą albo rdzę. Do tego typu zadań wykorzystać można druciane szczotki. W sprzedaży znajdują się szczotki wraz z dwoma typami drutu: falistym oraz plecionym. Drut w wersji falistej zapewni dokładniejsze efekty, aniżeli pleciony drut z przeznaczeniem do obróbki zgrubnej. Szczotki można sklasyfikować na tarczowe oraz garnkowe z uwagi na ich budowę. Szczotki garnkowe sprawdzają się najlepiej podczas obróbki dużych i średnich powierzchni, zaś szczotki tarczowe nadadzą się do małych powierzchni, przykładowo krawędzi oraz rowków. 

mini szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa do zadań specjalnych (praca w trudno dostępnych miejscach)

Każdy większy albo mniejszy warsztat winien zostać wyposażony w chociażby podstawową opcję kątowej szlifierki. To wielofunkcyjne urządzenie umożliwia nie tylko szlifowanie, ale także cięcie różnego typu materiałów, polerowanie czy ostrzenie powierzchni. Dobrą wiadomość stanowi fakt, iż szlifierki kątowe nie są zaliczane do sprzętów bardzo drogich i urządzenia ze średniej półki kupić można już za kilkaset złotych. Przykład dobrej szlifierki kątowej stanowi niedroga jej wersja mająca moc 720 W i maksymalne obroty o wartości 11000/min. Mini szlifierka kątowa tego typu mają bardzo dobre opinie, gdyż są narzędziami wielozadaniowymi i podstawowym wyposażeniem w warsztatach samochodowych. Jest to niezbędna część w zakładzie samochodowym oraz blacharskim. Z uwagi na łatwość ich stosowania, sprawdzają się również u osób będących amatorami majsterkowania w warunkach domowych.

Opinie użytkowników świadczą o tym, iż w przypadku uniwersalnych szlifierek kątowych, powinno się zwracać uwagę na liczbę obrotów na minutę. Im większy będzie wymieniony wskaźnik, tym sprawniej będzie nam szła obróbka twardych materiałów. Szlifierki kątowe mogą mieć prędkość obrotową na jałowym biegu nawet do 6600/min. Do wyboru mamy najczęściej trzy typy kątowych szlifierek: szlifierki kątowe mające płaską głowicę, szlifierki Ø 180-230 mm oraz szlifierki 100-150 mm.

Szlifierki kątowe mające płaską głowicę, mają pozytywne opinie, ponieważ umożliwiają usprawnienie pracy w trudniej dostępnych lokalizacjach. Są to urządzenia, które warto będzie zastosować w chwili, w której inne spośród elektronarzędzi nie będą dawały rady. Szlifierki kątowe mają płaską głowicę i umożliwiają w pełni bezpieczne wykonanie pracy na miejscu, gdzie części mogą utworzyć kąt ostry aż do 39 stopni. Biorąc pod uwagę zakup tego typu szlifierki, warto zapoznać się ze specyfikacją każdego spośród oferowanych produktów, aby wybrać ten odpowiedni. Szlifierki kątowe wyposażone są w funkcję elektronicznego wyłączania silnika. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie pojawia się opcja odrzutu w momencie samoczynnej blokady tarczy. Producenci wyposażają swoje sprzęty także w bardzo szybkie systemy hamujące, mając dzięki temu wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa pracy użytkowników. Szlifierki kątowe z mechanicznym hamulcem tarczowym, mają bardzo dobre opinie. Dzieje się tak z uwagi na czas zatrzymania tarczy podczas awarii zasilania albo wyłączenia go, który wynosi zaledwie dwie sekundy. 

Komentarze

Dodaj komentarz