Samochód Tesla

Tesla to amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, specjalizujące się w produkcji samochodów napędzanych w pełni energią elektryczną. Firma powstała 1 lipca 2003 roku, natomiast w roku kolejnym prezesem rady nadzorczej został Elon Musk, późniejszy prezes przedsiębiorstwa.

Tesla Roadster

W latach 2003-2008 przedsiębiorstwo intensywnie pracowało nad pierwszym projektem, jakim był model Tesla Roadster. Samochód, który powstał w efekcie współpracy z Lotus Cars sylwetkę miał zbliżoną do modeli Lotusa Elise i Europa. Debiut modelu Roadster odbył się w 2008 roku. Wedle zapewnień producenta pojazd osiągał prędkość 100 km/h w czasie poniżej 4 sekund, a jego prędkość maksymalna to 210 km/h. Przy naładowanych bateriach litowo-jonowych zasięg Roadstera wynosi 394 km.

Tesla Model S

W roku 2009 świat poznał prototyp 7-osobowego liftbacka segmentu E (pod nazwą Alpha). Na jednym ładowaniu jego zasięg wynosił 300 mil, a przy tym charakteryzowały go sportowe osiągi. Seryjna produkcja ruszyła w 2012 r., natomiast 2 lata później Tesla wzbogaciła Model S o dwa silnik elektryczne, które zapewniły osiągnięcie 100 km/h w 3,2 s. Wszystkie produkowane od tego czasu pojazdy posiadają system aktywnej prewencji kolizji, a także możliwość rozbudowania o system Autopilota. Tesla Model S (znany również jako Tesla WhiteStar) został zakwalifikowany jako pierwszy produkowany na skalę masową elektryczny sedan klasy premium. Samochód ten stanowi hybrydę luksusowej limuzyny z liftbackiem, stylizowaną na coupé, o nadwoziu zrobionym w pełni z aluminium. Europejska premiera wersji produkcyjnej pojazdu odbyła się w czasie Geneva Motor Show (2012 r).

Jeśli nie Tesla, to może inny samochód?

Kalkulator rat Poproś o oferty od firm leasingowych

Tesla Model X

W lutym 2012 roku, przy okazji Tesla Design Studio w Los Angeles świat poznał kolejny model Tesli – siedmioosobowy crossover określony jako Model X i bazujący na Modelu S. Produkcja tego samochodu ruszyła w 2015 r. Auto napędzane jest przez dwa silniki elektryczne, ma napęd na cztery koła, a zasięg uzależniony jest od rodzaju akumulatora (60 kWh 70kWh, 85 kWh, 90kWh). Charakterystyczną cechą tego modelu są tylne drzwi otwierające się do góry (podobnie jak miało to miejsce w przypadku Mercedesa Gullwing). Wbudowano w nich dodatkowy przegub, pozwalający na otwarcie drzwi nawet przy bardzo małej ilości miejsca.

Model X w standardowym wyposażeniu posiada 17-calowy dotykowy tablet multimedialny, dzięki któremu możemy dowolnie sterować klimatyzacją, radiem czy np. integracją z telefonem komórkowym.

Tesla Model 3

Ten samochód osobowy typu sedan oficjalnie zaprezentowano 31 marca 2016 r., natomiast produkcja ruszyła w roku 2017. Według oficjalnych statystyk tydzień po prezentacji Modelu 3 liczba zamówień z całego świata wynosiła już 325 000, a do połowy maja 2016 osiągnęła 373 000. Zgodnie z zapewnieniami producenta Model 3 na jednym ładowaniu ma pokonać 350 km (215 mil) w wersji Standard oraz nawet 500 km w wersji Long Range. Koszt standardowej wersji szacowano na 35 000 $, a modelu Long Range na 44 000 $. Pierwszy egzemplarz Modelu 3 Tesli opuścił taśmę produkcyjną 7 lipca 2017 roku, a pierwsze dostawy zrealizowano pod koniec tego samego miesiąca. Ze względu na niezwykłe zainteresowanie samochodem i dużą ilość zamówień firma zwiększyła planowaną produkcję, tak aby już w roku 2018 osiągnąć całkowitą liczbę 500 000 sztuk (2 lata wcześniej niż początkowo planowano).

Jeśli chodzi o notowania Tesli na giełdzie, to w 2017 roku przedsiębiorstwo plasowało się wyżej niż General Motors i Ford. Podczas, gdy koncern Ford wyceniono na 45 mld $, General Motors na 50,34 mld $, to wartość Tesli osiągnęła 50,84 mld $. Rok później, wartość akcji Tesli na Wall Street wyniosła około 346 $ za sztukę, analogicznie akcje General Motors kosztowały 44,16 $, a Forda 12,05 $.

Tesla ładowanie

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz również

Zielona Karta
Bmw M2 wynajem długoterminowy