Jak bezpiecznie jeździć samochodem?

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowców, a także pasażerów, pieszych i rowerzystów. Umiejętność poprawnego odczytywania znaków i stosowania się do nich to jednak nie wszystko. Równie ważna jest kontrola stanu technicznego pojazdu i ochrona w postaci odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dowiedz się, jak bezpiecznie jeździć samochodem.

Zgodnie z danymi Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2019 roku doszło do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło blisko 3 tysiące osób. Wiele z tych zdarzeń wynikało z błędów łatwych do uniknięcia. Zachowywanie należytej odległości, wybór odpowiednich opon, regularna wymiana płynów w samochodzie – to kilka rzeczy, dzięki którym można skutecznie ochronić się przed wypadkiem czy stłuczką.

Ubezpieczenie komunikacyjne – dlaczego jest ważne?

Na drodze nie da się przewidzieć wszystkiego. Nawet najlepiej wyszkolony i zabezpieczony kierowca może stać się sprawcą wypadku lub uczestnikiem zdarzenia drogowego. Jeśli właściciel samochodu chce podczas jazdy czuć się w pełni bezpiecznie, warto, aby wykupił ubezpieczenie komunikacyjne

Obowiązkowym ubezpieczeniem, które musi mieć każdy kierowca, jest polisa OC. Jej brak może wiązać się z dotkliwą karą finansową, wynoszącą nawet kilka tysięcy złotych. Jednak istotniejsze jest to, że nie mając OC, właściciel samochodu naraża się na odpowiedzialność cywilną z tytułu wyrządzonej szkody – dotyczy to zarówno majątku, jak i zdrowia osoby, która ucierpiała w wypadku spowodowanym przez kierowcę. Ważna polisa OC to gwarancja tego, że ubezpieczony nie będzie musiał płacić z własnej kieszeni za naprawę cudzego auta biorącego udział w zdarzeniu ani za ewentualne leczenie innych uczestników wypadku. 

Prócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC istnieją także polisy dobrowolne, m.in. autocasco zapewniające odszkodowanie w przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu oraz assistance gwarantujące całodobową pomoc w razie awarii pojazdu. Warte uwagi jest także ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmujące ochronę życia i zdrowia kierowcy.

Bezpieczna jazda samochodem – co warto wiedzieć?

Bezpieczna jazda samochodem to przede wszystkim poruszanie się po drodze zgodnie z odgórnie przyjętymi przepisami. Każdy kierowca poznaje je podczas kursu na prawo jazdy. Warto od czasu do czasu wrócić do notatek i podręczników z tamtego okresu, szczególnie jeśli jeździ się samochodem tylko sporadycznie. Jedną z ważniejszych zasad jest ta mówiąca o zachowaniu odpowiedniej odległości względem pojazdu znajdującego się przed kierującym – powinna ona być na tyle duża, aby pozwalała na skuteczną reakcję, gdyby samochód jadący z przodu wykonał niespodziewany i gwałtowny manewr. Równie ważne jest to, aby stosować się do zasady ograniczonego zaufania, czyli nie zakładać, że każdy z uczestników ruchu drogowego będzie bezwzględnie stosował się do przepisów. Jeśli zachodzi podejrzenie, że inny kierujący albo pieszy może zachować się w sposób nieostrożny, należy wtedy być wyjątkowo czujnym.

Nie mniej istotny jest stan techniczny pojazdu, którym porusza się kierowca. Opony to jedyny element samochodu, który styka się z jezdnią, dlatego warto je właściwie dobrać i regularnie kontrolować. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich szerokość, średnicę, a także wysokość profilu. Wymienione wartości muszą pasować do tych wskazanych przez producenta w instrukcji obsługi pojazdu. Warto też wiedzieć, kiedy opony nie nadają się do dalszej eksploatacji. Polskie przepisy mówią, że letnie ogumienie z bieżnikiem o głębokości mniejszej niż 1,6 mm uznaje się za zużyte (w przypadku „zimówek” najmniejsza dopuszczalna głębokość to 4 mm). 

Stan bieżnika wpływa bezpośrednio na przyczepność samochodu, ale nie należy zapominać, że znaczenie ma także ciśnienie w oponach. Ogólnodostępne statystyki wskazują, że co szósty wypadek na drogach jest wynikiem za niskiego lub zbyt wysokiego ciśnienia w oponach. Warto dbać o to, aby było ono prawidłowe, ponieważ utrata przyczepności samochodu na drodze to powód śmierci aż 6% osób biorących udział w zdarzeniach drogowych na polskich autostradach. Z tego samego powodu nie powinno się też zaniedbywać obowiązkowej zmiany opon z letnich na zimowe lub z zimowych na letnie.

Znaczący wpływ na bezpieczeństwo podczas poruszania się samochodem mają także płyny eksploatacyjne, czyli olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy oraz płyn chłodniczy. Nie stosowanie się w do zaleceń dotyczących ich wymiany lub uzupełniania może być nie tylko przyczyną awarii samochodu, lecz także doprowadzić do kolizji albo wypadku. Olej powinno się wymienić po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów – pozwala to utrzymać silnik samochodu w dobrej kondycji. Z kolei płyn hamulcowy, odpowiedzialny za prawidłowe działanie hamulców w pojeździe, należy zastąpić nowym po około 2 latach, a płyn chłodniczy po 5 latach. Warto też utrzymywać stały poziom płynu w spryskiwaczach, szczególnie jesienią i zimą, gdy na przedniej szybie zbiera się dużo zanieczyszczeń ograniczających widoczność.

Komentarze

Dodaj komentarz