Jak sprawdzić historię pojazdu po VINie?

Samochody używane cieszą się sporą popularnością. Po pojazdy tego typu sięgają zarówno osoby dysponujące skromnym budżetem, jak i te poszukujące maszyn klasy premium. Dzieje się tak dlatego, iż kupując auto z drugiej ręki, możemy sporo zaoszczędzić - prawdą jest bowiem to, że samochód najbardziej traci na wartości w momencie wyjazdu z salonu. Używane samochody cieszą się sporą popularnością także dlatego, że nowych pojazdów po prostu brakuje. Pandemia COVID-19 i wojna za naszą wschodnią granicą odcisnęły się na przemyśle motoryzacyjnym, w znacznym stopniu nadwyrężając łańcuchy dostaw. Na rynku nie brakuje oszustów, którzy próbują wykorzystać aktualną sytuację i niewiedzę kupujących. Czy istnieje metoda, która pomoże nam uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami?

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Rozwój systemów informatycznych umożliwił nam sprawdzenie historii pojazdów. Możemy tego dokonać dzięki oznaczeniu VIN (Vehicle Identification Number), czyli dzięki numerowi identyfikacyjnemu pojazdu, który jest nadany i umieszczony przez producenta. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Numer VIN można porównać do numeru PESEL. Zawiera on w sobie takie informacje jak kod producenta, model, datę produkcji, a nawet kraj pochodzenia pojazdu czy lokalizację fabryki, w której został skonstruowany. Co ważne, historia pojazdu po VIN obejmuje także informacje o większości zdarzeniach drogowych na europejskich drogach. Dzięki temu numerowi możemy dowiedzieć się, czy sprzedający mówi prawdę na temat przeszłości pojazdu. Czy każdy możemy wygenerować raport po numerze VIN? Jeśli tak, jak to zrobić?

Jak sprawdzić historię auta po vinie?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wybranej internetowej bazy danych, która skupia się na gromadzeniu informacji na temat szkód samochodowych. Doskonałym przykładem może być serwis historiaszkod.pl, który współpracuje z największą bazą szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA. Sprawdzenie pojazdu po VIN od historiaszkod.pl to usługa, która pozwala nam sprawdzić, czy rzeczywiście auto nie uczestniczyło w żadnej kolizji, a także czy prezentowany przez sprzedającego stan licznika jest zgodny z rzeczywistością. Raport VIN obejmuje szkody od 150 zł do 200 000 zł. Od wybicia szyby aż po szkodę całkowitą.

Wystarczy na stronie internetowej serwisu wpisać numer VIN i historia pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani, stanie przed nami otworem. Co ważne – informację o tym, czy została odnotowana jakakolwiek szkoda, otrzymamy całkowicie za darmo. Dopiero, jeśli zdecydujemy się na pobranie szczegółowego raportu obejmującego sprawdzenie historii pojazdu – wówczas zapłacimy 59 złotych. Kwota ta nie jest wygórowana, biorąc pod uwagę fakt, że zyskujemy nie tylko informacje przydatne podczas negocjacji ceny, ale także minimalizujemy ryzyko kupienia samochodu, który będzie wymagał kosztownego remontu.

Historia samochodu to bardzo ważna informacja, która może mieć decydujący wpływ na naszą finalną decyzję zakupową. Oczywistością jest fakt, że każdy sprzedający próbuje opowiedzieć nam o pojeździe w samych superlatywach, jednak rzeczywistość bywa różna. Wygenerowanie raportu po numerze VIN to współcześnie - obok wizyty na stacji diagnostycznej - absolutna podstawa sprawdzenia samochodu przed zakupem.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz