Jak usunąć żywicę z lakieru?

Nie wszyscy mamy możliwość parkowania samochodu w garażu. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której zatrzymujemy się bezpośrednio nad drzewami. Istnieje wówczas prawdopodobieństwo, że lepka substancja przyklei się do naszego pojazdu. Jej usunięcie jest dość problematyczne- wymaga odpowiedniego i przemyślanego działania. Im szybciej decydujemy się na pozbycie się żywicy, tym łatwiejszy będzie to proces. Czy żywica niszczy lakier? Dlaczego żywica na lakierze jest tak problematyczna? Jakich błędów należy unikać podczas usuwania żywicy z lakieru? W jaki sposób szybko i skutecznie się jej pozbyć? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który rozwieje potencjalne problemy w tym zakresie. 

Czy żywica niszczy lakier?

Żywica na samochodzie to dość powszechny problem. W sposób szczególny jesteśmy na nią narażeni w okresie letnim. Jej cechą charakterystyczną jest jednak to, że powinna być usunięta możliwie najszybciej. Okazuje się bowiem, że im dłużej zostanie na powierzchni, tym trudniej będzie ją usunąć. Dodatkowo może wyrządzić wiele szkód dla lakieru, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Kluczowe jest to, aby do czyszczenia żywicy wykorzystać odpowiednie produkty- tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie uszkodzimy powłoki lakierniczej. 

Żywica na lakierze - nieestetyczny i trudny problem

Nie da się ukryć, że żywica to dość charakterystyczny rodzaj zabrudzeń. Na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że wystarczy wizyta na myjni, aby uporać się z tym problemem. Nie każda wydzielina, która spada jednak z drzewa, jest jednak żywicą. O ile zwykłe soki jesteśmy w stanie skutecznie usunąć za pośrednictwem szamponu, to jednak żywica wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań.

Usuwanie żywicy z lakieru

Jak usunąć żywicę z lakieru nie niszcząc go?

Usuwanie żywicy z lakieru to czynność, która uznawana jest za wysoce problematyczną. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że proces ten nie należy do najkrótszych- często wymaga dużej cierpliwości. Okazuje się bowiem, że samo spłukiwanie wodą nie będzie wystarczające. Konieczne jest zmiękczenie brudu, ściągnięcie go za pośrednictwem gąbki i szamponu, a także zmycie wszystkich pozostałości. Dopiero na tej podstawie możemy określić, że rzeczywiście mamy do czynienia z żywicą. Najważniejsze jest to, aby działać szybko, czyli gdy żywica jest jeszcze świeża. Wówczas jej usunięcie będzie znacznie mniej problematyczne. Jeśli leży na lakierze przez długi okres czasu, jednocześnie zaschnie, wówczas konieczne będzie poświęcenie większej ilości czasu i energii.

Cały proces należy rozpocząć od wcześniejszego mycia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której żywica jest świeża. Wówczas doprowadzilibyśmy do sytuacji, w której akcesoria uległyby zabrudzeniu, w konsekwencji nie nadawałyby się do ponownego użycia w przyszłości. Podobnie wygląda to w przypadku mikrofibr. Aby usunąć żywicę należy nanieść specjalistyczny produkt na ściereczkę i przyłożyć ją do zabrudzonej lokalizacji. Teraz odczekujemy chwilę, aż preparat zadziała. Następnie proces powtarzamy czystym fragmentem mikrofibry. Możliwe jest delikatne przetarcie zabrudzonego miejsca. Starajmy się jednak nie rozcierać żywicy na większym obszarze. Więcej informacji na temat skutecznego usuwania żywicy znajdziemy na stronie detailingobsessed.pl/porady/txmn/jak-usunac-zywice-z-lakieru.html

Jakich błędów należy unikać podczas usuwania żywicy z lakieru?

W domowych warunkach często decydujemy się na bardzo ryzykowne metody, które mogą zniszczyć lakier. Cały proces powinien być przeprowadzony z wykorzystaniem odpowiedniego środka i delikatnej ściereczki. Część osób popełnia jednak podstawowy błąd- wykorzystywany jest szorstki zmywak kuchenny. Doprowadza to do wielu zarysowań poszczególnych elementów. Pamiętajmy o tym, że usuwanie żywicy z lakieru nie polega na tarciu. Absolutnie niewskazaną praktyką jest również podgrzewanie żywicy opalarką. O ile pod wpływem wysokiej temperatury może się rozpuścić, to jednak wchodzi w głęboką reakcję z lakierem.

Domowe sposoby na czyszczenie żywicy

Nie w każdym przypadku możemy pozwolić sobie na zakup specjalistycznego środka lub po prostu nie chcemy tego robić. Wówczas warto zdecydować się na jeden z domowych sposobów, który działa tylko wtedy, gdy żywica jest świeża i nie zaschła- w przeciwnym wypadku nie będzie skuteczny. Wykorzystuje się wówczas gorącą wodę, płyn do naczyń lub szampon i ściereczkę. Nie zmienia to jednak faktu, że prawdopodobnie na lakierze zostanie ślad, który można dostrzec przy użyciu światła.

Komentarze

Dodaj komentarz