Jak zadbać o samochód luksusowy? 3 najważniejsze zasady!

Każdy, kto udaje się do salonu samochodów luksusowych wie, że najpewniej przyjdzie mu wydać całkiem sporo pieniędzy. Prestiż wiąże się bowiem z kosztami. Trzeba być jednak przygotowanym nie tylko na finansowe wyzwania. Przy okazji takich zakupów musimy wiedzieć, że sama inwestycja to jeszcze nie wszystko. Liczy się również to, jak zadbamy o naszą wymarzoną maszynę. A skoro jest to produkt luksusowy, potrzebuje odpowiedniego podejścia.

Zabezpiecz swoje auto przed uszkodzeniem

Niektórych może to zdziwić, ale samochód, który wyjeżdża z salonu, nie jest stuprocentowo czysty. Nieważne, czy jest to salon samochodów luksusowych, czy komis z używanymi autami. Tym bardziej nie powinno dziwić więc, że maszyna nie jest w jakikolwiek sposób zabezpieczona przed uszkodzeniami czy działaniem czynników atmosferycznych. Warto zatem już na etapie kupna zaplanować zapewnienie jej odpowiedniej ochrony.

Na co najlepiej się zdecydować? Są dwie opcje. Obie łączą się z oddaniem auta do detailera, który usunie wszystkie zanieczyszczenia, poprawi lakier (oczywiście, jeśli będzie to potrzebne) oraz przygotuje samochód tak, aby jak najdłużej był odporny na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Można wybrać opcję tańszą, czyli powłokę ceramiczną, która zapewni świetną hydrofobowość, nada lakierowi głębi oraz sprawi, że będzie on mniej podatny m.in. na odpryski, ale można też zdecydować się na opcję droższą i jednocześnie lepszą. Mianowicie – okleić auto (lub jego newralgiczne części: maska, przedni zderzak, reflektory czy ranty drzwi) bezbarwną folią, która nawet w przypadku zarysowania wróci (pod wpływem ciepła) do swojej pierwotnej formy. Pozwoli to niemalże do zera zniwelować ryzyko powstania uszczerbków mechanicznych na lakierze.

Nie próbuj oszczędzać na serwisach

Mówi się, że problemem nie jest kupno drogiego auta, a jego utrzymanie. Jest w tym sporo prawdy i należy o tym pamiętać, wybierając się do salonu samochodów luksusowych. Auto klasy premium posiada bardzo skomplikowane i zaawansowane układy napędowe. Nie inaczej jest w przypadku pozostałych podzespołów. Aby mieć pewność, że serwis zostanie wykonany zgodnie ze sztuką, nie można oszczędzać – należy oddać auto w ręce profesjonalistów, najlepiej takich, którzy posiadają certyfikat producenta. Warto zdecydować się na warszawską Autoredutę. Tylko w takim miejscu mamy pewność, że wszystkie czynności przy aucie zostaną przeprowadzone według bardzo szczegółowych, często restrykcyjnych procesów.

Tankuj odpowiednie paliwo!

W przypadku aut luksusowych każda część oraz każdy jeden płyn podlegają konkretnej specyfikacji. Nie są to auta miejskie, którym wystarczy wlać do baku pierwszą lepszą benzynę czy olej napędowy – chociaż i w tym wypadku warto dbać o jakość paliwa. Silniki w pojazdach klasy premium są pieczołowicie przygotowane przez inżynierów, którzy podają nam konkretne wytyczne dotyczące wielu kwestii użytkowych, w tym właśnie paliwa.

W przypadku silników diesla sprawa jest prosta – wielkiego wyboru nie ma, ale należy tankować wyłącznie najwyższej jakości olej napędowy. Czasem producent auta rekomenduje konkretne stacje paliw i warto z tej podpowiedzi korzystać. W przypadku benzyny bezołowiowej sytuacja jest nieco bardziej złożona. Może to być benzyna super lub super plus, a to oznacza, że silnik najlepiej będzie pracować, jeśli dostarczana mu będzie mieszanka z paliwem zawierającym ok. 98 lub 100 oktanów. Pamiętajmy o tym!

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz