Jak wypożyczyć samochód i nie dać się naciągnąć wypożyczalni?

​Chcesz w bezpieczny sposób wynająć auto, unikając tym samym dodatkowych kosztów? Dowiedz się na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy z wypożyczalnią aut.

Po pierwsze: umowa

Zarówno na polskim, jak i na zagranicznym rynku z powodzeniem funkcjonuje spora ilość firm specjalizujących się w wynajmie samochodów. Oferty poszczególnych wypożyczalni mogą różnić się od siebie zarówno pod względem cen, dostępnej floty pojazdów, warunków na jakich klient może dokonać wypożyczenia auta, jak i… uczciwości samych sprzedawców. Naturalnie pierwszym przystankiem na drodze do wypożyczenia samochodu jest zawarcie pisemnej umowy z wypożyczalnią. Zanim jednak sięgniemy po długopis i złożymy podpis na wspomnianym dokumencie, w pierwszej kolejności dokładnie zapoznajmy się z zawartymi tam zapisami. Treść umowy – choć często sporządzona w mało przystępny sposób – powinna być w pełni zrozumiała. Z tego względu w razie jakichkolwiek wątpliwości należy wyjaśnić niepokojącą nas kwestię z pracownikiem wypożyczalni. Jeśli natomiast nie mamy pewności co do uczciwości zasad, jakie zostały zawarte na umowie wynajmu auta – wstrzymajmy się z jej podpisaniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku klientów decydujących się na wypożyczenie  samochodu za granicą, a zatem osób podpisujących umowę sporządzoną w obcym języku.

Po drugie: Protokół zdawczo-odbiorczy auta

Oferowane przez wypożyczalnię samochody – bez względu na klasę – posiadają z reguły sporą wartość. Wartość ta spada zarówno wraz z wiekiem pojazdu, jak i ilością przebytych kilometrów czy też powstałymi uszkodzeniami. W związku z powyższym wypożyczalnie nakładają na swoich klientów obowiązek pokrycia strat czyli – w praktyce – uszkodzeń powstałych na skutek nieostrożnej bądź niedbałej jazdy, zniszczenia, zagubienia elementów wyposażenia czy też zabrudzenia wnętrza auta. Jeśli nie mamy zamiaru płacić za uszkodzenia, które były obecne w chwili wynajęcia samochodu lub też powstały po zdaniu pojazdu, koniecznie wymagajmy od wypożyczalni sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego (w dwóch kopiach, po jednej dla każdej ze stron) czyli dokumentu zawierającego wykaz wszystkich wad samochodu. Protokół zdawczo-odbiorczy auta – jak wskazuje na to już sama nazwa – powinien być sporządzony zarówno w momencie przekazywania auta klientowi, jak i w chwili zwrotu pojazdu po zakończeniu okresu najmu. Dodatkowo warto także wykonać fotografie pojazdu dokumentujące jego stan (które mogą stanowić nasze zabezpieczenie w razie potencjalnych problemów).

Po trzecie: cena benzyny

Każda wypożyczalnia samochodów ma własną politykę paliwową. Dość częstą praktyką, stosowaną przez wypożyczalnie aut jest opcja "full-empty". W wariancie "full-empty" klient w chwili wypożyczenia otrzymuje samochód z pełnym bakiem, a zwraca z pustym. Oczywiście w praktyce dość często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie określić zużycia paliwa w taki sposób, aby dojechać do wypożyczalni na przysłowiowych oparach. Tymczasem paliwo, które zostanie w baku w chwili zwrotu samochodu jest niczym innym, jak tylko swego rodzaju „prezentem dla wypożyczalni”, gdyż koszty jego zakupu nie zostaną nam zwrócone. Aby zabezpieczyć się przed tego typu praktykami warto wybierać opcję "full-full", która – z punktu widzenia klienta – jest po prostu najkorzystniejsza. W tym wariancie bak samochodu powinien być pełny zarówno w chwili wynajmu, jak i zwrotu. Ale uwaga; jeśli podczas zwrotu okaże się, że pojazd nie ma pełnego baku, wówczas zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami czyli ceną paliwa (nierzadko po mocno zawyżonym kursie) oraz kosztem samej usługi dotankowania.

Po czwarte: koszty dodatkowe

Pamiętajmy, że wszystkie opcje dodatkowe, takie jak wynajęcie nawigacji GPS, fotelika dla dziecka, podkładek, routera Wi-Fi, dodatkowego kierowcy w umowie czy odtwarzacza DVD wiążą się na ogół z kolejnym – nierzadko całkiem wysokim – kosztem. Zdarza się również, że klient zaznaczy w formularzu opcję (dodatkowo płatną), która została ujęta w standardzie wypożyczanego samochodu np. zaznaczamy w formularzu dodatkową opcję GPS, podczas gdy wybrane przez nas auto posiada już GPS wbudowany przez producenta pojazdu.

Zwracając uwagę na powyższe kwestie ustrzeżemy się przed ewentualnymi kłopotami związanymi z wynajmem auta, a tym samym oszczędzimy - zarówno pieniądze, jak i... własne nerwy. 

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.

Komentarze

Dodaj komentarz