BMW wprowadza na rynek swój pierwszy elektryczny samochód bezpieczeństwa

BMW zaprezentowało specjalną wersję samochodu elektrycznego i4, który będzie wykorzystywany jako samochód bezpieczeństwa w wyścigach motocyklowych MotoE. Nowość jest pierwszym takim samochodem w historii bawarskiej marki bez tradycyjnego silnika spalinowego.

Zdjęcie: BMW

Samochód zadebiutuje 15 sierpnia na torze Red Bull Ring w Austrii. Jest on używany w przypadku niebezpiecznych sytuacji w zawodach motocykli elektrycznych MotoE, które są rozgrywane jako pomocnicze w stosunku do głównej wersji MotoGP.

Auto powstało na bazie topowej wersji elektrycznego samochodu i4 o indeksie M50. Ten sedan wyposażony jest w dwa silniki elektryczne o mocy 258 i 313 KM odpowiednio z przodu i z tyłu. W standardowym trybie jazdy silniki łączą 476 KM i 730 Nm momentu obrotowego, ale po włączeniu funkcji Sport Boost moc szczytowa wzrasta do 544 KM i 795 Nm na 10 sekund.

W tym ostatnim przypadku, samochód jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 w 3,9 sekundy i ma prędkość maksymalną 225 km na godzinę. Akumulator o pojemności 83,9 kWh zapewnia zasięg 510 kilometrów na jednym ładowaniu.

Sprzedaż nowego samochodu elektrycznego BMW rozpocznie się w listopadzie 2021 roku. W Europie taki samochód będzie kosztował minimum 69,9 tys. euro (ok. 6 mln rubli przy obecnym kursie).

Autonews.ru można teraz czytać na Telegramie.

Komentarze

Dodaj komentarz