Utrudnienia dla młodego kierowcy

Zmieniona ustawa miała wejść w życie już 4 czerwca 2018, jednak z powodu nieprawidłowego funkcjonowania systemu CEPiK 2.0. (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) termin ten został przesunięty. Jakie ograniczenia i restrykcje przewidziano dla młodych kierowców?

Dwuletni okres próbny dla młodego kierowcy

Okres próbny, trwający dwa lata (liczone od momentu odebrania prawa jazdy) obejmuje wszystkie osoby, które zdobyły uprawnienia po raz pierwszy, jak i te, które ponownie uzyskały uprawnienia po przekroczeniu limitu punktów karnych. W czasie okresu próbnego młodzi kierowcy będą „na cenzurowanym” – w założeniu ma to powstrzymać przed szarżowaniem za kierownicą. Jakie inne obostrzenia czekają na młodego kierowcę w tym okresie?

Zielony listek

Samochód prowadzony przez młodego kierowcę musi posiadać obowiązkowe oznaczenia z przodu i z tyłu – białą nalepkę z zielonym liściem klonowym. Taki symbol musi widnieć na pojeździe przez 8 miesięcy i, co ważne, bez względu na to czy kierowca prowadzi samochód swój czy też cudzy.

Obowiązkowe szkolenia

Młody kierowca między czwartym a ósmym miesiącem od odebrania prawa jazdy musi przejść kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zajęcia praktyczne w tym temacie. Koszt kursu teoretycznego to 100 zł, za praktykę trzeba zapłacić 200 zł.

ograniczenia dla młodych kierowców

Ograniczenie prędkości

Młody adept czterech kółek w okresie ośmiu miesięcy od otrzymania uprawnień do jazdy będzie musiał szczególnie zaprzyjaźnić się z hamulcem… Obowiązują go szczególne ograniczenia prędkości: w obszarze zabudowanym maksymalnie 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych maksymalna prędkość to 100 km/h.

Zakaz prowadzenia działalności i zawodu kierowcy

W okresie ośmiu miesięcy od odebrania prawa każdy młody kierowca nie może zarobkować poprzez prowadzenie samochodu, czyli np. nie może podjąć pracy jako kurier czy dostawca pizzy.

Zerowanie punktów karnych

Ten zapis dotyczy również długoletnich kierowców. Każdy, kto przekroczy 24 punkty karne, automatycznie zostaje skierowany na szkolenie reedukacyjne oraz badania psychologiczne. Następnie, zostaje objęty nadzorem starosty – kolejne przekroczenie limitu punktów karnych skutkuje cofnięciem uprawnień i koniecznością powtarzania egzaminu.

Okres próbny dłuższy o dwa lata

Wobec młodego kierowcy może zostać podjęta decyzja o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata. Stanie się tak wówczas, gdy w okresie próbnym młody kierowca popełni dwa wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym (przykładowo: przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h).

Komentarze

Dodaj komentarz