Taksówka-robot oparta na nowym crossoverze Hyundai'a została wprowadzona na rynek w USA

Amerykański twórca systemów autonomicznej jazdy Motional i południowokoreański Hyundai zaprezentowały swój pierwszy wspólny projekt. Była to bezzałogowa taksówka-robot oparta na nowym elektrycznym crossoverze IONIQ 5.

System autonomicznej jazdy samochodu elektrycznego odpowiada poziomowi 4 autopilota. Oznacza to, że projekt zapewnia zewnętrzne elementy sterujące w postaci kierownicy i pedałów, ale sztuczna inteligencja i elektronika są w stanie kontrolować ruch całkowicie niezależnie, bez udziału człowieka.

Zewnętrznie, robotaxi różni się od standardowego IONIQ 5 złożonym układem czujników zamontowanych na dachu i po bokach samochodu. Zawiera ponad 30 różnych czujników, w tym kamery wideo o wysokiej rozdzielczości, radary ultradźwiękowe i lidar, który zapewnia 360-stopniową widoczność i wykrywanie obiektów "dalekiego zasięgu".

Oprogramowanie rozwojowe firmy Motional zawiera system uczenia maszynowego, który udoskonala autopilota w oparciu o rzeczywiste dane. Nauczy to elektronikę podejmowania właściwych decyzji w różnych scenariuszach i trudnych sytuacjach drogowych.

Pierwszy bezzałogowy IONIQ 5 zacznie dostarczać pasażerów w 2023 roku. Usługa zostanie uruchomiona wspólnie z Lyft, największą amerykańską korporacją taksówkarską.

Wiadomości od 23 sierpnia Politechnika Moskiewska zademonstrowała bezzałogowy wahadłowiec Smart na forum Armia-2021 Wiadomości 24 lutego Hyundai prezentuje nowego crossovera Ioniq 5

Hyundai IONIQ 5 zadebiutował na początku 2021 roku. Nowość oparta jest na skalowalnej architekturze Electric-Global Modular Platform (E-GMP), która umożliwia tworzenie na jej bazie pojazdów o różnych rozmiarach i z różnymi typami nadwozia.

IONIQ 5 jest dostępny z dwiema pojemnościami baterii: 58 i 72,6 kWh, a także z układami napędowymi składającymi się z jednego lub dwóch silników elektrycznych. Topowa wersja wyposażona jest w parę jednostek elektrycznych, które łącznie generują 302 KM i 605 Nm momentu obrotowego. Samochód ten jest w stanie osiągnąć setkę w 5,2 sekundy, a jego maksymalny zasięg wynosi 480 kilometrów.

Komentarze

Dodaj komentarz