Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC?

Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczeń komunikacyjnych? I dlaczego właściciele tego samego pojazdu mogą mieć różne składki?

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Cena ubezpieczenia OC uwarunkowana jest wieloma czynnikami, które szczegółowo opisujemy poniżej. Ponadto, trzeba pamiętać, że rynek ubezpieczeń również ulega ciągłym zmianom, co z kolei przekłada się na ceny.

Czynniki warunkujące wysokość składki ubezpieczeniowej OC:

  • rodzaj pojazdu, wiek pojazdu, pojemność silnika, przebieg –  wpływają one na wysokość składki OC, proponowanej przez ubezpieczyciela (praktyka pokazuje, że najwięcej za OC przyjdzie zapłacić właścicielom BMW i AUDI)
  • ilość lat bezszkodowej jazdy, historia ubezpieczeniowa klienta (wysokość posiadanych przez niego zniżek) –  te czynniki mają zasadniczy wpływ na wysokość składki
  • wiek ubezpieczonego, płeć, okres posiadania prawa jazdy (młodzi kierowcy zapłacą wyższe OC)
  • stan cywilny, ilość posiadanych dzieci – te czynniki z kolei mogą obniżyć OC, gdyż osoby będące w związkach małżeńskich lub posiadające dzieci są uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za mniej szkodowe.

Kto zapłaci najmniej za ubezpieczenie OC?

Szanse na najniższą składkę mają kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy przynajmniej 7 lat, mają powyżej 35 lat i w ciągu ostatnich 5-8 lat nie spowodowali żadnej szkody. Na lepsze warunki mogą również liczyć ci, którzy posiadają samochód o małej pojemności silnika, pozostają w związku małżeńskim bądź posiadają dzieci.

co wpływa na cenę AC

Co wpływa na cenę ubezpieczenia Autocasco (AC)?

Różnice w wysokości składek za AC mogą wynosić od kilkuset do ponad 1000 zł. Wpływ na to mają poniższe czynniki:

  • wartość i wiek pojazdu – niekiedy ubezpieczyciele stosują podział pakietów ze względu na wiek pojazdu, kwalifikując auto do odpowiedniej grupy, której dotyczy konkretna stawka – przykładowy podział: auta o wieku do 8 lat, 8-15 lat i powyżej 15 lat;
  • miejscowość, w której wykupiono polisę – im mniejsza miejscowość, tym niższa składka;
  • staż kierowcy – doświadczeni kierowcy zapłacą mniej za ubezpieczenie;
  • poziom wypracowanych zniżek;
  • wykonywany zawód – ten czynnik również może zaważyć na wysokości składki;
  • zakres ochrony – im szerszy, tym oczywiście więcej zapłacimy. Przed zawarciem umowy warto przemyśleć, na czym nam zależy i co może nam się rzeczywiście przydać. Do wyboru mamy najczęściej takie pakiety jak: wymiana części i naprawa pojazdu na podstawie kosztorysu, sporządzonego przez warsztat samochodowy bądź wymiana na części oryginalne i naprawa w ASO (drugi pakiet jest droższy).

W pakiecie taniej

Rozważając zakup ubezpieczenia OC i AC pamiętajmy, że wybierając pakiet zawsze mamy szersze pole do negocjowania z towarzystwem ubezpieczeniowym i szansę na korzystniejszą ofertę.

Komentarze

Dodaj komentarz