Stłuczka z obcokrajowcem - co dalej?

Ułamek sekundy, mrugnięcie okiem, ogłuszający dźwięk. Dochodzi do Ciebie, co się właśnie wydarzyło. Doszło do kolizji, więc z drugiego samochodu również zaczyna wysiadać kierowca. Zaczynasz wyjaśniać sytuację, jednak jest ona dość nietypowa, bo w zderzeniu wziął udział obcokrajowiec… Podpowiadamy, co się dzieje w takich przypadkach i o jakich krokach absolutnie nie możesz zapomnieć.​

Perspektywa poszkodowanego

Sytuacja nie wydaje się całkowicie wyjęta z kapelusza. Z danych PBUK w samym 2016 roku na rodzimych drogach doszło do ponad 14 tysięcy wypadków, w których udział brały osoby niebędące Polakami. Co zrobić w takim przypadku? Zacznijmy od perspektywy osoby poszkodowanej, a więc której w „normalnych warunkach” należałoby się odszkodowanie z OC sprawcy. Czy tak jest również w tym przypadku? Na ile zagraniczne pochodzenie drugiego kierowcy warunkuje dalsze procedury i szanse na odzyskanie pieniędzy za poniesione straty?

Jeżeli mówimy o wypadku, czyli ktoś jest ranny, trzeba zacząć od zabezpieczenia miejsca zdarzenia, a przede wszystkim wezwania pomocy (pogotowia ratunkowego, policji, najlepiej pod uniwersalnym numerem 112). Oczywiście, gdy mówimy o zwykłej stłuczce, nie trzeba wzywać służb, choć można to zrobić.

Jako osobie poszkodowanej w sposób szczególny zależy Ci na rozwiązaniu sytuacji i odzyskaniu środków za poniesione straty. Dlatego od razu nawiąż komunikację z kierowcą – zagranicznym sprawcą. Jeśli język nie stanowi bariery, sytuacja staje się o wiele łatwiejsza, aczkolwiek w dzisiejszych czasach można próbować dogadać się na przykład za pomocą translatora Google w smartfonie lub przy wsparciu przechodnia, który zgodzi się wejść w rolę tłumacza.

Spisz numer rejestracyjny pojazdu i jak najszybciej sprawdź, skąd jest auto. Niezależnie od kraju pojazd powinien być gdzieś ubezpieczony, więc spisz nazwę firmy, która udzieliła polisy cudzoziemcowi. Z kolei kierowcy pojazdów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinni posiadać przy sobie Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne.

rozbity reflektor samochodowy

Pamiętaj o zachowaniu spokoju, choć sytuacja zapewne temu nie sprzyja. Nie ma sensu dokładać negatywnych emocji do już istniejących barier kulturowych. Dla obu stron najlepszym rozwiązaniem jest dogadanie się w świetle obowiązujących przepisów i zgodnie z faktycznym przebiegiem zdarzeń. Spisz oświadczenie, w którym wskazuje się winnego oraz poszkodowanego, ewentualnie zdaj się na opinię policji przybyłej na miejsce.

W Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych bez problemów znajdziesz towarzystwo ubezpieczeniowe, które zlikwiduje szkodę w imieniu zagranicznego podmiotu, który sprzedał polisę cudzoziemcowi – sprawcy zdarzenia. Specjalnego wsparcia w takich sytuacjach udzielają także PZU S.A. oraz TuiR Warta, bliżej współpracujące z instytucją PBUK. Będąc poszkodowanym zagranicą, możesz zgłosić szkodę po powrocie, sprawdzając, który z ubezpieczycieli ma obowiązek likwidacji szkody w imieniu zagranicznego towarzystwa.

Zastanawiasz się, w jakim towarzystwie wykupić polisę na przyszłość, żeby w trudnych sytuacjach móc liczyć na profesjonalną pomoc, a wcześniej – niskie koszty? Ubezpieczenie OC możesz porównać w kalkulatorze OC/AC, dzięki czemu skutecznie wytypujesz najlepszą ofertę.

Perspektywa sprawcy

Odwróćmy role – w zdarzeniu drogowym także wziął udział obcokrajowiec, lecz to Ty jesteś sprawcą. Wiele porad można powtórzyć, jak te o próbie spokojnego porozumienia się mimo barier komunikacyjnych. Jeżeli masz problem z dogadaniem się, wezwij policję. Posiadasz ważne i obowiązkowe OC? W takim razie podaj poszkodowanemu dane potrzebne do odzyskania pieniędzy za poniesioną stratę, czyli numery polisy i swoje dane osobowe. Szkodą zajmie się Twoje towarzystwo poprzez zagranicznego korespondenta, więc sytuacja odnosi się zarówno do sytuacji mających miejsce na polskich, jak i zagranicznych drogach.

Materiał zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz