Władze chcą wprowadzić obowiązek instalowania alkomatów przez przestępców

Rosja może zacząć przymusowo zakładać blokady alkoholowe w samochodach osób przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu. Informuje o tym Izvestia, powołując się na słowa Wasilija Szpaka, zastępcy szefa Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej.

Alko-lock - specjalne urządzenie, które nie pozwoli kierowcy ruszyć z miejsca, jeśli jego ciało jest wypełnione oparami alkoholu etylowego. Poza tym, osoba za kierownicą musi być zidentyfikowana.

Jednocześnie montaż takich blokad nie będzie się odbywał na koszt państwa czy policji drogowej, ale na koszt sprawcy wykroczenia.

"Jeśli dana osoba zostanie choć raz złapana - pracujemy teraz nad tym wspólnie z policją drogową - na jeździe pod wpływem alkoholu, zostanie dodana do bazy danych. <...> Po złapaniu, jeśli chcesz ponownie prowadzić samochód, załóż blokadę alkoholową, a następnie każdy z twoich wyjazdów powinien być potwierdzony" - powiedział Shpak podczas wystawy "Inteligencja maszyn i mechanizmów" na Krymie.

Wiadomości 29 lipca 2020 r. Rosyjskie samochody mają być masowo wyposażane w blokady alkoholowe Wiadomości 22 maja Władze proponują zmianę przepisów dotyczących carsharingu. Szczegóły

Władze od dawna dyskutują nad pomysłem instalowania blokad alkoholowych, na przykład w samochodach korzystających z usług carsharingu. Pozbawieni skrupułów użytkownicy platform wypożyczają samochody, korzystając z kont innych osób, a czasem wsiadają za kierownicę po pijanemu. Taka inicjatywa mogłaby rozwiązać dwa z tych problemów naraz - dopóki dana osoba nie zostanie zidentyfikowana, nigdzie nie pójdzie. Tak samo jak nie będzie prowadził samochodu, jeśli w jego oddechu zostanie wykryty alkohol.

Vasiliy Shpak podkreślił, że obecność urządzenia w samochodach przestępców powinna być również kontrolowana, tak aby kierowcy nie mogli go zdjąć i zostawić w domu. Można to zrobić, na przykład, wysyłając sygnał do urządzenia kilka razy dziennie: jeśli nie ma odpowiedzi, operator będzie to widział.

Kiedy ta inicjatywa zostanie przyjęta i czy w ogóle zostanie przyjęta, wiceszef resortu nie sprecyzował.

Komentarze

Dodaj komentarz