Wynajem długoterminowy samochodów 2019 - Oferty

​Wynajem długoterminowy to bardzo praktyczna forma wynajmu pojazdu. Polega to na jego wydzierżawieniu na wskazany w umowie adres na okres od 1 miesiąca do 5 lat. Takie rozwiązanie jest wygodne, gdyż kierowca nie musi martwić się o dodatkowe koszty związane z eksploatacją samochodu. Wedle wszystkich formalności nie jest on właścicielem samochodu, zaś w w praktyce zarządza nim.

Koniec roku 2018 był przełomowy dla rynku wynajmu długoterminowego w Polsce. Zarząd Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wskazał dane, w których zauważono znaczne tempo wzrostu rynku o 17%. Jak się okazuje, jest to najwyższa wartość w historii. W efekcie tego na blisko 100 000 nowych aut osobowych zostało sprzedanych w trzecim kwartale do firm. Z tej ilości ok. 21% samochodów znalazło się w wynajmie długoterminowym. 

Wynajem długoterminowy auta - co to jest i na czym polega?

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

Wynajem długoterminowy aut po raz pierwszy pojawił się ponad 50 lat temu w Europie Zachodniej. Obecnie długoterminowo wynajmowane auta stanowią tam ponad 80% wszystkich pojazdów służbowych. W Polsce rynek wynajmu długoterminowego samochodów funkcjonuje od ok. 20 lat. Na czym polega wynajem auta? Jest to inaczej leasing operacyjny samochodów z pełną lub częściową ich obsługą. To korzystne rozwiązanie, ponieważ wszystkie koszty związane z utrzymaniem samochodu spoczywają na wynajmującym. Kierowca nie jest zatem właścicielem samochodu, ale to najemca może użytkować auto według własnych potrzeb. Z reguły po upływie czasu wynajmowania, użytkownik oddaje auto firmie wynajmującej. 

Dla kogo wynajem długoterminowy aut?

Wynajem samochodów nie jest przeznaczony wyłącznie dla firm, lecz także dla klientów indywidualnych. Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych to coraz częściej spotykane zjawisko, które jest o wiele bardziej korzystne dla jego użytkownika, ponieważ istnieje możliwość korzystania z auta z dużo mniejszym udziałem kosztów własnych. Taka oferta może nie być jednak odpowiednia dla osób, które chcą mieć auto na własność. Dla klientów, którzy zakładają, że ich roczny przebieg będzie bardzo wysoki,lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty leasingu operacyjnego, która z pewnością okażę się tańsza. 

Wynajem długoterminowy samochodów: cechy

Użytkownik, który decyduje się na wynajem długoterminowy auta powinien zapoznać się z zaletami i wadami takiej usługi oraz z jej wszystkimi wymaganiami regulacyjnymi. Pierwszą a zarazem najważniejszą kwestią jest to, że najemca nie jest właścicielem auta. Czas trwania umowy jest zależny przede wszystkim of firmy wynajmującej, jednak maksymalny okres wynajmu długoterminowego auta wynosi 5 lat. Przed odebraniem kluczyków do świeżo wynajętego auta, ustalany jest z góry roczny limit kilometrów, jakie zostaną przejechane. Podczas przygotowywania 

Umowy najmu, do podpisania jest również umowa serwisowa, w której zawarta jest informacja o pokryciu wydatków eksploatacyjnych przez leasingodawcę. Dokument zawiera także wszelkie inne kwestie dotyczące wartości rezydualnej pojazdu, jego wartość końcową, zależna od okresy najmu, markę oraz model samochodu a także jego wyposażenie wraz z kolorem nadwozia i zadeklarowanego przebiegu pojazdu. 

Sprawdź nasze oferty na wynajem samochodów następujących marek (kliknij w logo aby przejść do wyboru modeli):

      

   

          

Wynajem długoterminowy - zalety

Do najważniejszych zalet usługi wynajmu aut należą:

  • Pewność wartości auta przez cały okres trwania umowy;
  • Możliwość wykupienia pojazdu po zakończeniu trwania umowy;
  • Stałe koszty samochodów służbowych;
  • Możliwość oddania całej raty wynajmu długoterminowego do kosztów uzyskania przychodów;
  • Brak obowiązku wniesienia opłaty wstępnej;
  • Brak obowiązku angażowania dodatkowego kapitału przez przedsiębiorcę;
  • Brak konieczności regulowania kosztów związanych z naprawą pojazdu oraz przeglądami eksploatacyjnymi.

Wynajem długoterminowy - wady

Do najważniejszych wad usługi wynajmu aut należą:

  • Obowiązek określenia rocznego limitu kilometrów tuż przed podpisaniem umowy;
  • Brak możliwości finansowania używanych aut;
  • Nieposiadanie auta na własność, chyba że po okresie umowy najemca zdecyduje się go wykupić;
  • Naliczanie odsetek od wartości wykupu do końca trwania umowy.

Popularne firmy wynajmujące długoterminowo samochody

Rynek wynajmu długoterminowego aut od dłuższego czasu deklaruje stały wzrost. W związku z tym powstaje coraz więcej firm wynajmujących. Do czołówki liderów zaliczają się:

Carsmile - firma oferująca auto na abonamet, które można użytkować w formie leasingu lub najmu długoterminowego. Firma cechuje się profesjonalnym doradztwem oraz indywidualnym podejściem do klienta. 
Carefleet - firma, która kompleksowo zarządza flotą pojazdów. Oferuje finansowanie floty, długoterminowy wynajem, stałą opiekę techniczną, konkurencyjne ceny oraz rzetelną współpracę.
Floteo - firma świadczy usługi związane z długoterminowym wynajem aut. W ofercie znajdują się najnowsze modele aut, zarówno miejskie jak i klasy premium. 

Wynajem długoterminowy czy leasing?

Z pozoru wynajem długoterminowy i leasing oferuje te same usługi. W praktyce istnieje jednak wiele różnic. Jedną z nich jest brak wnoszenia wkładu własnego w przypadku wynajmu długoterminowego. Usługa ta nie wywiera konieczności wykupienia auta, tuż po zakończeniu umowy. Zatem każdy klient może oddać samochód, wykupić go lub wymienić go na nowy. 

Leasing operacyjny cechuje się znacznie wyższymi kosztami użytkowania, mimo to gwarantuje niską cenę wykupu pojazdu. Po zakończeniu umowy użytkownik auta wcale nie musi decydować się na zakup pojazdu, chociaż z punktu ekonomicznego, jest to po prostu niekorzystne. Dlaczego? Cena wykupu jest stosunkowo niewielka i wynosi zaledwie kilka procent wartości auta. 

Wynajem długoterminowy samochodów jest o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem, gdyż nie ponoszone są wysokie koszty własne.

Komentarze

  1. lolek
    Odpowiedz

    ostatnio bardzo modna forma finansowania pojazdow i bardzo dobrze sam wynajem nie jest niczym zlym a to polska mentalnosc postkomunistyczna zmusza nas do posiadania a nie uzywania. kazdy powinien wziac kalkulator w dlon i obliczyc czy korzystniejszy jest dla niego wynajem czy leasing. niezaprzeczalnym argumentem jest fakt ze w wysokosci raty klasycznego leasingu mozemy jedzic duzo lepszym samochodem (dwukrotnie drozszym) a to czy ktos chce go posiadac to juz kwestia indywidualna ja osobiscie nie potrzebuje mieć i przywiazywac sie do samochodu na 10 lat

Dodaj komentarz