Aston Martin prezentuje nowy 1000-konny hipersamochód

Aston Martin zaprezentował produkcyjną wersję torowego samochodu hybrydowego Valkyrie AMR Pro. Według informacji prasowej marki (dostępnej na stronie Autonews.ru), wyprodukowane zostaną łącznie 42 sztuki (w tym dwa prototypy). Samochód koncepcyjny został zaprezentowany jeszcze w 2018 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Jak podaje firma, hipersamochód ma pokonać okrążenie 24-godzinnego toru Le Mans w 3 minuty i 20 sekund. Dostawy tej nowości mają się rozpocząć w czwartym kwartale bieżącego roku.

Wariant torowy różni się od "drogowego" Valkyrie zwiększonym rozstawem osi i nowym pakietem aerodynamicznym, który dodaje 266 mm długości. Siła docisku przy dużych prędkościach jest dwukrotnie większa niż w przypadku drogowej Walkirii. Samochód wyposażony jest w ultralekkie nadwozie z włókna węglowego oraz szyby z pleksiglasu Perspex.

Samochód wyposażony jest w 6,5-litrowy silnik V12 firmy Cosworth. Moc urządzenia wynosi 1.000 koni mechanicznych. Firma opisuje ten silnik jako "arcydzieło wewnętrznego spalania".

"Dzięki aerodynamice, która przekracza wymagania stawiane hipersamochodom Le Mans, Valkyrie AMR Pro zapewnia na torze osiągi zbliżone do bolidów Formuły 1" - wyjaśnia firma.

Wiadomości na 19 lutego Szef Astona Martina testował na torze wyścigowym 1160-konny hipersamochód. Wideo Wiadomości 16 maja Aston Martin całkowicie pozbędzie się mechaniki w 2022 roku

Drogowy Aston Martin Valkyrie wyposażony jest w hybrydowy układ napędowy oparty na 6,5-litrowym silniku V12 Cosworth, który jest w stanie rozkręcić się do 11 200 obr/min, rozwijając moc 1000 KM i moment obrotowy 740 N-m. Dzięki temu jest to najmocniejszy dostępny produkcyjny silnik atmosferyczny. Jednostka ta współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 150 KM zasilanym z akumulatora. Pojazd osiąga prędkość maksymalną ponad 400 km/h.

Autonews.ru można teraz czytać na Telegramie.

Komentarze

Dodaj komentarz