Nowy Lexus NX 2021: czujniki przy kierownicy, silnik o mocy 280 KM i inne szczegóły

Lexus zaprezentował drugą generację crossovera NX. Globalna sprzedaż nowego modelu rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku. Samochód będzie dostępny w Rosji do końca 2021 roku. Ceny samochodów zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Wygląd crossovera uległ poważnym zmianom w porównaniu z pierwszą generacją. Co więcej, Japończycy zapewniają, że nawet 95% detali w samochodzie zostało opracowanych od podstaw. Poza tym, Lexus NX 2021 wzrosła w rozmiarach w porównaniu z poprzednikiem.

Nowy Lexus NX 2021

Samochód otrzymał także szeroką listwę LED w klapie bagażnika, wizualnie ujednolicone tylne światła w kształcie litery L oraz spoiler na krawędzi dachu ze zintegrowanym dodatkowym światłem hamowania. Crossover jest wyposażony w koła o średnicy do 20 cali i przeprojektowany emblemat z pełną nazwą marki.

Wnętrze Lexusa NX zostało zaprojektowane zgodnie z filozofią zwaną Tazuna. Samochód został wyposażony w nową kierownicę z dotykowymi przełącznikami, wyświetlacz projekcyjny, cyfrową deskę rozdzielczą oraz 14-calowy system multimedialny z ekranem dotykowym. Do dyspozycji kierowcy jest nastrojowe oświetlenie z możliwością wyboru 64 odcieni kolorów, bezprzewodowe ładowanie smartfona oraz mniejszy wybierak skrzyni biegów.

Wnętrze nowego Lexusa NX 2021

Niektóre funkcje Lexusa NX (np. włączanie klimatyzacji przed jazdą) można obsługiwać zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej. Nowość otrzymała również markowy system bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System+. Systemy bezpieczeństwa obejmują funkcję unikania kolizji, Lane Keep Assist, Traffic Sign Recognition oraz Blind Spot Monitoring.

Nowość zbudowana jest na platformie GA-K, jednej z modyfikacji skalowalnej architektury TNGA. Taka podstawa zapewnia mocniejszą konstrukcję, niżej położony środek ciężkości, a także lepsze prowadzenie i izolację akustyczną. Tę samą architekturę wykorzystuje na przykład nowa Toyota Highlander, która została zaprezentowana w zeszłym roku.

Wnętrze nowego Lexusa NX 2021

W gamie silnikowej nowego NX-a pojawił się 2,4-litrowy turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 279 KM. Urządzenie współpracuje z ośmiobiegową skrzynią biegów i systemem stałego napędu na wszystkie koła. Ponadto, klientom oferowany będzie 2,5-litrowy silnik atmosferyczny o wydajności 199 koni mechanicznych (jak w Lexusie ES i Toyocie Camry). Z tymi dwoma silnikami crossover drugiej generacji będzie oferowany w Rosji.

Również samochód otrzymał jednocześnie dwie wersje hybrydowe. Modyfikacja NX 450h+ z możliwością ładowania akumulatora z sieci wyposażona jest w silnik spalinowy o pojemności 2,5 litra oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności 18 kwt*h. Jednostka ta dysponuje mocą 306 KM. Hybrydowy crossover osiąga setkę w nieco ponad 6 sekund. W trybie elektrycznym samochód jest w stanie przejechać 63 kilometry.

Nowy Lexus NX 2021 Nowy Lexus NX 2021

Wersja NX 350h jest dostępna z napędem na przednie lub wszystkie koła. Hybrydowy układ napędowy w tej modyfikacji ma moc 244 KM. NX 350h osiąga 100 km/h w około 7,7 sekundy.

W Rosji obecny Lexus NX jest dostępny z dwulitrowym silnikiem atmosferycznym o pojemności 150 KM, a także z jednostką turbo o tej samej pojemności, dającą 238 KM. Poza tym, crossover posiada 197-konną wersję z jednostką hybrydową, w której 2,5-litrowa jednostka współpracuje z dwoma silnikami elektrycznymi.

Wnętrze nowego Lexusa NX 2021 Wnętrze nowego Lexusa NX 2021 Wnętrze nowego Lexusa NX 2021 Dwa Lexusy NX 2021

Komentarze

Dodaj komentarz