10 sposobów na tańsze ubezpieczenie OC

Mimo że ubezpieczenie OC w Polsce jest obligatoryjne, to ponad ćwierć miliona kierowców uchyla się od tego obowiązku… a przecież istnieją sposoby na zapłacenie niższej składki polisy, i co najważniejsze, są to sposoby zgodne z prawem.

 1. Sprawdzaj i porównuj oferty

Umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym to nie związek małżeński, zawierany „aż do śmierci”, to również nie kredyt zaciągany na kilkadziesiąt lat – zanim wygaśnie obowiązująca nas polisa, wybadajmy rynek, sprawdźmy oferty konkurencji, porównujmy, pytajmy i negocjujmy. Prawo konkurencji w tym wypadku działa najczęściej na korzyść Klientów i istnieje bardzo duża szansa, że znajdziemy ofertę znacznie bardziej atrakcyjną niż dotychczasowa. Można korzystać z porównywarek internetowych, udać się do kilku towarzystw lub zrobić rekonesans telefoniczny z prośbą o przesłanie konkretnej oferty na maila – dzięki temu możemy spokojnie zgłębić temat w zaciszu własnego domu i podjąć jedyną słuszną i najkorzystniejszą dla siebie decyzję.

 1. Taniej w hurcie, czyli pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeżeli rozważamy zakup również tzw. dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych jak NNW, AC, assistance czy ubezpieczenie szyb, to warto zapytać o ofertę obejmującą więcej niż jeden rodzaj ubezpieczenia – najczęściej wybierając już minimum dwa rodzaje możemy liczyć na zniżkę. Ale to nie wszystko – w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych przy zakupie ubezpieczenia domu lub mieszkania, ubezpieczenia OC w życiu prywatnym bądź zdrowotnego otrzymamy sporą zniżkę na OC samochodu.

 1. Targuj się

W sytuacji, gdy kończy się umowa i ‘nasze’ towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje jej przedłużenie, możemy negocjować zarówno warunki polisy jak i wysokość składki. Kto nie spróbuje – nie przekona się...

 1. Ubezpieczenie OC w innym mieście

Właściciele samochodów, którzy np. są posiadaczami dwóch domów lub mieszkań bądź studiują w innej miejscowości niż zamieszkania mogą liczyć na zniżki. We wnioskach ubezpieczyciel zazwyczaj pyta o miejsce użytkowania pojazdu – im mniejsza miejscowość, tym niższa składka. Podkreślamy jednak, że podane przez nas informacje muszą być zgodne z prawdą.

 1. ‘Mówiły jaskółki, że korzystne są spółki’, czyli skorzystaj z ubezpieczenia innych osób

Świeżo upieczony kierowca albo kierowca o krótkim stażu nie może liczyć na wysokie zniżki. Wówczas warto uwzględnić właściciela wyższych zniżek jako współwłaściciela samochodu, gdyż wysokość składki za ubezpieczenie OC jest wyliczana dla osoby posiadającej wyższe zniżki. Minusem tego rozwiązania jest to, że w sytuacji zaistnienia szkody zniżki tracą obaj właściciele. Jeżeli natomiast jesteś w związku małżeńskim i masz wspólnotę majątkową, to możesz swobodnie korzystać ze zniżek wypracowanych przez męża/żonę. Jeżeli nie posiadacie wspólnoty majątkowej, to oboje musicie figurować w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, aby skorzystać ze zniżek współmałżonka.

sposoby na tańsze OC

 1. Taniej przez telefon lub Internet

W dobie Internetu rosnącą popularnością cieszą się ubezpieczyciele, pracujący w tzw. trybie direct, czyli za pośrednictwem telefonu lub właśnie Internetu. Nie posiadając typowych placówek i całej armii agentów nie generują dodatkowych kosztów, co przekłada się na koszty działalności i korzystniejsze ceny ubezpieczeń proponowane Klientom. Warto w ten sposób zweryfikować większą ilość ofert, aby następnie móc wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

 1. Skorzystaj z OC poprzedniego właściciela

Kupując używany samochód, warto pamiętać o tym, że poprzedni właściciel ma obowiązek przekazać nam polisę OC pojazdu. W sytuacji, gdy okres obowiązywania umowy jest jeszcze dość długi, możemy korzystać z jego ubezpieczenia. Radzimy zweryfikować, czy polisa została faktycznie i w całości opłacona (może się okazać, że poprzedni właściciel zapłacił np. tylko jedną ratę). Trzeba również uwzględnić fakt, że sprzedający pojazd traci prawo do umowy OC w chwili sprzedaży auta, a także, że nikt nam nie przypomni o terminie wygaśnięcia polisy i konieczności jej wznowienia.

 1. Mniejszy silnik = niższe składki

Ten aspekt trzeba uwzględnić jeszcze na etapie kupna samochodu. Za samochód z silnikiem o jak najmniejszej pojemności zapłacimy zdecydowanie niższą składkę ubezpieczenia OC.

 1. Ubezpieczenie OC taniej przez Internet

Kupując polisę OC za pośrednictwem Internetu możemy liczyć na atrakcyjne oferty, do najczęściej spotykanych należą:

 • za zakup on-line (około 10%),
 • za płatność kartą kredytową (około 5%),
 • za płatność jednorazową z góry (do 10%).
 1. Sprzedajesz samochód? Poproś nabywcę o wypowiedzenie OC

Jeżeli nowy właściciel samochodu wypowie umowę OC i zawrze nową na siebie, wówczas Ty możesz liczyć na zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jeżeli natomiast nowy właściciel pojazdu nie wypowie OC, to Ty dostaniesz zwrot jedynie za ubezpieczenia dobrowolne (NNW, Assistance, AC, szyby itp.) – pod warunkiem, że je oczywiście wykupiłeś.

Komentarze

Dodaj komentarz