Jaguar wymyślił system oczyszczania powietrza w kabinie z ochroną COVID-19

Jaguar Land Rover (JLR) opracowuje nowy samochodowy system oczyszczania powietrza. Ostatnie testy laboratoryjne wykazały, że technologia ta zapobiega rozprzestrzenianiu się wewnątrz samochodu do 97% wirusów, w tym COVID-19, oraz bakterii przenoszonych drogą powietrzną.

Nowy prototyp klimatyczny wykorzystuje technologię nanoe X firmy Panasonic do neutralizowania skutków szkodliwych cząsteczek. Brytyjczycy, wraz z firmą mikrobiologiczną i wirusologiczną Perfectus Biomed Ltd, przeprowadzili półgodzinny test laboratoryjny z wykorzystaniem specjalnej szczelnej komory zaprojektowanej tak, aby symulować wentylację salonu samochodowego w trybie recyrkulacji. W rezultacie, system był w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się 97% wirusów i bakterii w zamkniętej przestrzeni.

Ponadto w testy zaangażowana była międzynarodowa organizacja badawcza Texcell, w tym jedna specjalizująca się w zwalczaniu nowego koronawirusa. Po dwóch godzinach testów okazało się, że technologia Panasonic nanoe X zastosowana w systemie klimatyzacji JLR powstrzymuje ponad 99,995% wirusa SARS-CoV-2.

Wiadomości 29 września 2020 r. Jaguar i Land Rover decydują się na wykonanie wnętrz samochodów z odpadów oceanicznych Wiadomości 3 kwietnia 2020 r. Jaguar Land Rover dostarczył samochody do zwalczania COVID-19 w Rosji

Nowy system filtracji powietrza w kabinie jest stosowany w następnej generacji pojazdów Jaguar i Land Rover. Nie podano jeszcze terminu wprowadzenia na rynek samochodów z tą technologią.

Wcześniej pojawiły się informacje, że JLR zastosuje we wnętrzu swoich nowych samochodów specjalny materiał pochodzący z recyklingu śmieci oceanicznych i materiałów nadających się do ponownego przetworzenia. Rozmowa dotyczy specjalnego nylonu o nazwie Econyl, który powstaje z przetworzonego plastiku przemysłowego, skrawków tkanin, poddanych recyklingowi przez producentów odzieży, a także z "ghost nets" - narzędzi połowowych pozostawionych na morzu. Firma twierdzi, że proces wytwarzania nylonu z materiałów pochodzących z recyklingu jest w 90% przyjazny dla środowiska w porównaniu z technologią stosowaną do produkcji tego samego materiału z ropy naftowej.

Autonews.ru można teraz czytać na Telegramie.

Komentarze

Dodaj komentarz