Różnice w ubezpieczeniach assistance i NNW pomiędzy ubezpieczycielami

OC chroni portfele kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, które spowodują. Jeśli zależy Ci na dodatkowych świadczeniach, sięgnij po ubezpieczenie z assistance i NNW. Ile kosztują takie pakiety w poszczególnych TU Czy są dużo droższe niż samo OC?

Obowiązek zawarcia komunikacyjnej umowy odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. OC muszą wykupić więc właściciele samochodów, motocykli, motorowerów, przyczep i… łodzi motorowych.

Jak działa OC?

Komunikacyjne OC chroni portfel kierowcy przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, które spowoduje. Jeśli staniesz się sprawą stłuczki, kolizji czy wypadku, poszkodowani dostaną odszkodowanie z Twojego OC, a Ty unikniesz ogromnych wydatków. Co ważne, OC nie zapewnia żadnych świadczeń swojemu właścicielowi. Za naprawdę swojego auta, holowanie czy samochód zastępczy sprawca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Chyba że oprócz OC wykupił także dobrowolne ubezpieczenia, np. assistance.

Assistance — pomoc ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze

Assistance to użyteczne ubezpieczenie, zapewniające pomoc ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Ochrona działa zazwyczaj 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w Polsce lub również za granicą. Zakres assistance zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego pakietu. Najdroższe warianty premium zapewniają kompleksową ochronę i wiele świadczeń dodatkowych, najtańsze — jedynie podstawowe usługi (przeczytaj więcej na temat assistance: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/assistance/. Większość ubezpieczycieli zapewnia w ramach assistance*:

 • holowanie,
 • samochód zastępczy,
 • próbę naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pomoc przy wymianie koła,
 • pomoc w przypadku rozładowania akumulatora,
 • dostarczenie benzyny.

* niektóre świadczenia mogą być dostępne jedynie w droższych pakietach.

Kierowca, który chce rozszerzyć zakres ochrony o assistance może wykupić niezależną polisę lub sięgnąć po assistance dołączone do OC. Dziś sprawdzimy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC wraz z assistance i które towarzystwa oferują takie pakiety. Analizę oparliśmy na danych wygenerowanych przez porównywarkę ubezpieczeń OC Mubi. Mubi to darmowa porównywarka oc ac, które pozwala porównać stawki ubezpieczeń w kilkunastu towarzystwach w ciągu zaledwie kilku minut. Szybko, bezpiecznie i bardzo wygodnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC z assistance i NNW?

Kalkulację przeprowadziliśmy dla pani Aleksandry, klientki porównywarki Mubi. Kobieta ma 35 lat, mieszka w podwarszawskim Piasecznie, a prawo jazdy uzyskała w 2013 roku. Kobieta jeździ 7-letnim Oplem Corsa z silnikiem benzynowym o pojemności 998 cm3.

Ile zapłaci za ubezpieczenie komunikacyjne w poszczególnych towarzystwach?

Najtańsze OC zaproponowało pani Oli TU AXA Direct. Cena OC wraz z pakietem assistance i Zieloną Kartą wyniosła 472 zł rocznie. W ramach assistance kobieta może liczyć na pomoc ubezpieczyciela po wypadku, awarii i kradzieży:

 • holowanie do 75 km,
 • samochód zastępczy,
 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pomoc serwisową — uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.

Assistance w AXA działa w Polsce a wartość franszyzy kilometrowej wynosi 25 km. Oznacza to, że minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy ubezpieczyciela wynosi 25 km.

Jeśli kobieta chciałaby poszerzyć zakres ochrony o NNW z sumą ubezpieczenia 10 000 zł, musiałaby dopłacić 55 zł. Cena pakietu OC + ASS + NNW w AXA Direct wynosi 527 zł.

Kolejnym towarzystwem, które zaproponowało klientce Mubi atrakcyjną cenę jest MTU24. Za samo OC (bez żadnych dodatków, także Zielonej Karty) pani Ola zapłaci 535 zł. Jeśli rozszerzy zakres ochrony o NNW, cena wyniesie 575 zł. Jeśli do OC i NNW dołoży także assistance — 635 zł.

Suma ubezpieczenia NNW w MTU24 wynosi 15 000. Assistance zapewnia wsparcie po wypadku i awarii:

 • holowanie do 150 km,
 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pomoc serwisową — dostarczenie paliwa.

Ubezpieczenie działa wyłącznie w Polsce i nie ma franszyzy kilometrowej. Jeśli kupisz ubezpieczenie w MTU24 ubezpieczyciel pospieszy Ci z pomocą bez względu na odległość miejsca zdarzenia od domu.

Trzecie miejsce na podium zajmuje Benefia. Cena OC z Zieloną Kartą i NNW wyniosła 575 zł. Jeśli pani Ola zechce poszerzyć zakres ochrony o assistance, za pakiet zapłaci 696 zł.

Suma ubezpieczenia NNW w Benefii wynosi aż 30 000 zł. Assistance zapewnia pomoc Po awarii, wypadku i kradzieży:

 • holowanie do 150 km,
 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pomoc serwisową — dostarczenie paliwa, wymianę koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.

W przeciwieństwie do assistance w AXA Direct i MTU24, ubezpieczenie w Benefii działa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dodatkowym plusem jest brak franszyzy kilometrowej.

Czy warto kupić OC z assistance i NNW?

Dodatkowe świadczenia w pakiecie z OC są dostępne już za kilkadziesiąt złotych rocznie (czyli zaledwie kilka złotych miesięcznie).

Kupno OC w pakiecie z assistance i NNW to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają dodatkowej ochrony w atrakcyjnej cenie. Zanim sięgniesz po pakiet OC + ASS + NNW, dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zwróć szczególną uwagę na zakres assistance, sumę ubezpieczenia NNW i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki rzetelnej analizie parametrów będziesz wiedział, na jakie świadczenia możesz liczyć, a kiedy ubezpieczyciel nie pospieszy z pomocą. Taka wiedza pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, stresu i frustracji.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze

Dodaj komentarz