Chery rozważa sprzedaż samochodów elektrycznych w Rosji

Chińska firma Chery rozważa rozszerzenie w ciągu najbliższych dwóch lat gamy swoich modeli w Rosji o pojazdy z napędem elektrycznym. Poinformowały o tym służby prasowe producenta samochodów.

Chery przygotowuje obecnie pakiet dokumentacji technicznej niezbędnej do certyfikacji pojazdów, prowadzi badania rynkowe oraz przygotowuje się do testów samochodów elektrycznych w rosyjskich warunkach drogowych i klimatycznych.

Chery sprzedaje obecnie w Chinach siedem modeli z napędem elektrycznym. Najpopularniejszy jest kompaktowy hatchback EQ1, który od 2017 roku sprzedał się w Chinach w liczbie ponad 200 000 sztuk. Samochód ma około 3,2 m długości i posiada silnik elektryczny o mocy 41 KM oraz pakiet akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 18 kWh, co pozwala mu przejechać około 150 km bez konieczności ładowania. Ceny takiego samochodu z dopłatami rządowymi zaczynają się od 50 tys. juanów (ok. 565 tys. rubli wg aktualnego kursu).

Tylko jeden samochód elektryczny z Chin jest obecnie w sprzedaży w Rosji - JAC iEV7S, który wszedł na rynek pod koniec 2020 roku i był pozycjonowany jako "najbardziej przystępny cenowo samochód elektryczny wśród tych oficjalnie reprezentowanych". Koszt samochodu to 2.499.000 rubli.

Wiadomości na 23 kwietnia Chery wprowadzi do Rosji trzy nowe crossovery Wiadomości 15 czerwca Chery TXL crossover zaktualizowany sfotografowany pod Moskwą

Hatchback jest napędzany synchronicznym silnikiem elektrycznym o mocy maksymalnej 115 KM i momencie obrotowym 270 Nm. Samochód jest w stanie przyspieszyć ze startu stojącego do 100 km/h w 12 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 130 km na godzinę.

Wcześniej wiadomo było, że Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego zamierza przeznaczyć ponad 400 mld rubli na rozwój transportu elektrycznego w Rosji do 2030 roku. Program zakłada między innymi, że do 2023 roku w kraju będzie 20 tys. stacji ładowania, a za kolejne sześć lat ich liczba osiągnie 150 tys. sztuk. Władze oczekują, że do tego czasu samochody elektryczne zajmą do 15 proc. rosyjskiego rynku samochodowego.

Komentarze

Dodaj komentarz