Ubezpieczenie domu i mieszkania

Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie? Jak pokazuje praktyka, to pytanie zadajemy sobie najczęściej w dwóch przypadkach: „po fakcie”, czyli wtedy, gdy już doszło do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku (np. zalał nas sąsiad z góry) albo – nieco przezorniej – w sytuacji, gdy zostaliśmy szczęśliwymi posiadaczami własnych czterech kątów.

Co możemy ubezpieczyć?

Dziś ubezpieczyć można praktycznie wszystko. Standardowe ubezpieczenie mieszkania lub domu ewoluowało w całe pakiety. Ubezpieczamy więc ściany, sprzęt RTV i AGD, meble, stałe elementy wyposażenia mieszkania bądź domu (kafelki, podłogi, kominki), srebra rodowe, biżuterię, antyki, obrazy itp. Ubezpieczyciele, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oferują również mniej standardowe ubezpieczenia – jak np. ogrodów, obejmujące m.in.: rośliny, sprzęt wypoczynkowy, wyposażenie placów zabaw. Przedmioty te objęte są ochroną nie tylko przed klęskami żywiołowymi (huragan), ale przede wszystkim przed kradzieżą. Firmy ubezpieczeniowe równie często proponują ofertę dotyczącą naszego hobby, możemy więc ubezpieczyć np. rowery, narty czy deskę snowboardową.

Gdzie kupić ubezpieczenie nieruchomości?

Polisę ubezpieczeniową dla domu i mieszkania możemy kupić na kilka sposobów: bezpośrednio poprzez agenta ubezpieczeniowego, poprzez stronę internetową wybranego przez nas ubezpieczyciela, za pośrednictwem infolinii towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy również przejrzeć dostępne oferty za pomocą porównywarki internetowej. Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie nieruchomości należy do polis nieobowiązkowych i w związku z tym konkurencja na rynku jest dość spora, a co za tym idzie – warto szukać oferty najbardziej atrakcyjnej dla nas (także pod względem finansowym).

ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co obejmuje?

Decydując się na polisę dotyczącą nieruchomości, pamiętajmy, że nie obejmuje ono całego budynku. Każdy ubezpieczyciel oferuje różne elementy ochrony, tak aby każdy klient mógł „skroić ofertę” wedle swoich oczekiwań. Ubezpieczenie może więc obejmować:

  • ochronę murów i elementów stałych (wersja podstawowa, obejmująca mury nieruchomości plus tzw. elementy stałe, czyli drzwi, okna, armaturę, flizy, szafy wnękowe itp.);
  • ‘ruchomości’ domowe, czyli wszystko co stanowi wyposażenie ubezpieczanej nieruchomości (meble, sprzęt, książki, ubrania);
  • garaż wolnostojący – w sytuacji, gdy garaż nie jest połączony z nieruchomością konieczne jest wykupienie dodatkowej polisy, zapewniającej ochronę garażu i wszystkiego, co się w nim znajduje;
  • budynek dodatkowy (np. gospodarczy, szopa, stodoła itp.)
  • ogrodzenie – niektóre firmy oferują polisę chronią również ogrodzenie nieruchomości

Jak wynika z powyższego, wybierając polisę ubezpieczeniową, możemy dowolnie łączyć ze sobą elementy składowe i tym samym dopasować maksymalnie do swoich potrzeb.

W każdym przypadku bezwzględnie należy pamiętać o szczegółowym przeczytaniu ogólnych warunków umowy (OWU). Znajdziemy tam szczegółowe zapisy dotyczące warunków i konkretnych sytuacji, podlegających świadczeniu ochrony.

Suma ubezpieczenia nieruchomości

Pod tą nazwą kryje się wysokość kwoty, jakiej dotyczy polisa – do tej konkretnej wysokości ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Warto zastanowić się nad jej wyborem – zbyt niska w razie uszkodzenia bądź zniszczenia nieruchomości nie pokryje poniesionych strat. W przypadku nowego budynku łatwo oszacować tę sumę na podstawie wszystkich kosztów budowy. Natomiast w przypadku starszej nieruchomości dobrym punktem wyjścia są szacunki rzeczoznawcy, który precyzyjnie określi nam wartość budynku.

ubezpieczenie mieszkania

Zakres polisy domu lub mieszkania

Każda umowa ubezpieczenia jest wyjątkowa i trudno będzie znaleźć dwie takie same, ale są pewne elementy, pojawiające się w każdej polisie. Podstawowy zakres ochrony dotyczy najczęściej takich zdarzeń jak: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, dym i sadza, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu, silny wiatr, zalanie, osunięcie się ziemi, upadek drzew bądź masztów. W sytuacji, gdy nieruchomość ulegnie zniszczeniu w efekcie działania któregoś z powyższych czynników, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Często mamy również możliwość rozszerzenia zakresu polisy o dodatkowe ryzyka, takie jak: powódź, zalanie wskutek opadów atmosferycznych, włamanie z kradzieżą, uszkodzenie powierzchni szklanych, trzęsienie ziemi, dewastację czy nawet ubezpieczenie ogrodu (o czym wspominaliśmy już wcześniej). Oczywiście, każde rozszerzenie zakresu polisy wiąże się z dodatkową składką. Bywa również, że ubezpieczyciel wymaga spełnienia dodatkowych wymagań typu: zamontowanie drzwi z odpowiednimi atestami.

Komentarze

Dodaj komentarz