Tanie opony letnie – jak znaleźć opony dobrej jakości i nie przepłacić?

​Opony letnie to ogumienie dedykowane do jazdy w okresie wiosenno-letnim. Są to opony o specjalnym składzie i typie bieżnika, które ułatwiają poruszanie się po jezdni suchej oraz mokrej, lecz nie oblodzonej. Ponieważ znajdziemy wiele typów opon letnich, wybór tych właściwych może wydać się trudny. Tym bardziej, że wielu kierowców pragnie nieco oszczędzić na ogumieniu i zminimalizować wydatek na opony letnie. Poniżej podpowiemy – jak znaleźć tanie opony letnie, które poza niską ceną będą też dobre jakościowo.

Opony letnie tanie i dobre – czyli jakie?

Sprawa nie jest całkowicie prosta. Na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt różnych marek, których opony nadają się do używania w samochodach osobowych. Na samym początku warto od razu powiedzieć, że cena jest tylko ogólnym, ale niezbyt dokładnym wyznacznikiem jakości danych opon. Tym bardziej, ciężko ocenić ich stan i jakość na podstawie samego oglądu ekspozycji sklepowych.

Od czego więc zacząć poszukiwanie opon do naszego pojazdu? Najlepiej od ustalenia, jakiej wielkości opony musimy dobrać. Rozmiar opon powinien być dopasowany do predyspozycji samochodu – nie powinny być ani za duże, ani za małe.

Duże koncerny produkujące opony posiadają swoje zależne marki, działające w niemal wszystkich przedziałach cenowych – czyli opony ekonomiczne, średnie i premium. Przeglądając opony poszczególnych działów należy zwracać przede wszystkim uwagę na stosunek ceny względem jakości.

Tanie opony letnie – ogumienie budżetowe, które warto wybrać

Modele opon budżetowych nie osiągają takich parametrów jak opony premium, niemniej pozwalają na sprawne i bezpieczne użytkowanie samochodu. W klasie tej znajdziemy przede wszystkim arki: Barum, Sava, Zeetex, Dayton czy Dębica. Są to klasyczne opony, tworzone zgodnie ze sprawdzonymi technologiami. Ich zaletą jest właśnie wykorzystywanie znanych, funkcjonalnych rozwiązań.

Wbrew pozorom, opony budżetowe mogą zagwarantować stabilną i bezpieczną jazdę. Niezależnie, czy poruszasz się przede wszystkim w warunkach miejskich, czy też podróżujesz na długi dystans. Opony budżetowe to rozwiązanie najchętniej wybierane przez właścicieli pojazdów średniej i niskiej klasy, dla których ekonomiczna, oszczędna eksploatacja samochodu jest równie istotna, co jego bezpieczeństwo.

Zwłaszcza, jeśli twój samochód nie osiąga wielkich przebiegów w ciągu roku, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór ogumienia budżetowego. Nie nadwyręży ono twojego portfela, a pozwoli cieszyć się komfortową podróżą.

Najważniejszy parametry opon letnich

Tanie opony letnie mogą różnić się typem bieżnika na ich powierzchni. Wyróżnia się 3 bieżniki: symetryczne, asymetryczne i kierunkowe.

Bieżnik symetryczny jest wyborem dedykowanym właśnie na lato. Obie połowy bieżnika są identyczne, dlatego opony można montować w wybranym kierunku. Ich zaletą jest niski poziom emitowanych odgłosów oraz niskie opory w czasie toczenia.

Opony asymetryczne to nieco młodszy typ bieżnika. Ich bieżnik wygląda inaczej po obu stronach – po wewnętrznej posiada mocniejsze nacięcia a po wewnętrznej – rowki odprowadzające wodę. Gwarantuje to wysoki poziom przyczepności nawet w czasie jazdy po śliskiej, mokrej powierzchni.

Opony kierunkowe posiadają charakterystyczny kierunek toczenia. Bieżnik ma najczęściej kształt rozgałęziającej się litery V. Zaletą tego bieżnika jest sprawne transportowanie wody i precyzyjna reakcja w czasie dynamicznej jazdy i hamowania. 

Komentarze

Dodaj komentarz