Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC? Poznaj 5 sposobów

Koszty eksploatacji samochodu są dość wysokie, a do jednych z najwyższych wydatków należy obowiązkowe ubezpieczenie OC. W 2020 r. za jego brak właściciel auta osobowego może zapłacić karę do 4500 zł. W efekcie wielu kierowców szuka sposobów, aby obniżyć cenę polisy.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa wysokość składki. Więcej za OC będą musieli zapłacić młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy nie posiadają wieloletnich zniżek. Jednak nawet oni mogą obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu. Oto 5 prostych sposobów, jak to zrobić.

1.Porównaj oferty OC

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa wysokość składek OC. Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wpływ ma wiele czynników. Do najczęstszych należą marka i model auta, pojemność silnika czy przebieg. Ubezpieczyciele biorą również pod uwagę wiek i stan cywilny właściciela, czy jak długo posiada on prawo jazdy.

W efekcie aby nie przepłacić za OC, powinieneś porównać ze sobą oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Nic prostszego, odpowiedź na to pytanie brzmi porównywarka kalkulator-oc-ac.auto.pl. Dzięki niej w jednym miejscu znajdziesz i wygodnie porównasz online oferty największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

W porównywarce internetowej możesz porównać oferty ubezpieczeń i znaleźć tanie OC kiedy masz tylko na to ochotę – 24h przez 7 dni w tygodniu. Możesz to zrobić z dowolnego urządzenia z dostępem do sieci, jak komputer, smartfon czy tablet. Jak wybierzesz polisę spełniającą twoje oczekiwania, płatności możesz dokonać online kartą lub przelewem. Następnie umowę otrzymasz na maila. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, możesz liczyć na pomoc eksperta z wieloletnim doświadczeniem.

2.Znajdź samochód z mniejszym silnikiem

Jak już wspomnieliśmy, wpływ na cenę OC ma m.in. pojemność silnika. Im mniejsza, tym tańsze ubezpieczenie. W ocenie towarzystw ubezpieczeniowych prawdopodobieństwo udziału wolniejszego samochodu w wypadku lub kolizji drogowej jest mniejsze, niż np. auta sportowego o dużej mocy. W związku z tym warto, abyś poszukał pojazdu z mniejszym litrażem. Szczególnie, jeśli jesteś młodym i niedoświadczonym kierowcą.

Sprawdźmy, ile w 2019 roku średnio za OC płacili w naszej porównywarce właściciele samochodów w zależności od mocy silnika. Dane nie pozostawiają wątpliwości, że im mniejsza moc, tym tańsze ubezpieczenie:

  • 1,4 l –1354 zł,
  • 1,6 l – 1359 zł,
  • 1,8 l – 1553 zł,
  • 2 l – 1623 zł,
  • 3,2 l – 2304 zł.

Różnica w cenie OC pomiędzy autem z najmniejszą, a największą pojemnością silnika wynosi aż 950 zł. W efekcie nie powinieneś już mieć wątpliwości, czy warto przed ubezpieczeniem samochodu porównać ze sobą oferty polis co najmniej kilku ubezpieczycieli. Najwygodniej zrobić to online.

3.Prowadź auto bezpiecznie

Wpływ na cenę OC mają nie tylko parametry techniczne samochodu, lecz także to, kim jest jego właściciel. Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tańsze polisy tym użytkownikom dróg, którzy jeżdżą bezpiecznie. Jeżeli więc w ostatnich latach nie byłeś sprawcą żadnego wypadku lub kolizji, to z pewnością mniej zapłacisz za ubezpieczenie samochodu, niż młody lub początkujący kierowca. Jak ten mechanizm działa w praktyce?

Wieloletnia, bezpieczna jazda może być bardzo opłacalna finansowo dla twojego portfela. Dzięki temu, że za każdy rok bezkolizyjnego poruszania się po drogach możesz otrzymać zniżkę. Jej wysokość każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa indywidualnie, zwykle wynosi około 10-20 proc. rocznie. W związku z tym po kilku latach bez udziału w wypadku lub kolizji, możesz obniżyć cenę OC nawet o kilkadziesiąt procent (maksymalna zniżka to 60%).

4.Dziel współwłasność samochodu

Jeśli jesteś młodym lub początkującym kierowcą, nie możesz oczywiście posiadać wieloletnich zniżek za bezkolizyjną jazdę. Jednocześnie z powodu małego doświadczenia w prowadzeniu samochodu, w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych istnieje duże ryzyko spowodowania przez ciebie wypadku lub kolizji. Jednak nawet w takiej sytuacji możesz obniżyć cenę OC. Co możesz zrobić?

Uczynić współwłaścicielem samochodu doświadczonego kierowcę. Najlepiej, jeśli dodatkowo posiada on wieloletnie zniżki za bezszkodową jazdę. Może to być np. jeden z twoich rodziców bądź znajomych. Dzięki temu możesz obniżyć cenę OC nawet o kilkaset złotych.

5.Zmień sposób płatności za OC

Wpływ na cenę OC mają nie tylko parametry techniczne samochodu czy twoje doświadczenie za kierownicą, lecz także sposób płatności za polisę. Po pierwsze, jeśli opłacasz ubezpieczenie auta w ratach, to przepłacasz. Towarzystwo ubezpieczeniowe poza podstawową składką, dolicza również dodatkowe koszty. Bardziej opłacalne dla ciebie będzie jednorazowe uregulowanie transakcji.

Niektórzy ubezpieczyciele mogą również obniżyć cenę OC, jeśli dokonasz płatności przez internet. Kolejną zniżkę możesz uzyskać np. za użycie karty kredytowej lub debetowej. Tym bardziej więc warto ubezpieczyć auto za pośrednictwem porównywarki internetowej.

Komentarze

Dodaj komentarz