10 powodów, dla których warto pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego

Olej silnikowy to bez wątpienia jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jego zasadnicza rola sprowadza się do zapewnienia jednostce napędowej optymalnych warunków do pracy. Dlatego też każdy kierowca musi pamiętać o systematycznej wymianie oleju silnikowego zgodnie z zaleceniami producenta. W tym miejscu pojawia się pytanie: co ile wymieniać olej? Zależnie od wybranego typu oleju oraz posiadanego pojazdu, tego typu procedurę należy wykonać co około 10-15 tys. km, a w przypadku olejów typu long life – nawet co 30-50 tys. km.

Co ile wymiana oleju?

Wymiana oleju silnikowego – dlaczego to tak ważne?

O ile większość kierowców zdaje sobie sprawę, że olej silnikowy należy zmienić, to zdecydowanie mniej właścicieli pojazdów wie, dlaczego faktycznie to tak istotne. O regularnej wymianie oleju silnikowego należy pamiętać z co najmniej 10 powodów:

  1. Odpowiednio dobrany olej silnikowy gwarantuje optymalne warunki pracy jednostki napędowej, zwiększając w ten sposób jej wydajność i efektywność działania.
  2. Cykliczna wymiana oleju silnikowego zapobiega dużym i kosztownym usterkom silnika oraz poszczególnych jego elementów.
  3. Wysokiej jakości olej silnikowy gwarantuje odpowiedni poziom smarowania wszystkim ruchomym elementom jednostki napędowej.
  4. Dzięki obecności dodatków myjących olej zapobiega osadzaniu się drobnych zanieczyszczeń w silniku i wspiera ich sprawne odprowadzania do filtra oleju.
  5. Olej silnikowy wspomaga odprowadzenie ciepła i zachowanie równowagi termicznej w obrębie jednostki napędowej samochodu.
  6. Olej silnikowy bardzo korzystnie wpływa na zabezpieczenie poszczególnych elementów silnika przed wystąpieniem korozji.
  7. W mniejszym stopniu olej silnikowy poprawia tłumienie dźwięków spowodowanych pracą silnika.
  8. Systematyczna wymiana oleju silnikowego zmniejsza sumaryczne koszty eksploatacji pojazdu.
  9. Zbyt długie użytkowanie jednego oleju silnikowego prowadzi do obniżenia jego właściwości użytkowych, a w szczególności lepkości, przez co znacznie mniej efektywnie spełnia swoje zadania. Oprócz tego dochodzi do wyczerpywania jego zasadowości, utleniania bazy olejowej oraz wyczerpywania dodatków antypiennych, depresujących czy dyspergujących.
  10. Olej silnikowy niweluje obecność wilgoci w silniku. Podczas uruchamiania jednostki napędowej w chłodne dni, na jej wewnętrznych ściankach skrapla się para wodna. Po zmieszaniu z olejem silnikowym aktywują się emulgatory, które łączą się wodą, co pozwala na jej usunięcie po rozgrzaniu silnika i aktywowaniu demulgatorów.

Rodzaje olejów silnikowych

Zależnie od posiadanego pojazdu i jego jednostki napędowej, stosowane mogą być różne rodzaje oleju silnikowego. To też o tyle ważne, że nieprawidłowe jego dobranie może wpływać na efektywność pracy silnika, a nawet jego poważne uszkodzenia. Obecnie na rynku dostępne są 3 typy olejów silnikowych:

  • mineralne,
  • półsyntetyczne,
  • syntetyczne.

Oleje mineralne stosowane są głównie w starszych autach, i to coraz rzadziej. Wynika to z faktu, że wykazują szybki spadek wydajności i lepkości, występują również problemy z uruchomieniem pojazdu. Oleje półsyntetyczne to swojego rodzaju kompromis między olejami mineralnymi i syntetycznymi, choć w rzeczywistości z tych pierwszych składają się w około 70%. Tego rodzaju produkty są nieco bardziej odporne na starzenie, a do tego nie obciążają zbytnio uszczelnień silnika. Najpopularniejsze oleje to syntetyki, one też charakteryzują się najwyższą wydajnością. Świetnie dają sobie radę z czynnikami termicznymi i wykazują dużą stabilność pod względem lepkości.

Każdy właściciel pojazdu musi pamiętać o odpowiednim dobraniu oleju silnikowego oraz jego regularnej wymianie. W ten sposób nie tylko podwyższa się komfort prowadzenia samochodu, ale także zwiększa żywotność silnika, niwelując tym samym ryzyko wystąpienia poważnych awarii.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze

Dodaj komentarz