Wypożyczasz samochód po raz pierwszy? Poznaj najważniejsze zasady, których warto się trzymać podczas wynajmu

Wypożyczanie samochodu to jedna z usług, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Bez wątpienia wynajem niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak korzystając z tego rozwiązania, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim unikniemy ewentualnych niedomówień i problemów.

Zweryfikuj koszty wynajmu samochodu! 

Pierwszą i podstawową zasadą jest dokładne sprawdzenie kosztów. Podczas poszukiwań odpowiedniej oferty powinniśmy porównać oferty dostępne na rynku. Dzięki temu wybierzemy tę najatrakcyjniejszą cenowo. Warto pamiętać, że koszt wynajmu różni się w zależności od trzech parametrów: modelu samochodu, terminu oraz lokalizacji. Jeżeli zdecydujemy się na wynająć auto na carfree.pl z segmentu A lub B na 4 dni z odbiorem pod siedzibą firmy w jednym z miast, wówczas opłata za jeden dzień użytkowania będzie niższa niż 100 zł. Ponadto taka długość rezerwacji uprawnia nas do skorzystania z rabatu na opłatę za podstawienie oraz odbiór samochodu. W ten sposób oszczędzamy około 80 zł. Warto również zaznaczyć, że niektóre firmy zwalniają swoich klientów z obowiązku wpłaty kaucji. Dzięki temu wynajem samochodu jest dostępny na każdą kieszeń. 

Bardzo ważną kwestią jest również przeanalizowanie kwestii ubezpieczenia. Zazwyczaj wypożyczalnie oferują pakiet podstawowy oraz rozszerzony. Niektóre firmy pod drugim rozwiązaniem kryją nie tylko ubezpieczenie od różnych uszkodzeń, ale również możliwość otrzymania samochodu zastępczego. Zastanówmy się, czy ta oferta zestawiona z określonym kosztem jest atrakcyjna lub nie.

Sprawdź dokładnie stan wypożyczonego samochodu

Na rynku pojawiają się firmy, które wprowadzają rygorystyczne warunki, a ich złamanie grozi naliczeniem dodatkowych opłat. Informacje na ten temat powinny znaleźć się na stronie internetowej wypożyczalni lub w umowie. Aby uniknąć problemów, warto przed wypożyczeniem samochodu sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz ocenić, czy nie ma jakichkolwiek zarysowań lub uszkodzeń. Jeżeli takowe są, należy poinformować o nich przedstawiciela firmy, spisać odpowiednie oświadczenie czy też po prostu zrobić zdjęcie pojazdu dokumentujące jego stan w dniu odbioru. 

Dopasuj samochód do trasy oraz liczby pasażerów

W bazach wypożyczalni znajdują się samochody z różnych segmentów. Podczas wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również własne potrzeby. Jeżeli podróżujemy w pięć lub więcej osób, samochody z segmentu A i B mogą okazać się nietrafione i ograniczać komfort jazdy. Drugim aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest trasa. Samochody z segmentu A i B będą doskonałe do jazdy po mieście. Bez problemu znajdziemy miejsce do parkowania oraz przejedziemy przez ciasne uliczki. Z kolei w daleką  i długą podróż powinniśmy wybrać przestronny model z dużym bagażnikiem. Natomiast na górzyste tereny odpowiedni może być SUV. To kwestia indywidualna, którą każdy powinien przeanalizować samodzielnie. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj także “Jakie najczęściej samochody wypożyczają Polacy. Opinie wypożyczalni samochodów Carfree”.

Zapoznaj się z ograniczeniami podczas wynajmu

Kolejną kwestią, którą warto przeanalizować, są ograniczenia wprowadzane przez wypożyczalnie. Niektóre z nich nakładają na swoich klientów limity kilometrów. Jeżeli przejedziemy dłuższą trasę, wówczas poniesiemy dodatkowe koszty. Dlatego warto przeanalizować trasę przed wyborem wypożyczalni. Pamiętajmy również, że w przypadku wyjazdu za granicę należy zgłosić taki zamiar firmie. Nie wszystkie wypożyczalnie dopuszczają taką możliwość! Jednak musimy wiedzieć, że przekroczenie granic także wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, są wymagania wobec klientów. Dotyczą one zazwyczaj wieku oraz stażu posiadania prawa jazdy. Zapoznajmy się z tymi informacjami! 

Komentarze

Dodaj komentarz